• 30/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 354 Pohledy

Zpěvačka I am Rosie: Šikanoval mě šéf, složila jsem mu za to píseň!<

Vracíš se s novou deskou, ale mě dříve zajímá, co jsi dělala celou tu dobu, kdy tě nebylo příliš vidět?

Budeš se divit, ale měla jsem běžný, až nudný život. První karanténu jsem byla doma, asi jako všichni. Ten pocit bezmoci a nicnedělání byl nejtěžší. Jsem bytost, co potřebuje k životu akci. V prvním lockdownu jsem začala pracovat v obchodě s potravinami. Chtěla jsem pomáhat v nemocnici jako dobrovolník, ale kapacita byla plná. Mám k tomu blízko i díky své rodině. Maminka je doktorka a mladší bratr studuje medicínu. Na přemýšlení bylo hodně času, a tak jsem si říkala, jestli se chci po covidu vlastně vůbec ještě věnovat hudbě. Nakonec jsem si našla práci v mezinárodní korporátní firmě.

Jaké to bylo pracovat rukama, sedět v obchodě za kasou a obsluhovat zákazníky?

Mně to vůbec nevadilo, naopak! Pak ta práce mi dost věcí dala. Naučila jsem se disciplíně, získala motivaci a řád nebo taky jsem začala chodit všude včas. Takže všechno to, co jsem dřív moc nezvládala. Taky jsem si užívala života v anonymitě.

A teď se naplno vracíš k hudbě? Zrovna teď, když se všechno zase zavírá.

Po tak dlouhé pauze si uvědomíte, jak moc vám chybí zpívání, koncerty, lidi a všechny ty akce a život okolo hraní. Chtěla jsem se vrátit, začít od začátku a udělat sólovou desku. Kašlu na covid, nenechám se tím už limitovat a řešit to, jestli se něco zavře, či otevře. Z toho bychom se všichni zbláznili.

Rosie se narodila v Praze, od čtyř let zpívala ve sboru Bambini di Praga, chodila na hodiny klavíru a zpěvu. V patnácti natočila svůj první song.

Tvoje deska se jmenuje My Reputation (v překladu Moje pověst), to mě přivádí k otázkám: Je to celé o tobě? A jakou máš pověst?

Pro hodně lidí jsem rozporuplná a velmi košatá osoba. Nejlíp se člověk zná sám. Dost jsem si zakládala na tom, co si o mně lidé myslí, a pokaždé jsem se hroutila, když se zdálo, že by se mi mohlo trochu křivdit. Nezvládala jsem kritiku ani od rodiny, přátel nebo cizích lidí. Posledních pár měsíců jsem se naučila nad vším mávnout rukou a být sama k sobě upřímná. Někdy je fajn nelámat věci přes koleno a nechat věci plynout. V korporátní firmě, kde jsem pracovala na nižší pracovní pozici, jsem zažila takovou beznaděj, že mě to inspirovalo k psaní nových písní a celkově mi to otevřelo oči.

Co si mám představit pod tímto: Zažila jsem beznaděj ve velké firmě?

Zpěvačka I am Rosie: Šikanoval mě šéf, složila jsem mu za to píseň!

Šlo o nepříjemnou zkušenost s bývalým šéfem. Nikdy jsem ve velké firmě nepracovala, takže jsem byla nezkušená a dost naivní, abych některé věci včas vycítila. Každý z nás měl někdy ve své práci konflikt se svým nadřízeným, to je asinormální. Teď to může vypadat, že jsem naivní husička, která si stěžuje, ale mně to dost nalomilo osobní život. Neumím jen tak přejít lež, ponižování a šikanu.

Karolínin potenciál totiž netkví pouze v nadšení, ale také v sexy těle a pohledné tváři.

Tebe šikanoval šéf?

Můj šéf měl osobní záměr a překročil určitou mez a nechoval se jako profesionál. Nejdřív jsem to chtěla hodit za hlavu, stejně bych v té práci skončila a vrátila se ke zpívání, ale pak jsem si řekla, že by takové věci neměly procházet. Když vás někdo očerní, likviduje vám pověst, musíte se bránit.

Mezi vámi k něčemu došlo?

