• 18/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 451 Pohledy

Nechtěné děti nespustily z Dyka a Landy oči, na chlapy nejsou zvyklé<

Přicházíte akorát na krmení, vítá nás Anna Zubíková, doktorka z Dětského centra v Krči. Vstupujeme do secesní budovy, která původně sloužila jako sanatorium. Ještě před druhou světovou válkou se ale stala místem pro nechtěné děti a je jím dodnes.

Vydražte fotografie

Chcete pomoci Dětskému centru? MF DNES a iDNES.cz pořádají dražbu pěti fotografií, na nichž jsou zachyceny známé tváře s dětmi z krčského kojeneckého ústavu. Peníze poputují na konto nadačního fondu Dětský úsměv, který funguje při Dětském centru. Aukce startuje ve čtvrtek 3. února od 9:00 na iDNES.cz. Fotky, které můžete vydražit, si prohlédněte zde.

Nejdříve nás lékařka vede tam, kde leží v postýlkách ti nejmenší, mezi nimi i šestitýdenní nedonošený chlapeček či tříměsíční dívka. "Holčička už začíná komunikovat a je to takový smíšek. Nedonošený chlapeček zase zatím všechno dospává a dojídá," říká mi sestra Marie Čermáková během krmení a přebalování.

V Dětském centru je v současné době kolem stovky dětí, od novorozeňat až po tříleté, někdy jsou tu i starší. "Dříve byly děti rozdělené podle věku, ale teď je to jinak. Máme tu takzvané rodinky, v každé je kolem pěti šesti dětí různého věku. Je to jako doma, tam taky nemáte pět stejně starých dětí," vysvětluje Zubíková.

Každoročně odtud míří k adopci či do pěstounské péče na osmdesát z nich. Není ani výjimkou, že se některé vracejí do původní rodiny. Čas, který tu stráví, je různě dlouhý, někdo tu je dva měsíce, jiný rok. Pro některé se adoptivní rodiče nenajdou.

Nechtěné děti nespustily z Dyka a Landy oči, na chlapy nejsou zvyklé

Dražené snímky fotografky MF DNES Nguyen Phuong Thao.

Vojtěch Dyk a Klaudie (6 měsíců)

V domě ale nežijí jen děti. Na chodbě můžete narazit i na jejich matky či ženy, které potomka teprve čekají. Domov totiž slouží i jako útočiště pro ty, které se dostaly do těžké životné situace, třeba je opustil partner a ony neměly kam jít. Přijíždějí sem i ženy, které nechtějí, aby se někdo z jejich blízkých dozvěděl, že jsou těhotné.

"Na dětech to často na první pohled nepoznáte, ale jsou tu třeba i takové, které porodily drogově závislé ženy. Děti jsou často nemocné, mají žloutenku, syfilis, oslabenou imunitu. Jsou tu případy, kdy žena během celého těhotenství nechodila k žádnému lékaři. Máme tu také postižené nebo týrané děti," popisuje Zubíková ty nejsmutnější osudy.

"To víte, že to není jednoduché. Co dítě, to jeden osud. Ale děláme to s láskou, pro peníze se to dělat nedá," říká Zubíková, když nás vede do jedné z "rodinek".

Kojenecký ústav a dětské centrum v pražské Krči.

Kojenecký ústav a dětské centrum v pražské Krči.

Kromě doktorů a sester můžete v areálu dost často narazit i na dobrovolníky, které s dětmi tráví svůj volný čas. Jsou mezi nimi jak studentky, tak i babičky, většinou ale vždy ženy. "Dobrovolnic máme hodně, dobrovolníci jsou jenom tři," říká Zubíková.

Když už sem za dětmi ale nějaký chlap dorazí, nemůžou z něho spustit oči. "Jsou tu samé doktorky a sestřičky, chlapy děti tak často nevidí," vysvětluje mi doktorka, když společně pozorujeme, jak je šestiměsíční Klaudie nadšená z fotografa, který se mnou přijel.

Podobně zaujal Klaudii i herec a zpěvák Vojta Dyk. Ten se společně se zpěvákem Danielem Landou či herečkou Marthou Issovou zapojil do charitativní akce MF DNES. S dětmi z kojeneckého ústavu nafotili sérii snímků, které se ve čtvrtek budou dražit na iDNES.cz. Výtěžek dostane Dětské centrum.

Dětské centrum

Kojenecký ústav a dětský domov pro děti do tří let funguje při Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. V lednu se tu zavřelo kvůli nedostatku financí už druhé oddělení.

Ročně tu přijmou až 130 dětí. Jsou tu děti, kterých se jejich rodiče vzdali, ale i děti drogově závislých matek nebo těch, kteří se o dítě nedokážou postarat, ať už z finančních či zdravotních důvodů.

Kojenecký ústav přijímá hygienické potřeby a finanční prostředky na provoz zařízení. Číslo účtu Nadačního fondu Dětský úsměv je 572187093/0300, variabilní symbol 777.

Dětské centrum zároveň dlouhodobě spolupracuje s občanským sdružením Malíček, jehož cílem je umožnit každému dítěti pravidelný kontakt s jedním dobrovolníkem. Dítě tak alespoň na nějakou dobu zažívá pocit, že je tu jeden člověk pouze pro něho.