Bývala to dost bída. Šedé ulice, věčně poničené lavičky na zastávkách i v parcích, chodníky i hřiště poseté cigaretovými nedopalky a rozbitými lahvemi od piva.
Podobné výjevy v dobách mého dětství a dospívání nebyly ničím zvláštním, ať už v centru, či na předměstí. Dnes se nad podobnými vzpomínkami musím pousmát, kdykoliv procházím ulice pražských čtvrtí. Tu záhonek a pěkná lavička, opodál fontána, kašna či socha, nové stromořadí, na stále více místech stolky s židlemi.
13 fotografií |
Metropole se zásadně proměnila, nejvíce během poslední dekády, a svá veřejná prostranství si její obyvatelé naučili daleko více hýčkat. Také politická reprezentace pochopila, že investice do kultivace prostředí, kde se budou setkávat různorodí lidé, se vyplatí.
Jasně, že to neplatí plošně a stále existují místa, ve kterých se pouliční pachy mísí stejně jako před lety a příliš se toho na nich nezměnilo (některá prostranství na sídlištích). Naštěstí jich stále ubývá. Sem tam se stane, že si bolestně povzdechnete, když narazíte na chátrající stavbu či plochu, kterou máte v paměti uloženou jako funkční prostor, do kterého jste s oblibou chodili.
Mě takto bodne u srdce, kdykoliv míjím bývalý kulturní dům Eden. Někdo možná může namítnout, že brutalistická architektura nemá s krásou pranic společného. A ač bych v jiných případech souhlasila, bývalou vršovickou centrálu kulturní osvěty budu bránit.
Nálada se mi zlepší jen několik bloků dál, Čechovo i Vršovické náměstí a spojnici mezi nimi v podobě Moskevské proměnila revitalizace v roce 2015 z nevábné ulice na pravý městský bulvár, kterému nechybí odpočinkové zóny. Kromě udržované zeleně se může pochlubit i vkusným a pohodlným mobiliářem, ačkoliv na něm už zanechaly stopy i jiné zuby než jen čas.
Není divu, že jakmile vysvitne slunce, jsou lavičky obsypány lidmi, kteří na nich popíjejí kávu, pojídají svačinu a klábosí. Ožilo i náměstí Jiřího z Poděbrad, které je hned za kopcem, pomohly mu především farmářské trhy a další akce, které se zde konají, zejména večer a o víkendech je místo plné lidí.
Přesto na svoji velkou revitalizaci náměstí čeká už přes dvacet let. Zatím jsou první vlaštovkou zdejší skládací prodejní stánky. Architektonicky zajímavé řešení konstrukce totiž umožňuje sbalit všechno potřebné včetně pultu, tyče či garnýže dovnitř. Zůstane jen bedna, která se promění na místo k sezení pro náhodné kolemjdoucí. Chytrý mobiliář využívají i stánkaři na Tylově náměstí.
Touha lidí posedět si venku, nikoliv nutně na zahrádce kavárny či restaurace, stále roste. Institut plánování a rozvoje hlavního města proto rozjel program, v rámci kterého do veřejných prostor umisťuje stoly a židle, na které dohlíží lokální občanské iniciativy, soukromé i veřejné subjekty.
Na rozdíl od laviček se s nimi dá hýbat a mají tak lepší využití v prostoru. Odpočívat můžete v botanické zahradě na Albertově, v Hájovně na Cibulce, na Mariánském náměstí, u divadla Solidarita. Mým žhavým tipem je sezení u kapličky na Nuselských schodech, při kterém se kocháte výhledem na vlakové koleje.
Sestavou k odpočinku je vybaveno i další místo, které během poslední doby doznalo podstatných změn. Tržnice v Holešovicích bývala vyhlášeným centrem levných nákupů, často v podobě padělků světových značek. V labyrintu stánků a provizorních přístřešků jste dokázali najít zajímavé úlovky, častěji jste natrefili na nejrůznější bizarní předměty.
Po vyklizení venkovních ploch zůstalo pár asijských obchodů v kamenných budovách, ale bývalá jatka postupně okupují tuzemští obchodníci a s nimi i lokální zboží a móda. Není to totiž pouze prodejna s elektronikou a vyhlášený klub s restaurací, co sem lidi táhne.
Přibyla venkovní hospoda, kde se hraje živě, foodtruck zóna, obchody s potravinami, galerie, multifunkční kulturní prostor, pravidelně se tu konají markety s designovou módou a doplňky, přehlídky. Areál nepřestává překvapovat svým potenciálem.
Obří potenciál se projevil i o pár tramvajových zastávek dál. Výstaviště, přesněji jeho dolní část nazývaná Bruselská cesta, si prošlo patrně jednou z nejviditelnějších změn v rámci veřejného prostoru.
