• 15/04/2022
  • Podle wizewebsite
  • 729 Pohledy

Jan Urban: Jedno volební vítězství nad „Zemanobabišem“ nestačí — HlídacíPes.org<

KOMENTÁŘ. Fotografie ze zdvořilostní návštěvy slovenské prezidentky a jeden servilní televizní rozhovor, obojí pořízeno před několika dny v nemocničním pokoji Ústřední vojenské nemocnice, prozradily nečekaně hodně o psychickém i fyzickém zdraví prezidenta Miloše Zemana, stejně jako o schopnostech jeho spolupracovníků. Určitě víc, než by si přáli.

Mnohým se možná budou následující postřehy zdát nedůležité, jenomže opak je v politice pravdou.

Když minulý týden americký prezident Joe Biden musel podstoupit vyšetření, které nebylo možné provést bez anestezie, převzala všechny prezidentské pravomoci na zhruba sedmdesát minut viceprezidentka Kamala Harrisová. Americká média i veřejnost o tom byly vzápětí a plně informovány.

O stavu českého prezidenta, kterého soudě podle fotografií přivezli do nemocnice dost možná v bezvědomí, jsme týdny nesměli vědět vůbec nic. Imaginární vrchní velitel však podle oficiálních vyjádření spolupracovníků všechno skvěle zvládal a navíc mu moc chutnaly buchty a klobásy… Aby se pak ukázalo, že to byla lež – a nic se nestalo.

Tohle, že je prezident jako dřív?

Přijmout nejvyšší ústavní činitelku nám nejbližší země Slovenské republiky v županu, zpod kterého čouhají kalhoty od pyžama, prozrazuje nejenom osobnostní neúctu za hranicí buranství, ale i to, že lidé zodpovídající za protokol spolu s nejbližšími osobními asistenty už nezvládnou prezidenta přimět ani k tak nesložitému úkonu jako je oblečení kalhot před státní návštěvou.

Zkouším si představit, s jakými pocity by občané České republiky přistupovali k tomu, kdyby hlavu českého státu přijala v pyžamu a pantoflích třeba německá kancléřka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


O den později, při rozhovoru s premiérem v demisi Andrejem Babišem, už sice prezidentské pyžamo nahradily alespoň kalhoty od obleku, ale tmavomodrý župan zůstal. Jak složité může být pro spolupracujícího pacienta obléknout si sako? Tomuhle se říká, že „prezident už je jako dřív?“

Pozdější rozhovor s moderátorem Reyem Korantengem z TV Nova předvedl milionu a osmi stům tisícům diváků zase prezidenta s démonicky neupravenými a týdny neostříhanými vlasy. Tolik k vnějšímu vzhledu.

Hradem objednané televizní vystoupení mělo jediný smysl: připomenout, že pro Miloše Zemana nepřichází žádná změna v úvahu. Jeho přesvědčení, že jako prezident je jediným oprávněným vykladačem ústavy, zůstalo neotřesitelné, byť ho sdílí už jen jeho nejbližší spolupracovníci a zavázaní souputníci.

Stále vnímá sám sebe jako nedotknutelnou a neomylnou existenci, která prostě nemůže chybovat. Za stejně nedotknutelné považuje i svoje vyvolené spolupracovníky. Zeman označil Vratislava Mynáře, usvědčeného lháře, vyšetřovaného navíc pro podezření hned z několika trestných činů, za „skvělého úředníka a kromě toho mého dobrého přítele“. A tím pro něj debata skončila.

Strach Zemanova okolí

Prezident málo důrazného moderátora sepsul a v rozporu s pravdou tvrdil, že už „na otázku ohledně kancléře odpověděl“, zdůraznil, že se jedná o „bulvární téma“, kterým nemá cenu „ztrácet čas“. Na jeho výrok „Nesmíte také věřit všemu, co novináři napíší, když většinou píší o věcech, kterým vůbec nerozumí“ Koranteng vůbec nedokázal zareagovat. Stačilo přitom, kdyby v té chvíli přečetl několik otevřeně nepravdivých informací, které Vratislav Mynář veřejnosti i politickým představitelům v předchozích týdnech poskytoval.

