Keltská žena s luxusními šperky a šaty byla pohřbena uvnitř stromu
  • 13/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 278 Pohledy

Keltská žena s luxusními šperky a šaty byla pohřbena uvnitř stromu<

Rate this post

Šaty a šperky vhodné i na ples. Tak byla podle serveru Archeology world oblečena keltská žena, jejíž hrob objevili archeologové ve švýcarském Curychu. Stáří kosterních pozůstatků přesahuje 2200 let, unikátní je ale především náhrdelník, který měla žena na sobě.

Kosterní pozůstatky keltské ženy byly vykopány na jaře 2017 při výstavbě základní školy v Aussersihlu, jedné z městských částí Curychu. Přibližně čtyřicetiletá žena ležela v primitivní „rakvi“ vyhloubené v kmeni stromu, na němž se stále nalézala kůra, a na sobě měla oblečeny jemné vlněné šaty, kabát z ovčí kůže a překrásný náhrdelník.

Ačkoli ženina totožnost zůstává neznámá, archeologové dali dohromady několik informací o jejím životě. „Během svého života žena pravděpodobně vykonávala jen málo fyzické práce a zároveň jedla velké množství slazeného jídla, nebo potravy bohaté na škroby,“ informovaly švýcarské úřady.

Keltská žena s luxusními šperky a šaty byla pohřbena uvnitř stromu

Na základě výsledků izotopové analýzy jejích kosterních pozůstatků jsou pak vědci přesvědčení o tom, že žena prožila celý svůj život v okolí Curychu, nejspíše pak v údolí řeky Limmat.

Podle švýcarských úřadů je významný zejména nález náhrdelníku, který popisují jako „unikátní“.Nezvyklý je zejména způsob provedení šperku – ukončen je dvojicí broží a zdobí ho vzácné dekorativní sklo a korálky z jantaru. V ženině pohřební výbavě se ale nalézají i další šperky, například bronzové náramky a opasek s nejrůznějšími přivěšky.

Ačkoli byla žena objevena až v březnu 2017, místo jejího posledního odpočinku je archeologům dobře známé již z dřívějška. Leží totiž jen asi 80 metrů daleko od hrobu keltského válečníka, který byl vykopán již v roce 1903 při výstavbě nové tělocvičny.

Neznámý muž byl pohřben společně se svým mečem, kopím, štítem a v kompletní výzbroji, což odborníky vedlo k závěru, že příslušel k vyšším vrstvám tehdejší společnosti. Jelikož byli oba mrtví pohřbeni blízko u sebe a v přibližně stejné době, považují archeologové za pravděpodobné, že se vzájemně znali.

Zdroj: archaeology-world.com

Sdílet: