• 31/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 445 Pohledy

Místo vakcíny fyziologický roztok. Interpol varuje před padělky<

Článek

Vakcína proti covidu-19 není horké zboží jen při mezinárodních sporech o dodávkách. Do výroby a distribuce se zapojili také podvodníci. Legální vakcíny přitom nejsou na prodej, upozorňuje Interpol s tím, aby lidé byli vůči takovým nabídkám ostražití.

„Sítě, skryté za těmito zločiny, mají globální ambice,“ varoval generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

Zatím poslední zveřejněný objev vakcín s nejasným původem ohlásilo Mexiko. 1155 lahviček našli celníci při letištní kontrole soukromého stroje mířícího do Hondurasu. Mohlo by jít o padělky ruské vakcíny Sputnik V.

O pár týdnů dříve, začátkem března, objevily jihoafrické úřady stovky padělků vakcíny proti covidu-19, informoval Interpol. Ve skladu v Germistonu ukrývaly krabice 400 ampulí látky, kterou chtěli překupníci prodat jako 2400 dávek očkování. Další balíky obsahovaly stovky padělaných respirátorů.

Ve stejné době v Číně policisté po razii v tajné výrobně zatkli na 80 lidí a objevili tři tisíce falešných vakcín.

„Přestože tento výsledek vítáme, pokud jde o trestnou činnost spojenou s vakcínami proti nemoci covid-19, jde však pouze o špičku ledovce,“ uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

Místo vakcíny fyziologický roztok. Interpol varuje před padělky

Naráží přitom na situaci, kdy s dalšími a dalšími objevenými padělky vakcíny, po které prahne celý svět, přibývá i pokusů o jejich prodej. A to i v Česku, jak ukázala kauza firmy Fatrade, která se pokoušela prodat 400 000 dávek vakcín firmy AstraZeneca hlavnímu městu Praze. Jak informovaly Seznam Zprávy, navíc za desetinásobek ceny, za kterou oficiálně nakupuje stát.

Před podobnými nabídkami „nezávislých“ distributorů, kterých už bylo na území Česka několik, varuje nyní také Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL).

„Vakcíny se staly lukrativním zbožím, a tak mohou být předmětem nelegálního obchodu a vstupu zcizených, padělaných vakcín nebo vakcín od neschválených výrobců bez záruky kontroly kvality správné výrobní praxe na evropský a český trh,“ uvádí ve své zprávě NOOL.

Na území Evropské unie podobné nabídky už dostaly například zdravotnická zařízení nebo domovy s pečovatelskou službou.

„Na území Česka záchyt padělků vakcíny proti covidu-19 neevidujeme,“ řekla pro SZ Byznys Ivana Kurková, zástupkyně tiskové mluvčí Generálního ředitelství cel. Česká Celní správa však důrazně varuje před nákupem vakcín na internetu, neboť distribuci má v rukou zatím výhradně stát.

„V případě, že jsou tedy vakcíny nabízeny prostřednictvím internetu, půjde s největší pravděpodobností o padělky, které by mohly být nejen neúčinné, ale především zdravotně nebezpečné,“ upozorňuje Celní správa ČR.

Stejné varování přichází také od Interpolu, podle něhož se nelegální očkování stalo novým zájmem kyberzločinců: „Jakákoli vakcína pořízená na webových stránkách nebo na darknetu není legální, neprošla kontrolou a může být nebezpečná.“ Globální černý trh může zasáhnout jakýkoli ze 194 členských států.

Také podle Jakuba Dvořáčka z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu jsou vakcíny z takových zdrojů obrovským rizikem. „V lepším případě bude v padělku jen fyziologický roztok, nebo to může být vakcína skutečně vyrobená farmaceutickou firmou a určená pro někoho jiného a překoupená dál. V každém případě u takového léčiva těžko říct, kde a jak bylo vyrobeno, v jakých podmínkách bylo skladováno, zda výrobní proces byl v pořádku, a co je neméně důležité, zda propuštění vakcíny na trh bylo v pořádku,“ řekl pro SZ Byznys Jakub Dvořáček.