• 03/04/2022
  • Podle wizewebsite
  • 459 Pohledy

„Sněmovna je plná bílejch páprdů inklinujících k fašismu.“ Pirát Profant obhajoval stejnopohlavní manželství<

Ostrá slova směrem ke svým sněmovním kolegům volil pirátský poslanec Ondřej Profant v souvislosti s diskusí o stejnopohlavním manželství. Podle něj je prosazení jeho uzákonění těžké, protože Sněmovna je „plná konzervativních, bílejch páprdů“, z nichž podle Profanta navíc velká část inklinuje k fašismu. Člen Pirátů se takto vyjádřil v debatě v rámci LQBT festivalu Prague Pride.

Do předvolební debaty o manželství pro všechny v rámci Prague Pride byli kromě Profanta pozváni také další pražští kandidáti, a to poslanec za ANO Patrik Nacher, Matěj Stropnický za sociální demokraty a komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Profant zde hovořil o tom, že prosadit v dnešní Poslanecké sněmovně uzákonění stejnopohlavních sňatků je docela těžké. Důvod je prý zcela jednoduchý, sněmovna je totiž „plná konzervativních, bílejch páprdů a velká část z nich inklinuje k fašismu“.

„Sněmovna je plná bílejch páprdů inklinujících k fašismu.“ Pirát Profant obhajoval stejnopohlavní manželství

K debatě se po jejím skončení vyjadřoval i její další účastník Nacher. Ten měl výtky k tomu, že zde docházelo k protlačování názorů příliš na sílu. „Měl jsem pocit, že tlačili Matěje Stropnického jako politika, který je gay, do názorů, které prostě nemá. Něco ve smyslu, kdy heterosexuální Pirát Ondřej Profant ví lépe než Stropnický, co chce gay Matěj Stropnický,“ vyjádřil se Nacher na svém Twitteru.

Profant nedávno spolu s poslankyní za ANO Helenou Válkovou prosadili návrh, podle kterého již nemusí ženy povinně přechylovat své jména. Ten uvádí i možnost, aby o přechýleném jménu rozhodli i u svých dětí.

Sněmovna dala na konci dubna v úvodním kole šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podpořila zároveň navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením.

Zamítnutí novely občanského zákoníku o manželství homosexuálů prosazovali poslanci ODS, SPD a Trikolóry. Návrh získal podporu 41 z 93 přítomných poslanců. Předlohu tak projednává ústavně-právní a sociální výbor.

Zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod chtěli zamítnout Piráti. Jejich snaha získala hlasy 30 z 95 přítomných poslanců. Novela zamířila do ústavně-právního výboru a do ústavní komise.