• 22/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 536 Pohledy

Pět malých českých značek, které vás nadchnou přes Instagram Forbes<

„I když to se brzy změní, protože připravujeme e-shop a pracujeme na tom, aby oblečení mohlo vznikat v menších sériích,“ dodává. Alois Ficek’sse představil na sklonku roku 2019 prostřednictvím prodejního vánočního trhu LeMarket. Po domluvě je možné navštívit také ateliér značky, který najdete na pražské Kampě.

Byznys

Tradice první republiky, udržitelnost moderní doby. Česká značka vyrábí nábytek z odpadu

Taťána Lysková – 2 minuty čtení

BUDU

Minimalistické bytové doplňky z kvalitního dřeva jsou stále ještě trochu nedostatkovým zbožím. S nabídkou závěsných poliček, věšáků a menších nábytkových solitérů odkazujících svou estetikou k japonskému či skandinávskému nábytku, přišel mladý partnerský pár Adam a Anna.

„Chyběl nám na trhu opravdu precizně vyrobený nábytek vyrobený z kvalitního masivu. Tím, že Adam je truhlář, bylo všechno o něco jednodušší, a tak jsme se do toho teď v zimě pustili,“ popisuje nedávné počátky Anna.

Malé série z dubového dřeva vznikají přímo ve vysočanské dílně. Letos BUDU přidali do nabídky i nábytek v kombinaci dřeva a ratanového výpletu. Adam s Annou momentálně chystají svůj e-shop, ale jejich zboží je možné objednat už nyní prostřednictvím Instagramu.

Daniel Machill

Keramika Dana Machilla vznikla prozaicky. Když se před pěti lety přihlásil na kurz točení na kruhu, šlo jen o nový koníček a formu relaxace. Jeho hrnky, mísy, vázy či talíře ale postupně začaly zajímat okruh jeho kamarádů na Instagramu a s tím přišly první objednávky.

Reklama

Pět malých českých značek, které vás nadchnou přes Instagram Forbes

Přechod od koníčka k malému byznysu zpečetilo spuštění nového webu s e-shopem, ale stále platí, že Daniel nedělá série – vesměs jde o jednotlivé kusy, které si mohou lidé objednat online.

„Část práce jsou také zakázky pro bistra, restaurace a kavárny,“ dodává muž, který nedávno dokončil keramiku třeba pro nově vznikající plzeňskou kavárnu s pekárnou Mitty a nevyhýbá se ani prodeji v showroomech, například v Artiséme na Malé Straně.

PÁR

Jan Kloss, který je spoluautorem rebrandovaných Botasek, se po sporech s vedením firmy Botas rozhodl, že je čas posunout se dál. Nový brand tenisek PÁR vytvořil se svou partnerkou Darinou Zavadilovou a ve spolupráci s designérkou Eliškou Hořčíkovou.

Jedná se o městské sneakers odkazující z části k tradičním mokasínům zkombinovaným s podrážkou typickou pro sportovní boty.

„Hodně jsme usilovali o to, aby byl produkt kompletně český, ale v českých továrnách jsme narazili na řadu limitů, od nedostupnosti pro nás potřebných technologií po dlouhé dodací lhůty a nezájem. Tenisky nakonec vyrábíme v Portugalsku, které má v oblasti výroby obuvi dlouhou řemeslnou tradici,“ vysvětluje.

„Zásadní pro nás je, že všechny materiály i komponenty pocházejí z EU, a jejich výroba tedy podléhá nejpřísnějším certfikacím. Do budoucna přemýšlíme, že optimální by bylo vybudovat vlastní malou manufakturu přímo v Čechách, ale to je přece jen běh na dlouhou trať,“ říká k novému brandu Kloss.

Devět barevných variant nových Párovek je k dispozici nejen na e-shopu, ale i v bývalých obchodech Botas 66 v pražské Skořepce a na Žižkově.

Sneakers

Nový Pár. Redefinovali botasky, teď uvádí vlastní značku sneakers

Anna Nosková – 3 minuty čtení

Nine Viper

Jestli jste měli pocit, že zanedbáváme lokální streetstyle, není tomu zcela tak. Grafik Antonín Blüml začal v roce 2019 tisknout na trička, mikiny nebo šály svůj autorský design. Vznikl tam neformální brand Nine Viper, který představuje jednotlivé produkty formou občasných online dropů na e-shopu značky a na Instagramu.

Původně jej inspirovaly loga a typografie benzínek, proto má brand také podtitul „petroleum services“. Jeho produkty se úspěšně prodávají prakticky bez placené reklamy.

„Věděl jsem od počátku, že nechci placenou reklamu. A že bych chtěl, aby se oblečení a doplňky, které vyrobím, šířily mezi lidmi organicky. Zatím to funguje a vše se prodává prostřednictvím word of mouth v mojí komunitě,“ říká ke své strategii Antonín, který aktuálně hledá českého výrobce triček nebo mikin, aby byla výroba z větší části lokální.