• 21/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 504 Pohledy

Oslnil Madonnu, Beyoncé i Lady Gaga. Zemřel legendární návrhář Thierry Mugler Forbes<

Reklama

Pánská i dámská saka naopak vypadala jako vystřižená z čtyřicátých a padesátých let a charakterizovala je bezchybná konstrukce a špičková krejčovina. Zakázky pro světové hvězdy jen pršely a hvězdou se stal i sám všestranně talentovaný Mugler.

Věnuje se kresbě, fotografii – už od konce osmdesátých let mu vychází první řada knižních monografií věnovaných umělecké fotografii – a režíruje krátké filmy i nákladné reklamy nebo navrhuje videoklipy.

Pravidelně je tvůrcem kostýmů na předních divadelních a muzikálových scénách světa, pracuje pro Roberta Altmana i proslulou pařížskou scénu Comédie-Française – Muglerovy kostýmy pro inscenaci Shakespearovy tragédie Macbeth se staly legendou.

Předplatné Forbesu
Koupit teď

A k tomu přišly parfémy. Vůni Angel představil v roce 1992 a byla přesně taková jako samotný Mugler. Šokující, nápadná, provokující, milovaná i nenáviděná. Stane se nejoblíbenější vůní Diany Ross, Evy Mendes i tehdejší první dámy Hillary Clinton.

Oslnil Madonnu, Beyoncé i Lady Gaga. Zemřel legendární návrhář Thierry Mugler Forbes

Parfém následují jeho nejrůznější varianty: Angel pro muže, Angel kombinující vůně kávy a karamelu (obojí Thierry Mugler miloval) a další.

Později se připojí i parfém Alien. Jejich společné prodeje ještě před dvanácti lety generovaly roční tržby ve výši 280 milionů dolarů.

To už Mugler koketuje i s rolí uměleckého ředitele a móda se dostává stále více do pozadí. S pravidelnými módními kolekcemi končí Thierry Mugler v roce 2003, soustředí se už jen na jednotlivé módní zakázky, umělecké projekty a stále výnosnější kosmetiku.

V novém tisíciletí spolupracuje Thierry Mugler třeba s legendárním Cirque du Soleil, od roku 2009 je uměleckým poradcem zpěvačky Beyoncé, kterou oblékne na její veleúspěšné „I Am… World Tour“, pro které vytváří scénu i všechny kostýmy.

Ve spolupracích s ikonami showbusinessu Mugler pokračuje. Po Beyoncé si služby „mistra avantgardy“ vyžádá Lady Gaga (obě hvězdy vystoupí v Muglerových kostýmech v ceněném videoklipu k singlu Lady Gaga Telephone) a spolupracuje s ním Kim Kardashian nebo Cardi B.

Z Thierryho Muglera se díky nim jen pár let před jeho sedmdesátkou stává i hvězda sociálních sítí. A Mugler se sítěmi umí pracovat.

V lednu 2022 má oznámit novou mimořádnou spolupráci. Celý svět módy a byznysu čeká, k oznámení už bohužel nedojde. Velké hvězdy odcházejí náhle a nečekaně. Ale svět na ně nikdy nezapomene.