• 06/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 419 Pohledy

Móda umí být i nechutná. Frčí počurané džíny. Má je Ronaldo?<

Když dojde na extrémní módní trendy, mnoho z nás si vybaví ponožky v sandálech, nepřiměřeně hluboké rozhalenky plné chlupů či džíny zvané plísňáky. Tyhle trendy, alespoň co se do potenciálního znechucování okolí týče, však nyní úspěšně překonávají produkty nové módní značky Wet Pants Denim. Ta začala prodávat džíny, které jsou záměrně ušity a v rozkroku obarveny tak, aby v nich jejich nositel na veřejnosti působil jako někdo, komu se stala nemilá nehoda. Iluze velké mokré skvrny evokuje, že to dotyčný nestihl na záchod.

Upoutat pozornost„Pochopitelně se jedná o další komerční trend, kterým se značky v dnešní době chtějí alespoň jednorázově dostat do povědomí zákazníka. Konkrétně tahle na sebe potřebuje mermomocí upoutat pozornost. Popularita podobných extrémně výrazných módních trendů na internetu se ale postupně zkracuje a svou životností připomíná spíše vtipná krátká videa a la TikTok, po kterých za měsíc neštěkne ani pes,“ říká pro deník Metro módní redaktorka Olga Egler.

Podle americké společnosti Wet Pants Denim je mokrý vzhled v poslední době populární mezi influencery a známými osobnostmi. Na svém Instagramu společnost sdílela několik fotografií hvězd, které údajně přijaly tento styl za svůj. Nejen počítačoví experti ale na první pohled poznají, že jde o fotomontáže sloužící spíše pro pobavení.

„Pokud se však na trend podíváme se vší vážností, můžeme si tento komický produkt spojit s trendem homeless chic, nepřímo navazujícím na devadesátkový grunge, zpopularizovaný v ulicích díky Kurtu Cobainovi a na mole díky Marku Jacobsovi. Grunge se po svém úpadku v roce 1994 opět vrátil díky vzkříšení vintage a ugly pouliční i vysoké módě. Za posledních několik let jsme jej mohli vidět u značek Gucci, Balenciaga nebo Vetements,“ dodává pro Metro Egler.

Jako ze ZoolanderaTrend bezdomoveckého homeless chic oblečení byl naposled propagován začátkem tohoto století. „Moje generace si určitě bude pamatovat legendárního Jacobima Mugatu v podání Willa Farrela, který prezentoval svou kolekci Derelicte coby budoucnost módy v komediálním filmu Zoolander. Ona satira však nebyla daleko od pravdy, jelikož byla přímou reakcí na nejkontroverznější show Johna Galliana z roku 2000. Kreativní ředitel Dioru se tehdy přímo inspiroval pařížskými bezdomovci,“ vzpomíná mileniálka Egler.

Móda umí být i nechutná. Frčí počurané džíny. Má je Ronaldo?

Bílé džíny a žluté flekyPři výběru džínů má případný odvážný zákazník tři možnosti. Nejvíce extravagantně působí bílé provedení, které svou výrazně žlutou skvrnou v rozkroku přitáhne pohled opravdu všech. Společnost dokonce nabízí úpravu vašich současných džínů. Kromě kalhot vyrábí firma se sloganem „make wet jeans dry again“ i kšiltovky. Ty připomínají styl propagačních kšiltovek Donalda Trumpa. „Džíny s hnědou nebo červenou skvrnou nabízet neplánujeme,“ uvádí firma na svém webu.

Zlaté plísňáky?Kdo neměl v 80. letech plesnivé džíny zvané plísňáky, musel nosit manšestráky, či dokonce potupné tesilky. U žen tehdy frčelo růžové tričko s hlavou Mickeyho Mouse, široký pásek, popřípadě ještě lesklé elasťáky. Prvně jmenované kalhoty z „plesnivé džínoviny“ upravené například pomocí chloru zažily comeback před zhruba třemi lety. Do svých kolekcí je tehdy zařadily značky Stella McCartney nebo Miu Miu. Svou ošklivostí si kalhoty mohou dle kritiků směle podat ruku sezmiňovanými „počuranými džíny“.

Ponožky v sandálechSynonymem módního nevkusu se v tuzemsku staly ponožky v sandálech. Tenhle podle mnohých nechutný trend a zároveň spolu s nošením ledvinek jedno z nejklasičtějších „čecháčkovských klišé“ se krátce vrátil na módní výsluní zhruba před jedenácti lety. Britský deník Daily Telegraph v roce 2010 oznámil, že nošení ponožek v sandálech se pro jaro/léto toho roku stalo hitem. Ještě do roku 2014 několik zdrojů uvádělo, že se kombinace ponožek a sandálů stala módním trendem zejména ve Spojených státech i ve Spojeném království. S ponožkami v sandálech a pantoflích jsou vyfotografovány i mnohé celebrity.

Comeback ledvinekLedvinku, respektive pohodlnou připínací taštičku, měl alespoň jednou za život připnutou kolem pasu asi každý. Před zhruba čtyřmi lety navíc tento praktický módní doplněk oslavil comeback a od té doby si stále drží popularitu napříč generacemi. Ačkoli společně s ponožkami v sandálech a bílým nátělníkem zastrčeným do širokých džínsů vytažených vysoko do pasu symbolizují ledvinky 90. léta, drží se od té doby stále. Za žhavý trend však již opět považovány nejsou. Navíc se změnil způsob jejich nošení. Nejlepší je podle módních odborníků taštičku pověsit na rameno či ji přehodit přes hlavu jako batůžek.

Smrdí jako zadekNa trend počuraných džínů se lze podívat ještě z jednoho úhlu. A to marketingového. Americký influencer Ethan Klein například nabízel o loňských Vánocích svíčku s vůní řitního otvoru. Kolik jich prodal, se nám nepodařilo dohledat.

Předčurané i počurané