Miloš Zeman je viditelně nemocný člověk, který se chová jakoby nebyl součástí jakéhokoliv ústavou vymezeného pořádku a systému kontroly. Jakoby stál nad vším pořádkem a ostatní lidé v politice se museli před jeho géniem sklánět a poslouchat. Jak napsáno – je to nemocný člověk. Až dosud mu to procházelo, protože všechny vlády od roku 2013 buď sám skládal (Jiří Rusnok), nebo ovládal mocenským vydíráním jejich premiérů (Sobotka, Babiš) a dosazováním jemu oddaných ministrů.

S tím je konec. Zůstane nechtěnou zásluhou Andreje Babiše, že donutil roztříštěnou a dlouho podceňovanou opozici hledat společnou řeč. Ale stejně důležité je připomenout, že až do okamžiku volebního vítězství se v opozičních stranách vůči prezidentovi nenašel konzistentní hlas kritiky.

Jan Urban: Jedno volební vítězství nad „Zemanobabišem“ nestačí — HlídacíPes.org

Alarmující varování senátora Pavla Fischera a jím vedeného bezpečnostního výboru Senátu, který už v červnu navrhoval prezidentovo alespoň dočasné odstavení od výkonu funkce podle ústavního článku 66, se politické strany, především ODS a Piráti, před volbami neodvážily vyslyšet.

Dnes už se konfrontaci s Milošem Zemanem vyhnout nemohou. Stále není jasné, jestli si uvědomují, že prezident nechce vyjednávat. Jako vždy chce jenom důkaz podřízenosti a potvrzení svých nepsaných privilegií. Půjde tedy o všechno.

Prezidentovo okolí už chápe, že nadcházející střet může být jejich poslední bitvou. Koalice si musí uvědomit, že jedno volební vítězství nad „Zemanobabišem“ nestačí. Pro rehabilitaci ústavnosti a demokracie v České republice těch vítězství nad „starými pořádky“ musí přijít mnohem víc. Říká se tomu zodpovědnost.

Líbil se vám tento text?Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

Platbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

96 komentářů

  1. napsal:25.11.2021 (7:32)

    Když byl Havel po dlouhé měsíce neschopen vykonávat presidentský úřad, kde jsi byl se svými odsudky, moralismy, radami ? Ale je jen dobře, že se takhle veřejně odkopáváš a slušní lidé snáz pochopí, co jsi vlastně zač a co jsou zač lidé jako jsi ty.

  2. napsal:25.11.2021 (8:46)

    Vážený autore, v případě těžké nemoci přijímali návštěvy v „neprotokolárním odění“ i papežové, císařové a králové.

    Jinak jsem toho názoru, že si jsou soudruzi z pětikoalice velice dobře vědomi, že příště jim na habaďůru s předvolebními koalicemi skočí podstatně méně voličů, a že se nejspíš dostane do sněmovny i část těch stran, které zůstaly po posledních volbách venku.

  3. napsal:26.11.2021 (6:29)

    Martine souhlas to co zembab předvedli je hluboký úpadek\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\§§

  4. napsal:26.11.2021 (6:33)

    Nevím, proč by měli volit lidé, kteří zde nežijí a žít tu ani nechtějí. Navíc mají o dění v ČR jen velmi matné a silně zkreslené představy. A špatná volba se jich svým výsledkem nijak nedotkne. Zato my si výsledek jejich pitomosti a nevzdělanosti budeme muset vyžrat do dna.

