• 02/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 558 Pohledy

Volby 2022. Budou se konat senátní a volby do zastupitelstev obcí<

Jaké volby čekají Českou republiku v roce 2022

Senátní ani komunální volby zatím prezident nevyhlásil. Podle zákonů tak musí učinit nejpozději 90 dnů před jejich konáním. V roce 2018 je vyhlásil v květnu, konaly se v říjnu. Ve stejných dnech probíhaly volby do místních zastupitelstev a první kolo senátních voleb. I v roce 2022 pravděpodobně připadnou na říjen.

Volby do zastupitelstev obcí

Pokud je vám alespoň 18 let a vaše právo volit v místě trvalého bydliště neomezuje např. vojenská služba ani trest odnětí svobody, můžete vybírat své zastupitele na místní úrovni. Jejich funkční období trvá čtyři roky.

Volit můžete v obci, v níž jste přihlášení k trvalému pobytu. V územně členěných městech máte možnost hlasovat ve volbách zastupitelstva města i té městské části, v níž trvale žijete. V těchto volbách není možné žádat o voličský průkaz.

Samotnému průběhu voleb, označování volebních lístků a počítání zisků křesel v zastupitelstvu se blíže věnujeme zde:

Komunální volby 2022: Průběh a přepočet mandátů voleb do zastupitelstev obcíKomunální volby

Volby do Senátu

Každé dva roky probíhají volby do horní komory Parlamentu. V nich je zvoleno 27 senátorů – jedna třetina všech. Probíhají ve volebních obvodech, z každého vzejde jediný vítěz. Funkční období senátora trvá šest let.

Senát a jeho funkce: ústavní pojistka i protiváha Sněmovny a prezidentaVolby do Senátu
Svého zástupce v Senátu budou na podzim 2022 vybírat obvody 1, 4, 7, 10, ..., 79:
Karlovy Vary, Most, Plzeň-město (obvod 7), Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-město (obvod 55), Brno-město (obvod 58), Olomouc (obvod 61), Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město (obvod 70), Frýdek-Místek (obvod 73), Kroměříž, Hodonín.
Zde si v zákoně můžete zkontrolovat, do jakého obvodu spadá vaše bydliště.

Volby 2022. Budou se konat senátní a volby do zastupitelstev obcí

Volit smějí občané ČR starší 18 let. Pokud bydlíte na území České republiky, voličský průkaz vám umožní hlasovat kdekoliv v rámci obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Češi žijící v zahraničí mohou s průkazem přijet a volit v jakémkoliv obvodu.

Jak získat a uplatnit voličský průkaz pro hlasování mimo trvalé bydlištěVolby

Senátorem může být zvolen každý občan, kterému alespoň ve druhý den prvního kola voleb je nejméně 40 let.

V prvním kole vítězí, kdo dostane více než 50 % všech platných hlasů. Pokud nikdo takový není, dva kandidáti s nejvíce hlasy postoupí do druhého kola.

Volby 2022: Jak probíhají volby do SenátuVolby do Senátu

Jaké volby by se mohly také konat

Pokud se uprázdní křeslo senátora za nějaký obvod, následují doplňovací volby. Z nich vzejde senátor na zbytek funkčního období.

Mohou také nadejít prezidentské volby, pokud přestane být obsazen vrcholný český úřad. V takovém případě by se konaly volby na standardní pětileté funkční období hlavy státu.

Volby 2023: Jak je volen prezident České republikyPrezidentské volby

Ještě před řádnými volbami do zastupitelstev obcí se mohou konat tzv. nové volby. Dochází na ně při vzniku nových obcí a městských obvodů. Také pokud počet členů zastupitelstva klesne pod polovinu plného počtu, nebo se sníží pod pět osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC