• 28/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 304 Pohledy

Taneční: Český fenomén je v kurzu, s vhodným oblečením je to ale horší<

Expertka na etiketu Eva Filipová: Ženy milují gentlemany, ale nevědí, co s tím

Podle některých názorů absolvování tanečních a zvládnutí tance patří ke všeobecnému vzdělání. „Je to součást naší kultury, součást našeho dospívání. Nejde jen o tanec, ale i základních pravidel chování ve společnosti,“ řekl Jiří Plamínek ze Svazu učitelů tance ČR.

Podle Plamínka je zájem o taneční lehce na vzestupu a poměr mezi počtem přihlášených dívek a chlapců je nyní zhruba nastejno. „Chodí spíš studenti z gymnázií, obchodních akademií a průmyslovek,“ doplnil Jiří Plamínek.

Ruce nahoru!

Pro mnoho mladých lidí byly taneční utrpením, ale společenská pravidla, která si osvojili, si pamatují dodnes. Ať už se jedná o správné oblečení nebo držení těla při tanci, kdy pánova ruka nikdy nesmí klesnout do společensky nepřípustných míst.

Základním prvkem etikety je vhodný oděv – u chlapců tmavý oblek, kravata či motýlek a společenská obuv. Dříve byly součástí tradičního slavnostního oděvu také bílé rukavičky, dnes už nutné nejsou, záleží na každém, více se potící mladíci by si jejich pořízení měli však ještě promyslet.

Taneční: Český fenomén je v kurzu, s vhodným oblečením je to ale horší

Dívky to mají o něco jednodušší, obvykle už nějaké vhodné šaty vlastní. Do tanečních se hodí jedny krátké šaty pod kolena a na prodlouženou či závěrečný věneček šaty dlouhé.

První seznámení s oblekem

Pro chlapce naopak bývají taneční první příležitostí k zakoupení obleku. Ten by měl být nejen slušivý, ale také pohodlný. Šetření se v tomto případě nevyplácí, podřadný materiál je často neprodyšný a tanečník se na parketu dost zapotí.

I pracovní pohovor má svá pravidla. Chcete uspět? Toto oblečení nechte doma

„Doporučuji oblek z vlny, která je prodyšná, příjemná na tělo a dobře absorbuje pot. Případné pomačkání se navíc samo vyrovná,“ radí Petra Koutná z oděvní rodinné firmy Koutný a pokračuje: „Často se chybuje i v délce rukávů košile, ta by měla být o centimetr delší než rukáv saka. Oblek by měl perfektně sedět. Pokud chlapci nesedí konfekční velikost, doporučuji zvážit pořízení obleku na míru, u kterého se cena z dobrého materiálu v konfekci příliš neliší.“

Oblek doplní kvalitní kožená formální obuv, která zamezí nepříjemným otlakům a puchýřům.

Pozor na šaty a podpatky

Obuv nesmí podcenit ani dívky. Vysoké podpatky sice na první pohled zaujmou, ale nesmí se zapomínat na to, že na nich dívky při tanci stráví desítky hodin, vhodná výška jsou tři až čtyři centimetry.

Vysoké podpatky škodí kloubům. Odborníci doporučují nejvýše čtyři centimetry

Doporučuje se také pásek kolem kotníku, díky kterému obuv při pohybu nesklouzne.

K volnému pohybu při tanečních kreacích se nehodí ani upnutý střih šatů v kombinaci s nepružným materiálem, stejně tak příliš hluboký výstřih a zcela odhalená záda či korzet, který může sjíždět – přestože by se dívky rády pochlubily svými přednostmi.

V první řadě by proto měl stát áčkový, volnější střih a ramínka.