• 25/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 475 Pohledy

Apple dá vale Intelu, procesory si bude vyrábět sám<

Apple dá vale Intelu, procesory si bude vyrábět sám

„Počítače Mac zažily doposud tři velké milníky – procesory PowerPC, operační systém Mac OS X a přechod na čipy od Intelu. Dnes přichází čtvrtý milník, představujeme vlastní procesory Apple Silicon,“ prohlásil Cook.

V podstatě tak dal najevo, že spekulace o přechodu na platformu od AMD byly liché. V budoucích počítačích s logem nakousnutého jablka nicméně nenalezneme ani čipy od Intelu. Apple již počítá pouze s vlastní architekturou, která by měla být údajně výkonnější, a přitom energeticky šetrnější než řešení od zmiňovaných dvou společností.

Špatná zpráva pro Intel? Apple kuje pikle s AMDHardware

Po vzoru Apple Watch a iPadu

„Již dnes nabízíme procesor Apple A13X v tabletu iPad Pro, který díky optimalizovanému systému může směle v pracovním nasazení konkurovat klasickým notebookem. Čipy Apple S5 v hodinkách Apple Watch zase ukazují, jak mohou být i výkonné součástky energeticky šetrné. Nové procesory Apple Silicon budou spojením těchto dvou světů,“ neskrýval své nadšení z novinky šéf Applu.

Apple dá vale Intelu, procesory si bude vyrábět sám

Cook nicméně zdůraznil, že k úspěšnému přechodu na novou architekturu bude potřebovat pomoc vývojářů. Původní aplikace totiž nebudou na nových procesorech fungovat. Apple proto vydal speciální nástroj Rosetta 2, který má uživatelům usnadnit přechod –jejich aplikace pro čipy Intel se automaticky převedou pro Apple Silicon.

Microsoft i Adobe

Ještě před velkou tiskovou konferencí údajně Apple zahájil spolupráci s předními softwarovými společnostmi. V současnosti je tak již hotový pro novou platformu kancelářský balík Microsoft Office, v plném proudu jsou práce také na fotografických a grafických editorech Photoshop a Lightroom od Adobe.

Prvních nových počítačů s čipy Apple Silicon se ale nejspíše dočkáme buď na podzim v předvánoční sezóně, nebo až v průběhu příštího roku. Teprve poté se uvidí, jak výkonné a energeticky úsporné nové procesory skutečně budou.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC