• 23/04/2022
  • Podle wizewebsite
  • 522 Pohledy

Jak se žije v Chabařovicích? Přečtěte si příběhy vašich sousedů<

Zdroj: Deník/Janni Vorlíček

Milan Jansa vpenzi

Do Chabařovic jsem se nastěhoval před více než čtvrtstoletím, protože jsem jsem to slíbil mým ústeckým kamarádům Mašínovi, Kadeřábkovi a Gandalovičovi vautobusové zastávce umasny vChabařovicích už vdobě sametové revoluce. Vdobě, kdy město Chabařovice už bylo bouráno. Město bylo dost poničené, ale mělo poslední zachované historické náměstí na okrese. Aprotože vzduch zhořících šachet nevoněl, řekl jsem si že to zkusím změnit. Když se tu později prodávaly domy, které už měly být zbourány pro těžbu uhlí, šel jsem zÚstí do Chabařovic sdluhem na starý dům, proti vůli manželky a smotivem, ale irizikem, že město uhájíme, nebo také ne. Díky několika zastupitelům jako byl letos zemřelý Zbyněk Hrom a díky pomoci lidí zÚstí nad Labem bylo tohle město zachráněno a pro mne je letošní 11.září slavným výročím onoho vládního usnesení 331/91, které vlastně rozhodlo ozáchraně Chabařovic.

Žije se mi tu dobře, přesto, že jsem si před desítkami let myslil, že tu ruinu, co jsem kdysi koupil, opravím mnohem rychleji a že za pět let to tu bude iokolo mne jako ve Švýcarsku, ulice čisté a asfalt hladký. Ani jedno tu ještě rozhodně není. Zahrada a prostor pro mé imanželčiny koníčky mne však nabíjí idnes, vdobě důchodu, a myslím, že imí vnuci jsou tu unás rádi.

Jak se žije v Chabařovicích? Přečtěte si příběhy vašich sousedů

Jestli jsem však na něco hrdý, tak na to, že se ztěch apatických odevzdaných lidí, kteří čekali ještě vroce 1990na vystěhování, stali vpečliví hospodáři, kteří své město už nedají. Bez ohledu na to, jaký jsme kdo kdysi měli názor na bourání, či nebourání. Těší mne také, že když jsme si vté zastávce na jaře, my čtyři kluci, vroce 1990řekli, že ty doly je třeba zatopit, aby se už netěžilo a neprášilo, že doba současná nám dává za pravdu. Dnes jezero Milada zvyšuje atraktivitu celého okresu, ba ikraje, a je ijedním ze způsobů, jak zadržet vodu vkrajině. Kvalita ovzduší je nepoměrně lepší.

Jestli mne vChabařovicích něco opravdu zlobí? Určitě pár věcí ano, jako člověk, který bydlí hned uradnice, mi zejména stav silnic a cest nejen na Husově náměstí, neřešené projíždění těžké dopravy městem přes platné zákazy na dopravních značkách, opravdu nedělá dobře. Také to neustále zavřené veřejné obecní WC přímo před radnicí, jehož potenciální uživatelé svými potřebami obtěžují obyvatelstvo, nevychovaní někteří spoluobčané, co si beztrestně pletou centrum města smístem pro popíjení a pro rušení nočního klidu a sodkladištěm odpadků. Istím souvisí neustále rozházené vykrádané kontejnery Charity vtržnici, nebo kontejnery na drahé kovy. Ale to vše mají na starosti konkrétní lidé na radnici a jim je to třeba připomínat. Jsem moc rád, že už běží revitalizace parního mlýna, který našemu městu dlouho dělal ostudu a ohrožoval už ikolemjdoucí. Moc rád bych viděl rychlejší návrat skutečného života do míst okolo Milady, kde dříve lidé žili a pracovali. Doufám, že se toho dožiji.