  5. napsal:27.11.2021 (21:39)

    Tedy ze bych pripomnel oni ty volebni zisky z obcanu trvale v zahranici nebudou tak velke , protoze ty se vsechny dohromady ,pocitaji jen do jednoho vybraneho kraje.Ale spis bych si odhadl ze pokud. Tak to koresp.hlasovani povoli stat vsemU nas a pak v tom vypukne u nas obvykly chaos

    ncni

  6. napsal:25.11.2021 (8:48)

    Nic není jenom dobře ani jenom špatně. Vždy jde o poměr toho dobrého a toho špatného, jinak řečeno, nejškodlivější jsou krajnosti. To platí i o bezbřehé demokracii a bezbřehé politické korektnosti, kterou předvádí vítězové voleb vůči prezidentovi a dá se jenom si přát, aby takto „korektně“ nepostupovali vůči odcházejícím představitelům vládnoucí garnitury, která si nezadala s garniturou komunistů. Babišovci po ekonomické stránce stačili za 8 let napáchat srovnatelnou škodu jako komunisté za 40 let. J. K.

  7. napsal:25.11.2021 (9:54)

    Skvělý článek a pravdivý.Jen tak dál!!!

  8. napsal:25.11.2021 (11:12)

    Domnívám se, že pan prezident bude jmenování vlády maximálně protahovat. To aby si aktuální vlnu Covidu řádně užil Babiš, protože si dovolil neodvolat Koudelku a aby předvedl své „nadschopnosti“ různými, třebas i neústavními zásahy proti navrhované sestavě nové vlády.Dvě mouchy jednou ranou.

  9. napsal:25.11.2021 (11:18)

    Opravdu si někdo myslí, že hospitalizovaný pacient bude přijímat návštěvy v nemocnici v obleku?

  10. napsal:25.11.2021 (12:10)

    Každý normální člověk v takovémto stavu složí svoji funkci a dožije v klidu.K čemu je to dobré našemu prezidentovi asi nevím.K těm komunistům jenje potřeba vzít v potaz jinou dobu a dostatek surovin na nejnemožnější výrobunekvalitních výrobků.Dneska to jde hůře.Tento článek není agresivní ale informativní a za mne bezva.

  11. napsal:27.11.2021 (14:33)

    Že byl komunismus se svou centrálně řízenou, plánovanou ekonomikou u nás i jinde ve světě ve finále neúspěšný, to je asi všeobecně uznávaný objektivní fakt…

    Ale když bazírujete zrovna na tom světovém žebříčku… Taky je třeba si uvědomit, že ta cca druhá polovina 20.století (tzn. co se kryje s komunistickým režimem u nás let 1948-1989) byla ve světě v tomhle ohledu hodně dynamická doba – a abych uvedl jen takový namátkový příklad, třeba taková Jižní Korea, která za tu dobu pokročila od stavu dost zaostalé země do situace, kdy měla přinejmenším už nakročeno stát se jednou z možná, cca 20-ti největších ekonomik světa, se prostě rozvíjela, a asi bez ohledu na to, zda v tomto směru předežene či nepředežene zrovna nějaké Československo.Totéž lze samozřejmě říci o řadě dalších zemí (v Evropě např. Španělsko atd., atd.)…

  12. napsal:27.11.2021 (9:11)

    No když se nad tím zamyslíte, „každý člověk v takovémto stavu by složil svoji funkci“, jenomže on ho v tej funkci musí taky někdo nahradit.Kdyby se vyhlásily volby, tak až za pár měsíců a předtím by musela být dosti zrychlená předvolební kampaň (počítá s tím někdo – jsou už připravení kandidáti, mají na to zajištěné finance, atd? Takže se obávám že pokud by Zeman i chtěl odstoupit, tak si určí přesně takovou dobu jak si s „někým “ dohodne.A do té doby, než ty volby budou – viz čl.66 Ústavy by to místo něj vykonávalo trio předseda vlády (což je ale dosud Babiš), předsedkyně poslanecké sněmovny, předseda Senátu..Když do toho připočteme nyní už vyhlášený nouzový stav (už teď je omezena funkce parlamentu) , dá se očekávat brzy locdown a aktivaci ozbrojených složek během ní, to všechno pod vedením vlády (a to pořád té s Babišem), bude to hustý…

  13. napsal:25.11.2021 (12:43)

    Že o tom mluvím, historie zná pojem Pyrrhovo vítězství, což je právě teď děje Fialovi a jeho pětikoalici.Protože, jestli mělo smysl vyhrát nad Babušem a Zemanem, tak to už by Fialova vláda měla sedět dnes pevně ve Strakovce.

