• 16/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 594 Pohledy

Jak se vypořádat s nevěrou - Novinky.cz<

Jak se vypořádat s nevěrou

Všichni toužíme po dokonalém vztahu bez chybičky, ve kterém není prostor pro flirtování s jinou osobou, natož pro nevěru. Přesto mnoho žen čelí nepříjemnému zjištění, že si jejich partner užil nebo dokonce dlouhodobě užíval s někým třetím. Není divu, že v takovou chvíli se člověku zbortí celý svět a rázem se ocitne na emocionální horské dráze.

Zatímco jeden den propadá nekonečnému smutku, druhý den chce partnerovi odpustit a třetí den pociťuje nenávist.

„Vztahy, které poškodila nevěra, se nezahojí za jednu noc. Dokonce ani za týden,“ říká klinický sexuolog Robert Weiss.

I proto je dobré, když si vezmete čas jenom pro sebe a v klidu se rozhodnete, zda doopravdy chcete vašemu partnerskému vztahu dát druhou šanci. Při řešení následků nevěry vám zároveň pomůže následujících pět kroků, díky kterým bude léčení zlomeného srdce snazší.

Pět nejčastějších důvodů rozpadu manželstvíVztahy a sex

1. Nepotlačujte své emoce

Viděla jste ve filmu, že podvedená žena neplakala? V žádném případě ji nevnímejte jako vzor. Naopak, je zcela běžné, že po odhalení nevěry prožíváte různorodé emocionální stavy. „Obecně platí, že překonání nevěry probíhá v obvyklých fázích smutku: šok/popření; vztek/vzdor; deprese, výčitky svědomí a přijetí,“ vysvětluje Weiss.

Zkuste tedy své emoce nepotlačovat, a naopak s nimi pracujte. Je důležité, abyste se po malých krůčcích vyrovnávala s tím, co se stalo. Pomocnou ruku vám může nabídnout i zkušený psycholog nebo psychoterapeut.

2. Neobviňujte se

Jak se vypořádat s nevěrou - Novinky.cz

Ať chceme nebo ne, malý červík v hlavě nám našeptává, že si za nevěru můžeme samy. Možná jsme na partnera příliš tlačily ohledně nového bydlení? Možná jsme si s ním málo povídaly? I když určitá sebereflexe může být pro váš osobní růst prospěšná, spirála tvrdé sebekritiky a nadměrného obviňování proces hojení zpomaluje. Pamatujte, že za chování a jednání partnera nejste v žádném případě odpovědná.

6 důležitých kroků, bez nichž se neobejdete při záchraně vztahu po nevěřeVztahy a sex

3. Nežijte minulostí

Jakmile zjistíme, že nám byl partner nevěrný, začneme se samy sebe ptát, v čem dalším nám lhal. Přehráváme si uplynulé konverzace, přemýšlíme o jeho služebních cestách a hloubáme, jestli začal sportovat jenom kvůli tomu, že randil s jinou ženou. Přesto platí, že byste se minulostí neměla zbytečně zabývat.

„Po provalené nevěře máme pocit, že všechno, co partner dříve dělal a říkal, byla lež. Věřte ale, že posedlost minulostí není zdravá a rozhodně vašemu psychickému rozpoložení nepomůže,“ varuje sexuolog Weiss pro Brides.

4. Budoucnost máte ve svých rukou

Zatímco váš partner má máslo na hlavě, vy držíte v rukou eso. Záleží jenom na vás, zda ve vztahu chcete pokračovat, nebo se rozhodnete partnera opustit. Podle Roberta Weisse se vyplatí, když zvážíte všechny možnosti. „Opravdu máte jistotu, že nevěra skončila? Už vám partner v ničem nelže? Lze říci, že ve vašem vztahu obecně převládají pozitivní emoce nad negativními? Chce podvádějící partner vztah napravit? Je ochoten zapracovat na znovuobjevení důvěry?“ vyjmenovává důležité otázky Weiss.

Stejně tak myslete na to, že by rozhodnutí mělo vycházet čistě z vašeho přesvědčení. Nedovolte, aby do něho zasahovali přátelé nebo vaše rodina.

Vztah ve třech – fenomén 21. stoletíVztahy a sex

5. Nebojte se požádat o pomoc

Vypořádat se s nevěrou není procházka růžovou zahradou. Naopak jde o dlouhodobý proces, který vás může vyčerpat po psychické i fyzické stránce. I proto je dobré, když na problém nebudete sama a požádáte přátele nebo rodinu o pomoc. Je jedno, jestli vám pomůže jejich „pouhá“ přítomnost, nebo vám budou vrbami. Důležité je, že na zvládání nevěry nezůstanete sama.

„Není nic horšího, než sedět sám a utápět se v negativních myšlenkách,“ míní Weiss a dodává, že odbornou pomoc vám může nabídnout psychoterapeut.

„Najděte si terapeuta, který vám bude empaticky naslouchat, a pomůže vám překlenout nejen partnerovu nevěru, ale zároveň vám zodpoví vaše dlouhodobé vztahové otázky.“

yknivoNumanzeSaNyknalC