• 16/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 416 Pohledy

Exstarosta Moskvy Lužkov emigruje do Británie, spekulují ruská média<

Lužkov se koncem září ocitl bez práce, když ho po osmnácti letech v čele radnice odvolal z funkce prezident Dmitrij Medveděv. Starosta, který vyhazov vnímá jako krutý nevděk, se pak stal děkanem jedné z fakult na Mezinárodní univerzitě v Moskvě (o Lužkovově odvolání čtěte zde).

Netajil se přesvědčením, že ztráta funkce neznamená jeho definitivní odchod z ruské politiky. Pak se ale objevily zvěsti, že si zhrzený vůdce ruské metropole na ambasádě Spojeného království zažádal o britské vízum. Lužkovova žena už prý v zemi pobývá a vlastní tu nemovitosti.

Lužkovovo okolí záměr emigrovat popírá

Lužkov se zatím k pověstem nevyjádřil, ale jeho bezprostřední okolí veškeré zprávy o emigraci vehementně popřelo. Mluvčí společnosti Inteko, která patří Baturinové, oznámil, že manželka exstarosty je v Moskvě a žádné "vily, hrady ani zámky" navíc v Británii nemá.

Exstarosta Moskvy Lužkov emigruje do Británie, spekulují ruská média

Zpěvák Josif Kobzon, Lužkovův blízký přítel, označil pověsti o emigraci za nesmyslné. "Jurij Michajlovič je ruský vlastenec, a i když se na stát může zlobit, naši zemi nikdy neopustí," řekl Kobzon agentuře Interfax.

Situace využilo moskevské homosexuální společenství, jehož byl Lužkov v dlouhé éře svého starostenství zarytým nepřítelem. Šéf moskevské gay komunity Nikolaj Alexejev napsal dopis na britské velvyslanectví s doporučením, aby Lužkovovi za jeho odpor k menšinám vízum nevydalo.