• 15/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 394 Pohledy

Primark, Boohoo, Fashion Nova, Miss Guided atd. Ultra fast fashion jako nová strategie výroby trendů využívá algoritmus | REFRESHER.cz<

V současnosti, kdy už si člověk myslí, že značky a spotřebitelé konečně pomalu mění své myšlení k lepšímu, přijde něco, co zcela vyvrátí tento názor. Na termíny fast a slow fashion jsme si už poměrně zvykli, ale nejnovější pojem, který se objevil ve světě módy, je ULTRA fast fashion.

V tomto článku si přečteš:

Ptáš se, zda může být fast fashion ještě i ultra? Bohužel může a znamená to, že je ještě rychlejší než již dost rychlá produkce módních oděvů. Proč je to tak a jaký je vlastně rozdíl mezi jednotlivými pojmy, ti vysvětlíme v následujících řádcích.

Čtitaké
Příručka slow-fashion: Jak nakupovat kvalitní oblečení, které neničí naši planetuPříručka slow-fashion: Jak nakupovat kvalitní oblečení, které neničí naši planetu

Pokud jsi rychlý, buď ještě rychlejší

Asi tak nějak by mohlo znít motto módních společností a řetězců, které se snaží vydělat za každou cenu. Fast fashion je založena na rychlé a masové produkci nekvalitního oblečení šitého v chudých zemích, kde se to jednotlivým módním značkám cenově vyplatí.

Primark, Boohoo, Fashion Nova, Miss Guided atd. Ultra fast fashion jako nová strategie výroby trendů využívá algoritmus | REFRESHER.cz

Podle hnutí Fashion Revolution se některé světové značky stále nezajímají o to, že zaměstnanci továren, kde oděvy vznikají, pracují a někdy dokonce i žijí v nevyhovujících podmínkách. Hledí na zisky. Produkují nespočet oděvů a každoročně přinesou do svých obchodů desítky nových kolekcí, nehledě na ekologický dopad.

Malé krůčky se však přece jen dějí. Na základě Fashion Transparency Indexu z roku 2020 od hnutí Fashion Revolution, které se značek ptá, kde, jak a z čeho se jejich oblečení vyrábí, byl zaznamenán malý pokrok. Transparentnost značek, tedy zjednodušeně řečeno přiznání si nejen toho pozitivního, ale i negativního, stoupla v celkovém průměru oproti roku 2019 o 2 % a aktuálně se drží na 23 %. Hodnocených bylo 250 světových módních značek, které vydělávají ročně více než 400 milionů dolarů.

Současné „zelené trendy“ svojí narůstající popularitou nutí značky zajímat se o samotný proces výroby. Je ale třeba být obezřetný a skutečně se zajímat o to, jak je oblečení vyráběno. O tom, jak se nedat obelhat greenwashingem, se dozvíš v samostatném článku.

Ultra fast fashion je ještě rychlejší způsob, jak vyrábět tuny zbytečného oblečení. Podstata rychlé módy zůstává zachována, ale metody, jak se tento způsob výroby uplatňuje, jsou trochu jiné.

1. Umělá inteligence

U ultrarychlé módy značky nepotřebují žádné návrháře. Vše za ně udělají počítače. Zní to tak ultramoderně, že? Umělá inteligence mi navrhla šaty! Ale není tomu tak. Algoritmus oblečení nenavrhuje, pouze ho vyhledává na internetu, konkrétně na sociálních sítích.

Článek pro předplatitele REFRESHER+61% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ klubu. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.61% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ komunity. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 95416 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

Upozornit na chybu.Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: omnilytics.co, thefashionlaw.com, truecostmovie.com, nytimes.com, business-humanrights.org, fashionunited.uk, blucactus.blue, dw.com, issuu.com, fashionrevolution.org, issuu.comNáhledový obrázek: Archív Kylie Jenner/ Fashionnova.com