Vyrostlo tu místo na grilování, venkovní posilovna, hřiště na parkour, skatepark, dětské hřiště a elegantní gastropavilon, přibyly upravené zelené plochy, lavičky i záchody. Renovace se dočkají i Křižíkovy pavilony, divadlo Spirála a také vyhořelé křídlo Průmyslového paláce. Postupně se podobně jako tržnice stává místem, kam se chcete vracet.
Za jídlem, pitím i zábavou můžete zamířit ještě jinam do Holešovic, pokud nejste slabší povahy a máte rádi industriální objekty. Kousek od stanice metra vyrostl originální klub, který se postupně rozšiřuje. Jeho charakteristickým znakem jsou kovové konstrukce, složené z různých na první pohled nesourodých součástek, impozantní je několikapatrový vnitřek stejně jako pivní zahrádka a prostor, který v sezoně slouží k živým koncertům, food festivalům a jako letní kino. Není divu, že je tu neustále živo a je atrakcí i pro cizince, kteří míří do metropole.
Oblíbená mezi výletníky je také procházka po náplavce, zejména té na pravém břehu. Provizorní stánky s pivem a jídlem, vystřídaly restaurační lodě a nově zbudované kobky, ve kterých lze vedle žízně uhasit i touhu po umění. S vděkem všichni uvítali toalety, jejichž absence bývala léta palčivý problém, který odnášely přilehlé hospody a parky.
Kobky umístěné jak na Rašínově, tak i na protějším Hořejším nábřeží jsou zcela atypicky řešeny, každá má svůj rozměr i tvar, každá slouží něčemu jinému. Jedna jako vinný bar, další jako dílna, kde si můžete opravit rozbité věci, v další můžete uspořádat sousedské setkání. Na webu si pak prostřednictvím mapy můžete zkontrolovat jejich umístění, případně si i nějakou pronajmout.
23. října 2019 |
Rekonstrukce míst v centru bývá zapeklitým oříškem nejen kvůli památkové ochraně budov a míst. Proti novým objektům v historickém centrum se sepisují petice a starousedlíci bouří.
Že zástavba proluky nemusí být vždycky katastrofou, se ukazuje čím dál častěji. Vzpomínáte na parkoviště na rohu Mikulandské a Národní, kterému dominovalo graffiti na zdi jednoho z domů? Dnes místo něho najdete moderní a zelenou stavbu s názvem Drn.
Citlivé propojení s historickou zástavbou se nadmíru vydařilo, stejně jako vybalancování výškové hladiny. Na střeše je zahrada, ochozy jednotlivých pater jsou pokryty rostlinami a dvůr je volně přístupný veřejnosti.
I na nákupní centrum Quadrio, přilehlé kanceláře a okolí si lidé přes počáteční výhrady rychle zvykli. Zejména prostranství blíže k Jungmannově ulici dostalo tolik potřebný šmrnc. Už žádné rozviklané a pokreslené sezení, nevzhledné betonové květináče, ale nevšední otáčející se socha. Jedenáctimetrové dílo Davida Černého tvoří 42 pohyblivých pater, která vytvářejí tvář spisovatele Franze Kafky.
25. února 2017 |
Umělecká díla jsou v pražském veřejném prostoru vidět poměrně často, jsou ideálním komponentem, který dotváří a pozvedává prostor. Některá mohou být možná příliš expresivní, ale většina z nich je umístěna s citem.
Ano, i s citem pro kontrast. Zářným příkladem je mezinárodní sochařský festival Sculpture line, který podporuje symbiózu výtvarného umění a veřejného prostoru. V rámci něj jsou pod širé nebe instalovány různé umělecké objekty a přímo konfrontovány s lidmi, kteří procházejí okolo.
Stane se, že se tak zalíbí, že zůstanou v prostoru na stálo. To je případ šest metrů vysokých lysohlávek, které dominují prostoru před butikovým hotelem Mosaic House u Karlova náměstí. Obří sochy, které ve tmě svítí, jsou dílem sochaře Michala Trpáka.
Dílo s názvem Hledání štěstí odkazuje k pocitům, které může konzumace lysohlávek přinášet, zároveň i k tomu, co se může pod uměleckým artefaktem odehrát. Možná někdo potká svoje štěstí pod kloboukem jedné z nich.
Celé prostranství připomíná lesní mýtinu, podestel soch je pokryt imitací zeleného trávníku a dá se na něm sedět, stejně jako na lavičkách kolem, nechybí ani fontána. Také autorova další socha muže s deštníkem visící opodál zůstala nastálo. A kolemjdoucí nepřestává udivovat. Stejně jako další objekty, které se v ulicích i na prostranstvích objevují.
17. září 2018 |