• 01/02/2023
  • Podle wizewebsite
  • 478 Pohledy

Přehled událostí v českém retailu v roce 2021 | MediaGuru<

I v roce 2021 bylozřejmě, že pandemie a s ní spojená mnohá omezení výrazně změnila nákupní zvyklosti Čechů. Do obchodů na nákupy vyrážejí méně často, zato ale za jednu návštěvu utratí více. Průchod obchodů se přitom zrychlil zhruba o 20 %. Podle výsledků analýzy společnosti NielsenIQ vzrostly tržby rychloobrátkového o zboží v meziročním srovnání o 5,6 %. Lidé ale zároveň omezili o 9,9 % frekvenci nakupování, a naopak o 17,3 % navýšili průměrnou útratu v obchodech na 351 Kč.

Na maloobchodní trh vstoupil v letošním roce největší počet nových značek za poslední tři roky, šlo hlavně o značky módní. Přišel Primark, HalfPrice, Anson’s, Versace, ale třeba také slovenské multikino Cinemax, německý fitness Clever Fit nebo britský OneGym. Tržby obchodních center za letošních prvních deset měsíců dosáhly úrovně za stejné období roku 2020, ale nad úroveň roku 2019 se zatím nedostaly.

Přehled událostí v českém retailu v roce 2021 | MediaGuru

Podíl e-commerce na maloobchodních tržbách v Česku by měl koncem letošního roku dosáhnout téměř 15 %, nejvíce ve střední Evropě. Vyplývá to z analýzy realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield, která zkoumala data ze 24 zemí Evropy. Aktuálně činí podíl online prodeje potravin na celkových tržbách za potraviny v České republice 4,2 %, což koresponduje s průměrným podílem v Evropě (4,4 %). Je to sice výrazně méně než v jiných maloobchodních kategoriích – například u elektroniky se aktuálně prodává téměř 50 % objemu tržeb online.

Vítězem 18.ročníku soutěže Mastercard Obchodník roku 2020 se stala síť lékáren Dr.Max. Na prvním místě nahradila řetězec Ikea, vítěze sedmi předešlých ročníků, který letos obsadil druhé místo. Třetí se umístila dm drogerie markt.