• 03/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 488 Pohledy

Co s homosexuálními seniory? České domovy důchodců si s nimi prý neporadí<

„Česká populace stárne. Logicky z toho vyplývá, že stárne i LGBT populace. Tito senioři jsou ve specifické situaci. Buď rodinu nemají, protože ji nezaložili, nebo mají problematické vztahy, či je jejich původní rodina kvůli jejich orientaci zavrhla. Nějaká pomoc z přirozených zdrojů se nedá očekávat,“ uvedla jedna z autorek Naďa Špatenková.

Podle odborných odhadů ve společnosti žije asi tři až pět procent lidí s jinou sexuální orientací. Někteří experti mluví až o 15 či 20 procentech. Na konci loňska bylo v Česku 1,9 milionu lidí nad 65 let. Tři procenta tak odpovídají 57 000 osob, pět procent 95 000.

„Otevřít téma je mezi LGBT seniory nesmírně obtížné. Celý život skrývali s ohledem na kulturně historický kontext svou identitu,“ podotkla Špatenková. Podle Zdeňka Slobody z PROUD svou identitu začínají často ve stáří po příchodu do domovů tajit i lidé, kteří ji v minulosti neskrývali. Obávají se odmítavých reakcí i šikany.

Přátelský „HomObama“: Je prvním prezidentem v časopisu pro homosexuály

Výzkum je součástí ročního projektu Neviditelné menšiny, který nyní končí. Autorky se dotazovaly šéfů několika zařízení, expertů na problematiku stárnutí, zdravotníků, sociálních pracovníků a seniorů z komunity. Zjišťovaly, jaká je situace LGBT lidí ve stáří, jak si představují péči a jak jsou na ni zařízení připravena.

Co s homosexuálními seniory? České domovy důchodců si s nimi prý neporadí

Výsledky ukázaly, že staří gayové, lesby, bisexuálové a transsexuálové se sami „zneviditelňují“. Ve stáří jim víc než heterosexuálům hrozí to, že zůstanou sami. Na péči rodiny se vždy nemohou spolehnout. Větší význam u nich proto hraje „zvolená rodina“, tedy okruh přátel. Mnohem méně využívají také služeb pro seniory, častěji odkládají návštěvy lékaře a méně navštěvují volnočasová centra než vrstevníci. „Chtějí totéž – láskyplnou a důstojnou péči, dožít doma, chtějí využívat terénních služeb. Péče by ale měla respektovat specifické potřeby, měla by být přátelská k LGBT, neměli by být diskriminováni,“ uvedla Špatenková.

Podle socioložky Západočeské univerzity Jaroslavy Hamanové Marhánkové mají LGBT senioři jiné životní zkušenosti. „Jejich stárnutí vypadá trošku jinak. Odráží předešlou biografii. Nestáváme se seniorem v jeden okamžik. Charakteristiky jako pohlaví či sexualita mají vliv,“ uvedla.

Gay uprchlík ze Sýrie: Táta to ze mne chtěl vymlátit, lékař navrhl elektrošoky

LGBT senioři a seniorky uvádějí, že si s ostatními nemají o čem povídat. Jejich vrstevníci často mluví o manželství, dětech či vnoučatech. Rádi by se stýkali se svou komunitou a řešili svá témata. Muži by byli rádi, aby se o ně starali muži. Ženy si přejí pečovatelky. Přístup k informacím o zdravotním stavu či možnost rozhodovat o péči by měla mít i „zvolená rodina“.

O tom, že by v Česku fungovaly domovy jen pro LGBT seniory, aktivisté neuvažují. Podle Slobody panuje obava, že by „segregace mohla vést k diskriminaci“. Starší lidé by stáli spíš o bezplatné a anonymní telefonické poradenství.

„S holkama mě to štvalo,“ říká křesťan Kuba. Stal se gayem a partnera si vzal v kostele