• 05/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 367 Pohledy

Kontroly zpřísníme, řekl Hamáček. Budeme na německém blacklistu<

Od pondělí 1. listopadu platí v Česku přísnější opatření, kdy musí hospodští a restauratéři kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Nově se také zkrátila doba platnosti testů, stejně tak se výrazně omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.

„Ode dneška přicházejí do praxe nová opatření, což bude vyžadovat zvýšenou míru kontroly. Krajské hygienické stanice jsou v kontaktu s krajskými ředitelstvími policie a na krajské úrovni se již uskutečnila jednání, je tam dohoda o spolupráci,“ uvedl Hamáček.

Tvrdé razie budou počátkem listopadu. Svrčinová domluvila hygienám

Ministr vnitra také připomněl, že padělání certifikátu o očkování je trestné. V Česku se totiž objevily internetové nabídky na získání falešných certifikátů. Ministerstvo zdravotnictví podle webu připravuje na provozovatele stránek trestní oznámení.

O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele služeb v pohostinství. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb.

Zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko, v pondělí uvedli, že zhruba 400 restaurací kontroly dodržovat nebude.

Plošné testování ve školách nebude

Kontroly zpřísníme, řekl Hamáček. Budeme na německém blacklistu

Po jednání Ústředního krizového štábu se Hamáček vyjádřil také k zavedení plošného testování ve školách. To prý v současné době není v plánu.

„Bylo mi řečeno, že se s tím nepočítá, že to není v souladu s metodikou,“ uvedl. Po jednání štábu také řekl, že systém distribuce testů je funkční, a to ve spolupráci hasičů a krajských úřadů. Neobává se proto problémů s rozvážkou.

Neočkovaní učí s respirátory. Testy se rozšíří na více než půl milionu dětí

Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací se v pondělí podrobili testování na covid-19. Týkalo se zhruba 165 tisíc dětí. Pokud se děti odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku.

Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů včetně Prahy, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech. Hasiči k tomu v týdnu rozvezou 575 000 antigenních testů.

Změna pro Čechy cestující do Německa

Na zhoršující se epidemii v Česku podle Hamáčka zřejmě příští týden zareaguje Německo. „Česká republika se pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky rizikových zemí,“ řekl ministr vnitra. Česko bylo na seznamu rizikových zemí v Německu od loňského září do letošního června.

Přesun do seznamu zemí s vysokým rizikem bude znamenat změny pro Čechy cestující do Německa. „Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách,“ řekl Hamáček.

V Česku nyní počty nakažených nemocí covid-19 rychle rostou, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 321 nakažených. Jednou z podmínek pro zařazení na německý seznam vysoce rizikových zemí je sedmidenní incidence výrazně přesahující stovku. Německo ale zároveň hodnotí i rychlost šíření infekce, rozsah testování, pozitivitu testů či obsazenost nemocnic.

Také v Německu šíření viru zrychluje, za neděli testy odhalily dalších 9 658 lidí nakažených koronavirem. Německo již v říjnu oznámilo, že s účinností od 31. října zařadilo na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí Slovensko.