Krize středního věku je velmi nevyzpytatelná. Některé partnery postihne během čtyřicátého roku, u jiných se dostaví mnohem později. Zároveň existují muži, kterým se krize vyhne velkým obloukem.
Pokud takové štěstí nemáte a žijete po boku partnera, který je v poslední době náladový, depresivní, znuděný i impulzivní, pak je důležité nepřilévat olej do ohně. Vyhněte se výčitkám, nejapným poznámkám i chytrým radám. Mnohem lepší strategií bude, když partnera obklopíte podporou a láskou, díky kterým krizi středního věku přemůžete. A jaké jsou další zbraně proti krizi?
Nikde není psáno, jak bude krize středního věku probíhat. Někteří muži si najdou nový koníček, díky kterému se cítí jako mladíci, jiní pokukují po sekretářce či brouzdají po online seznamovací aplikaci. V každém případě se vyplatí, abyste před partnerovou krizí nestrkala hlavu do písku.
„Nečekejte, až se stane to nejhorší. Krize středního věku může vašeho partnera potkat už na konci třicítky, navíc častokrát přichází velmi pomalu a nenápadně. Buďte proto ostražitá a věnujte pozornost všem ukazatelům, které naznačují, že s vaším partnerem není něco v pořádku,“ říká vztahová expertka Sheela Mackintosh-Stewartová a dodává, že silná, chápavá a sebevědomá manželka je jedním z nejlepších léků na krizi středního věku.
Podle vztahové expertky byste měla zapomenout na věty typu: „Proč se takhle chováš?“ nebo „Máš někoho jiného?“ Naopak partnerovi dokažte, že vnímáte jeho potřeby.
„Pečlivě vybírejte slova, protože některé věty nelze vzít zpět. Ukažte partnerovi, že ho posloucháte, a zeptejte se ho, co by ve vašem vztahu rád změnil, případně co by chtěl změnit ve svém životě,“ radí Mackintosh-Stewartová pro Daily Mail.
Uvidíte, že tento přístup osvěží váš vztah a může přispět k rychlému „vyléčení“ krize středního věku.
Krize středního věku může neblahým způsobem ovlivnit také váš život. Obzvláště to platí v momentě, když zjistíte, že ve vztahu je někdo třetí.
„Cizoložství je běžným jevem, který vede k obrovským roztržkám či rozvodu. I když krize středního věku není omluvou za partnerovo nečestné chování, doporučuji, abyste v tomto ohledu jednala racionálně. Zamyslete se nad tím, zda vaše manželství nestojí za záchranu.
Vím, že mnoho rozvedených lidí zpětně lituje, že pro záchranu vztahu neudělali více. Zároveň znám mnoho párů, které krizi úspěšně překonaly a dnes se pyšní silným vztahem,“ říká Sheela Mackintosh-Stewartová.
Pokud máte pocit, že partner krizi středního věku nezvládá, nic nebrání tomu, abyste mu navrhla návštěvu psychologa nebo terapeuta. Důležité je pouze to, abyste partnera nenutila a nechala výhradně na něm, zda odborníka navštíví.
Stejně tak můžete služby psychologa využít i vy. Společně najdete vhodnou strategii, jak zvládnout partnerovu krizi, a zároveň odborník vyslechne všechny vaše obavy a úzkosti, které aktuálně ve vztahu zažíváte.
Je třeba si uvědomit, že krize středního věku nemá s vámi nic společného. Dokonce ani není odrazem vašeho vztahu nebo manželství. I když možná máte pocit, že krize nikdy neodezní, věřte, že opak je pravdou. Jednoho dne si uvědomíte, že váš partner je spokojený, vyrovnaný a naprosto smířený s tím, že nikdo nemládne.
Stejně tak si všimnete, že váš partnerský vztah má silnější základy, které jsou skvělým odrazovým můstkem pro další společné roky života.