    Ale o tuhle výhru už přišla, tam pořád sedí Babišova vláda, a ta bude dneska či zítra vyhlašovat nouzový stav, a jak se dívám, spoustu zákazů k tomu. K tomu, jak se dá dočíst jinde už generuje spoustu nákladů do příštího roku.Tak jestli si snad Fiala a jeho pětikolka myslí, že vyhraje tím že se bude teď tak měsíc dva hrdlit se Zemanem o pár pikolíků a nastoupí do vlády někdy počátkem příštího roku, kdy už tady bude tak měsíc pod Babišovou vládou lockdown, tak to proti nim byl Pyrrhos geniální stratég..

  14. napsal:25.11.2021 (13:11)

    Vše má dvě strany. Pokud bude Zeman dupat nožičkou a dělat problémy, tak okamžitě ústavní žaloba. Ale teď je lepší nechat Zemana žít a využít čas na došetření Babišových kauz. Předpokládám že odsouzený Babiš se nemůže stát prezidentem. Babis již rozjel svou prezidentskou kampaň. Problém je že Zeman bude rozhodovat o dalším složení rady ČNB. A oba Babiš i Zeman mají stejný zájem. Povede to ke snižování úrokových sazeb a za par máme z naši měny tureckou liru. Prezidentovi by se měly odebrat pravomocí aby rozhodoval o složení členů ČNB. Co nejrychleji než napáchá další škody. Babišovi by nižší sazby vynesly stovky milionů pro jeho firmy.

  15. napsal:25.11.2021 (13:47)

    Věcné a legitimní argumenty Jana Urbana potvrzuje smutný stav prezidenta Zemana a pokračování hradní frašky za účasti vlády v demisi a jak vyplynulo z dnešní tiskové konference (25. 11. 2021) opět o další dny protahované odkládání jmenovaní nové vlády.

  16. napsal:25.11.2021 (15:03)

    A dnes propustili pana prezidenta do domácího ošetřování, to zase bude p.Vystrčil s dalšími senátníky šokován, přibudou mu vrásky a bude štípat šestku drát.

  17. napsal:25.11.2021 (17:23)

    Zapomněl jste uvést též tanky a obrněné transportéry, kvůli čemuž jsme byli od CCCP nuceni přejít na těžký průmysl, v důsledku čehož naše kdysi největší zásoby hnědého uhlí na světě jsou fuč. A co se týká Tatry, tak ta po válce v zemích, kde neměli silnice byla se svým vzduchem chlazeným motorem králem. Jenže kvůli velikosti CCCP a maximální unifikaci náhradních dílů nesměla nijak zásadněji inovovat, takže v okamžiku poptávky po tahačích kamionů vypadla ze hry z důvodu málo výkonného motoru.

  18. napsal:30.11.2021 (20:30)

    Pavle máte pravdu,ale je marné jí hlásat bývalým komoušům.Hospodářské záměry po válce popsal ve své knize s dlouhým názvem (Svedectvo o proceses vedením protištátneho sprisahania….Slánského) tehdejší náměstek ministerstva ZO,Eugen Lobl,který byl v tomto procesu odsouzen na doživotí.Strategie tehdejší naší hospodářské politiky byla výroba automobilů,lehkého průmyslu a chemického průmyslu.Tyto názory zavedly na popraviště mimo jiné Clementise a spol.Sověti po válce potřebovali odbytiště rudy a tanky a my jsme byli vhodný satelit,který by to vše realizoval.Postavilo se NHKG,VSŽ Košice,nahradila se kvalitní švédská železná ruda nekvalitní sovětskou rudou a bylo vymalováno.Podstatně se zhoršilo životní prostředí.Vzpomínám si,že když jsem byl jako kluk na návštěvě v Ostravě poletoval místo sněhu popel a Ostrava byla strašné město.

  19. napsal:26.11.2021 (5:22)

    Kdypak zvitezime nad lidmi typu Mihalik, Prymula, Arenberger ?

Přidávání komentářů není povoleno