• 08/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 569 Pohledy

V Česku objavili najstarší žijúci manželský pár. Manželia Bělíkovci majú dohromady 202 rokov<

Simona Gálová
čítanie na 4 minúty0 zdieľaní

Recept na dlhé a šťastné manželstvo? Manželia nikdy nemali čas na hádky.V Česku objavili najstarší žijúci manželský pár. Manželia Bělíkovci majú dohromady 202 rokov V Česku objavili najstarší žijúci manželský pár. Manželia Bělíkovci majú dohromady 202 rokov

Vlasta a Stanislav Bělíkovci z Doubravníka na južnej Morave sú pravdepodobne najstarším žijúcim manželským párom v Českej republike. Dohromady majú 202 rokov a spolu žijú 77 rokov. Podľa agentúry ČTK Stanislav Bělík oslávil v októbri svoje 102. narodeniny a jeho manželka Vlasta oslávi okrúhle sté narodeniny v apríli tohto roku.

Podľa prezidenta agentúry, Miroslava Marka, je veľmi náročné nájsť oficiálnou cestou najstarší manželský pár. Aj keď štatistický úrad vydáva údaje o tom, kde žije koľko storočných ľudí, konkrétne údaje bez súhlasu týchto ľudí však nikde len tak nenájdu. „My sa v takom prípade snažíme vec zverejniť a čakáme, či sa nám prihlási nejaký iný rekordman. Avšak myslím si, že je nesmierne vzácne, aby sa takto vysokého veku dožili obaja manželia,“ vysvetlil Marek.

Celoživotnou vášňou Stanislava Bělíka bolo maľovanie. Vytvoril portréty všetkých členov rodiny a zvečnil aj okolie rieky Svratky, ktorá preteká pod oknami ich domu. Pre Pamäť národa prezradil, že sa k umeniu dostal vďaka otcovi. Práve on mu z papierne nosil domov rôzne papiere, ktoré vždy počmáral. Už ako dieťa sníval, že raz bude maliarom, a že raz namaľuje ten najkrajší obraz na svete.

V Česku objavili najstarší žijúci manželský pár. Manželia Bělíkovci majú dohromady 202 rokov

Práve maľovanie prispelo podľa Vlasty Bělíkovej k šťastnému manželstvu. „Nemali sme čas sa hádať. Prišiel z práce, vzal si štetce a paletu a išiel maľovať,“ dodala s humorom pre ČTK.

G
M
T
Y
Funkcia prevodu textu na reč je obmedzená na 200 znakov
Možnosti : História : Spätná väzba : DonateZavrieť