• 29/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 342 Pohledy

Jaký je ideální věk na svatbu a manželství? Češi mají jasno!<

Zdroj: Profimedia

Ačkoli to dlouho vypadalo, že Češi se do ženění a vdávání příliš neženou, v loňském roce se poprvé od roku 2009 podařilo pokořit magickou hranici 50 tisíc sňatků. Jaký je ale ideální věk pro vstup do manželství?

Když se počet registrovaných sňatků v roce 2013 zastavil na historicky nejnižší hranici 43,5 tisíce, vypadalo to, že Češi o manželský život příliš nestojí. Loni ale jako by se se svatbami roztrhl pytel, uzavřeno bylo 50 768 sňatků. Tedy nejvíce od roku 2009.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který mimo jiné zkoumal i to, v kolika letech se lidé berou. A jaký je tedy podle Čechů "ideální věk"? Více než polovina snoubenců si řekla své "ano" mezi 25. až 34. rokem. Nejvíce mužů uzavřelo sňatek ve věku 30 let, ženy vstupovaly do manželství ve věku 28 až 29 let.

Související obsah

Šok! Ewa Farna se tajně vdala! Podívejte se, jak jí to slušelo

Jaký je ideální věk na svatbu a manželství? Češi mají jasno!

Zhruba polovina snoubenců se přitom věkem lišila maximálně o tři roky: 10,2 % sňatků uzavřeli snoubenci stejně staří, 16,5 % tvořily páry s ročním věkovým rozdílem, 13,6 % s dvouletým a 11,4 % s tříletým věkovým rozdílem, přičemž ve všech kategoriích byl častěji starším z dvojice muž. Průměrný věk ženichů se tak dlouhodobě drží na úrovni o 3 roky vyšší než průměrný věk nevěst.

Zobrazit všechny fotky (9)

A podobný byl při uzavírání sňatků nejen věk, ale i stupeň vzdělání snoubenců. Více než polovina z nich (55 %) vstupovala do manželství s osobou stejného stupně vzdělání. Nejčastěji šlo o muže a ženu se středním vzděláním s maturitou (4 736 sňatků).

Související obsah

Máma v posteli, únosy a šlapání po lidech: Šílené svatební rituály

Rozvodů ubývá, ale...

Ačkoli se počet rozvodů loni o více než tisícovku snížil na 24 996 (což je nejnižší hodnota od roku 2000), rozhodně nejde o příznivé statistiky. Rozvádí se každé druhé manželství a většinou jde o společné rozhodnutí páru. Nejčastěji se lidé rozvádějí po pěti až devíti letech od sňatku. Právě po tolika letech skončilo 22,9 procenta manželství.

Děti v manželství i mimo něj

Co se dětí týče, miminka se rodí nejčastěji manželům (loni 57 930 dětí). Matek, které přivedly na svět dítě jako svobodné, bylo o téměř deset tisíc méně. Průměrný věk žen při narození prvního potomka byl 28 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochopte 6 stádií vztahu a nikdy vám z manželství NEVYPRCHÁ LÁSKATipněte si, jak „dlouhé“ bylo nejkratší manželství celebrit

lud, TN.cz