• 29/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 390 Pohledy

Politické strany LGBT práva ve volebních programech často neřeší. Manželství pro všechny slibují Piráti i ČSSD<

LGBT práva ani letos nejsou výrazným tématem voleb. Koalice Piráti/STAN a ČSSD sice slibují zavedení stejnopohlavního manželství, další subjekty však ve svých programech téma nijak neřeší s tím, že jde o spornou záležitost.

Autor: Vojtěch Petrů2. 8. 2021

Koalice Pirátů a Starostů věnuje LGBT právům ve svém programu celou sekci. „Statisíce LGBT+ lidí nemají možnost uzavřít sňatek. To snižuje jejich důstojnost a rovnost ve společnosti. Spolu s jejich dětmi také přichází o právní jistoty. Postavení občanů druhé kategorie jim brání v důstojném prožití života a rozvinutí jejich potenciálu pro společnost,“ uvádí opoziční blok ve svém programu slib zavedení stejnopohlavního manželství.

Muži, kteří žijí v celibátu a nenávidí ženy, si určili své vzory. Byli Beethoven, Tesla či Nietzsche také tzv. „incelové“?4. 1. 2022

Koalice však zároveň u tohoto bodu uvádí, že jednotliví poslanci budou mít možnost využít tzv. výhradu svědomí, případně předložit alternativní řešení. Tento kompromisní dodatek byl do programu dodán především z popudu konzervativnější části Starostů, vedené expředsedou STAN Petrem Gazdíkem, který se dříve stal iniciátorem protinávrhu, který by manželství definoval v ústavě jako svazek muže a ženy. Není to však vše, co u tématu práv LGBT koalice slibuje. V případě úspěchu Pirátů a Starostů má dojít také ke zrušení povinné sterilizace při změně pohlaví, kterou české úřady vyžadují navzdory rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Zároveň slibují zjednodušení volby jmen a příjmení nebo se chtějí zasadit o úpravu rizikových faktorů, které omezují darování krve, aby rizikovost chování nebyla posuzována podle pohlaví sexuálních partnerů potenciálních dárců. To vše chtějí poslanci Pirátů a STAN vyřešit do roka od podzimních voleb.

Zdroje: Wikimedia Commons

Podobný program na poli práv LGBT mají také mimoparlamentní Zelení nebo malá radikální strana Levice. V posledním bodu svého programu slibují zavedení manželství pro stejnopohlavní páry i sociální demokraté. Ti argumentují především zájmy dítěte. „Děti nemají například nárok na alimenty, sirotčí důchod či automatické dědictví po jednom rodiči, v případě úmrtí svého biologického rodiče nemají jistotu, že o ně bude dále pečovat jejich druhý rodič,“ dočteme se ve volebním programu ČSSD. Sociální demokraté jsou přitom v otázce stejnopohlavních manželství dlouhodobě rozštěpení. Zatímco sám předseda Hamáček byl spolupředkladatel návrhu, který by manželství homosexuálům umožnil uzavírat, jiní poslanci ČSSD naopak přišli se zmíněným protinávrhem na ústavní zákaz.

Politické strany LGBT práva ve volebních programech často neřeší. Manželství pro všechny slibují Piráti i ČSSD

Středopravicová opoziční trojkoalice SPOLU (ODS, lidovci a TOP 09) pak při tvorbě svého programu předem avizovala, že na otázce se neshodne, v programu ji nijak upravovat nebude a její poslanci budou mít případně volné hlasování. Opačným směrem pak jde pravicově populistické hnutí SPD Tomia Okamury, které slibuje zakotvit do ústavy definici manželství a rodičovství jako vztahu muže a ženy. To avizuje i vyhraněně pravicová koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. „Budeme aktivně bojovat proti legislativě progresivistických ideologií (genderismu, feminismu, LGBT a mnoha dalších „ismů“) a sociálnímu inženýrství,“ deklaruje uskupení.

Zdroj: Vojtěch Petrů