• 06/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 457 Pohledy

Kapitáni byznysu šli za Babišem kvůli manželství pro homosexuály. Příslib nedal<

Několik zákonů nebo zpráv leží v Poslanecké sněmovně řadu měsíců či let a poslanci se k nim ne a ne dostat. Jedním z nich je i zákon, který má umožnit sňatek gayům a lesbám. Podporují ho i zástupci 18 mezinárodních firem, kteří se ve čtvrtek vypravili na Úřad vlády za premiérem Andrejem Babišem.

„Za Svaz průmyslu a dopravy jsem na jednání zmínila, že kromě základní premisy rovného přístupu ke všem zaměstnancům, což na svazu pokládáme za zcela samozřejmé, je pro většinu našich členů klíčové to, že v LGBT komunitě je řada špičkových odborníků a talentů, kteří si při rozhodování o působení zejména v globálních firmách mohou zvolit jinou zemi než Českou republiku,“ řekla Blesk Zprávám po jednání s premiérem generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová.

Video Mirka, Jana, Veronika a Katka jsou šťastná rodina. Doma na ně čekal ještě sedmiletý Matyáš. - Andrea Ulagová

I když se prý tento pragmatický důvod snažili zástupci firem i svazu vysvětlit, shodu s předsedou vlády prý zatím nenašli. I když premiér v minulosti sňatky stejnopohlavních párů v minulosti otevřeně podpořil.

„Zatím k dohodě nedošlo, ale budeme pokračovat v jednání s ostatními parlamentními stranami a v případě neúspěchu projednávání legislativního návrhu týkajícího se sňatků osob stejného pohlaví budeme dále vysvětlovat politikům a veřejnosti důvody naší podpory,“ dodala pro Blesk Zprávy Kuchtová.

Babiš doporučil hledání jednoty ve Sněmovně

Redakce oslovila k závěrům schůzky také Andreje Babiše (ANO).Z jeho twitteru bylo patrné, že na jednání spěchal pěšky malostranskými ulicemi.

Kapitáni byznysu šli za Babišem kvůli manželství pro homosexuály. Příslib nedal

„Jak víte, stejná práva, ale bez pojmenování manželství, podporuji já i řada kolegů, třeba Patrik Nacher, který přišel s alternativním návrhem – práva ano, manželství ne,“ uvedl Babiš v reakci pro Blesk Zprávy. „Nicméně v hnutí ANO je několik názorových proudů a k této věci, snad kromě dvou klubů, jsou názory roztříštěné i uvnitř jednotlivých stran. Takže jsem doporučil jednat i s dalšími subjekty ve Sněmovně,“ dodal.

Manželství pro všechny podpořila už první vláda Andreje Babiše. I když vládla v demisi, souhlasné stanovisko manželství pro stejnopohlavní páry dala loni v červnu. Gayům a lesbám tak svitla naděje, že místo registrovaného manželství se budou moct chlubit stejně jako heterosexuální páry manželstvím.

„Jsme šťastní, že se vláda souhlasně vyjádřila k návrhu na změnu občanského zákoníku a podpořila manželství pro gaye a lesby. Má ho prakticky celá západní Evropa a my máme šanci být první postkomunistickou zemí, která ho zavede,“ reagovala tehdy na rozhodnutí vlády právnička Lucie Zachariášová za iniciativu Jsme fér, která usiluje o manželství pro gaye a lesby.

Čekání na posun je zatím marné

Jenže od té doby leží zákon ve Sněmovně a nedostal se dál než za hranici prvního čtení. Zástupci 18 velkých firem, jako jsou IT společnosti, mobilní operátor, logistická firma, banka, hotel nebo výrobce kondomů či soukromý dopravce, proto v dubnu letošního roku napsali dopis šéfovi vlády Andreji Babišovi, ve kterém požadují stejná práva pro své zaměstnance, ať už jsou heterosexuálové, nebo homosexuálové.

„Jako zaměstnavatelé podporujeme a vítáme diverzitu našich zaměstnanců a uznáváme práva našich leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí (LGBT) žít a pracovat bez diskriminace a předsudků,“ stojí v dopise. Zaměstnavatelé upozorňují zároveň na to, že rozmanitá a otevřená společnost je podle nich nezbytnou podmínkou pro rozvoj konkurenceschopné ekonomiky i pro budoucí prosperitu České republiky.

Senátor zjistil, že syn je gay: Z odpůrce homosexuálů se stal jejich zastánce

„V takovém prostředí mohou být naši LGBT zaměstnanci sami sebou a oni i jejich vztahy plně respektovány. Vzhledem k tomu, že jako zaměstnavatelé usilujeme o to, aby do České republiky přicházely špičkové investice a talenty, rozšíření sňatku na příslušníky LGBT komunity v České republice nám dává velký smysl,“ jsou přesvědčeni zaměstnavatelé.

Babišova podpora v přímém přenosu

Premiér Babiš podpořil v dubnu manželství pro všechny v přímém televizním přenosu: „Myslím, že stejnopohlavní páry by měly mít stejná práva, jako je to v manželství,“ řekl v TV Prima a chtěl, aby se zákon projednal co nejdříve ve druhém čtení, zároveň také přiznal, že v samotném hnutí ANO nepanuje na sňatky homosexuálních párů jednotný názor.

Video Epicentrum: Manželství i pro gay a lesbické páry? „Nikomu to neublíží, hodně lidem pomůže,“ říká poslankyně. - Blesk TV

„Není možné, že já zavelím a všichni v rámci hnutí změní názor, u nás jsou tři (názorové) skupiny,“ dodal.

V červnu přitom uplynul rok, co zákon od 46 poslanců z klubů ANO, Pirátské strany, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN leží „zaparkovaný“ ve Sněmovně a od té doby se ho nedařilo zařadit na program žádné ze schůzí.

Naopak poslanci zákon spojili s protinávrhem, ve kterém lidovci navrhují ústavou definovat rodinu: „Rodina, rodičovství a manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona,“ navrhuje už více než rok šéf lidovců Marek Výborný.

Podle zástupců jednotlivých klubů se zákon nedostal k projednávání dál především kvůli rozkolům ve vládním hnutí ANO.