• 08/04/2023
  • Podle wizewebsite
  • 865 Pohledy

3. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny<

Zázrak oplození

K ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Vajíčko ukryté ve váčku (folikulu) naplněného tekutinou dozrává, folikul praská a vajíčko se uvolňuje. Z prasklého folikulu vzniká žluté tělísko, které uvolňuje progesteron. Tento hormon připravuje sliznici dělohy na přijetí vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem a je posunováno směrem k děloze. Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v širší části vejcovodu. Vzniká jediná buňka, zygota, která nese 46 chromozomů genetické informace, stejným dílem od každého z rodičů. Do dvaceti hodin se buňka rozdělí na dvě a dělení, neboli rýhování, dále pokračuje. Po oplození trvá vajíčku zhruba sedm dní, než dosáhne dělohy.

Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká blastocysta. Ta přechází do dělohy, kde se snaží uhnízdit ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya. V této době tvoří blastocystu již stovky buněk. Pevné uhnízdění trvá asi 13 dní. V embryu se začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Prvním z nich je nervová soustava, následuje srdce. Poměrně velká část blastocyst, asi 40 %, které dosáhly dělohy, se nikdy neuhnízdí. Umírají a jsou odplaveny následující menstruací.

Čtěte také:

Co se děje s vámi?

3. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Ačkoliv v prvních 13 týdnech těhotenství, tedy v prvním trimestru, na vás těhotenství nebude vidět, bude to pro vás velmi náročná doba. Ve vašem těle probíhají velice zásadní změny. V prvním trimestru přiberete maximálně dvě kila.

Tip pro mámu: Některé ženy cítí své těhotenství velmi brzy. Zaznamenejte si den početí, pokud ho víte!

Táta je v tom taky: Patrně stále investujete do konta se jménem početí. Užívejte si to! Váš život se právě velmi nenápadně, ale zato dramaticky změnil.

Celá galerie 40

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše: