Od pondělí 1. listopadu platí v Česku přísnější opatření, kdy musí hospodští a restauratéři kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Nově se také zkrátila doba platnosti testů, stejně tak se výrazně omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.
„Ode dneška přicházejí do praxe nová opatření, což bude vyžadovat zvýšenou míru kontroly. Krajské hygienické stanice jsou v kontaktu s krajskými ředitelstvími policie a na krajské úrovni se již uskutečnila jednání, je tam dohoda o spolupráci,“ uvedl Hamáček.
Tvrdé razie budou počátkem listopadu. Svrčinová domluvila hygienám |
Ministr vnitra také připomněl, že padělání certifikátu o očkování je trestné. V Česku se totiž objevily internetové nabídky na získání falešných certifikátů. Ministerstvo zdravotnictví podle webu připravuje na provozovatele stránek trestní oznámení.
O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele služeb v pohostinství. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb.
Zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko, v pondělí uvedli, že zhruba 400 restaurací kontroly dodržovat nebude.
Po jednání Ústředního krizového štábu se Hamáček vyjádřil také k zavedení plošného testování ve školách. To prý v současné době není v plánu.
„Bylo mi řečeno, že se s tím nepočítá, že to není v souladu s metodikou,“ uvedl. Po jednání štábu také řekl, že systém distribuce testů je funkční, a to ve spolupráci hasičů a krajských úřadů. Neobává se proto problémů s rozvážkou.
Neočkovaní učí s respirátory. Testy se rozšíří na více než půl milionu dětí |
Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací se v pondělí podrobili testování na covid-19. Týkalo se zhruba 165 tisíc dětí. Pokud se děti odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku.
Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů včetně Prahy, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech. Hasiči k tomu v týdnu rozvezou 575 000 antigenních testů.
Na zhoršující se epidemii v Česku podle Hamáčka zřejmě příští týden zareaguje Německo. „Česká republika se pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky rizikových zemí,“ řekl ministr vnitra. Česko bylo na seznamu rizikových zemí v Německu od loňského září do letošního června.
Přesun do seznamu zemí s vysokým rizikem bude znamenat změny pro Čechy cestující do Německa. „Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách,“ řekl Hamáček.
V Česku nyní počty nakažených nemocí covid-19 rychle rostou, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 321 nakažených. Jednou z podmínek pro zařazení na německý seznam vysoce rizikových zemí je sedmidenní incidence výrazně přesahující stovku. Německo ale zároveň hodnotí i rychlost šíření infekce, rozsah testování, pozitivitu testů či obsazenost nemocnic.
Také v Německu šíření viru zrychluje, za neděli testy odhalily dalších 9 658 lidí nakažených koronavirem. Německo již v říjnu oznámilo, že s účinností od 31. října zařadilo na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí Slovensko.