Nechci a ani nemůžu zacházet do detailů, protože to řeším přes právníky. Zažila jsem ponížení a nedůvěru také od svých nadřízených, kteří se mě nezastali. Snažila jsem se jim vysvětlit, co se mi stalo mezi mnou a mým nadřízeným, který o mně lhal a očerňoval mě mezi kolegy. Bohužel mě nevyslechli a celou věc zametli pod koberec.

Do jaké míry byl váš vztah s šéfem osobní?

Opravdu to nechci rozvádět. Ptal jste se na desku a na moji pověst. Moje pověst dost utrpěla kvůli jednomu člověku, kterého jsem potkala v práci. Dost mě to sebralo a rozhodla jsem se, že se z toho vyzpívám. A proto je tady ta deska.

Zpěvačka, která si říká I am Rosie, je nepřehlédnutelná svým projevem i vzhledem.

Šlo o sexuální napadení?

Ne, to ne, šlo jednoznačně o bossing a šikanu.

Přenést zlou zkušenost řekněme do hudby a umění je jedna věc. Máme to chápat tak, že dáš bývalého šéfa k soudu?

I když na to nevypadám, umím se rvát za pravdu. Nesnesu křivdu a bezpráví. Také soucítím nejen s ženami, ale se všemi, kteří byli vystaveni šikaně ze strany nadřízeného. Kdo to zažil, ví, o čem teď mluvím. A ano, dám ho k soudu.

V pubertě si prošla bouřlivým obdobím. Z hodné holky, studentky prestižního gymnázia, se stala rebelka s fialovými vlasy.

V poslední době se podobné kauzy otevírají na veřejnosti a otevřeně se mluví o sexuálních atacích a šikanách. Byl toto důvod, proč ses rozhodla mluvit o tom?

Mluvím o tom, protože se ptáš, jak vznikla deska a proč jsem zvolila název My Reputation. Pro mě to byla nejdřív jistá forma terapie, na druhou stranu o takových věcech se má mluvit a nestrkat před tím hlavu do písku.

Ta deska je celá takto osobní?

Vložila jsem do toho dost věcí z osobního života: nevydařené vztahy, démony, pocity, zranitelnost, marnost, tvrdost i naději. Začíná prologem a končí epilogem.

Pojďme na chvíli pryč od této kauzy. V minulosti jsi točila poměrně nákladné klipy a fotila provokativní fotky, kde se často obnažuješ a všude jsou kříže. Budeš takto prodávat i toto album?

Kvalitní klipy a balancování na hraně mě baví, toho se nevzdám. Plánujeme natáčení nového videa, nebo dokonce krátkého filmu. Miluji atmosféru na natáčení. Novým námětem je vězení, objevovat se bude téma trnové koruny, nevinnosti a věštecké karty. Nechte se překvapit.

S kým na desce spolupracuješ?

Se zahraničními i českými producenty. To je nejlepší kombinace. Momentálně spolupracuji s hudebně známým producentem Jaroslavem Helešicem, exkytaristou Support Lesbiens.

Jak se na takové nákladné produkce shánějí peníze?

Není to legrace, častokrát jsem se i zadlužila. Teď to dělám jinak. Založila jsem si produkci s názvem Rebelos Cantos production, což je umělecká agentura. Agentuře jsem vložila do rukou vše kolem PR kampaní. Nejlepší pocit je být svým vlastním pánem. Mám skvělý tým talentovaných lidí, kteří svou práci milují a dělají pro to maximum. Společně budeme pracovat na tvorbě filmů, koncertů a dalších zajímavých projektů.

Bývalka syna Lucie Bílé I am Rosie

S hraním to vypadá vzhledem k vývoji s covidem-19 bledě. Co budeš dělat dál, aby se tvoje deska dostala k fanouškům?

Koncerty teď neřeším. Budu vydávat album na všech online platformách. Budou k tomu speciální balíčky, které budou obsahovat nejen vinyly, ale také šperky, které jsem navrhla s pomocí vynikající designérky. Možná u návrhů šperků chvíli zůstanu.

V sedmnácti letech jsi rok randila se synem Lucie Bílé. Jste s Filipem v kontaktu?

Není to tak dlouho, co jsme si psali o našich životech. Psal mi, jak se mu vede ve Francii, říkal mi o svém režírovaní a studiu, já jemu zase o hudbě. Navzájem se podporujeme a přejeme si každý rok k narozeninám.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii