• 29/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 305 Pohledy

Obklopte se barvami, které vám zlepší náladu a naladí vás do pohody<

Přemýšlela jste někdy nad tím, jak obrovskou, až magickou moc mají barvy? Stačí se podívat na oblíbené metafory, které často používáme: Bylo to jako červený hadr na býka. Vidí svět přes růžové brýle. Anebo naopak: Vidí to až moc černě… Barvy nás zkrátka obklopují a je jen na nás, jak využijeme jejich energii. Přestože se ale s barvami setkáváme doslova na každém kroku, jen málokdy je vědomě využíváme.

„Přitom jsou naší součástí, jsou spojené se všemi aspekty našeho života, mohou tak být našimi velkými pomocníky. Působí na nás svými účinky nepřetržitě a neustále nás ovlivňují, a to po stránce fyzické, psychické, emoční i mentální,“ potvrzuje colorterapeutka Petra Mičulková (barevnestranky.cz). Barva může dokonce ovlivnit to, jak se chováme k ostatním nebo jak se vyrovnáváme s různými situacemi.

A právě správným výběrem barev můžeme ovlivnit i to, jak se náš život bude ubírat dál. „Špatně zvolená barva může zapříčinit, že se cítíme unavení, podráždění, přepracovaní, chybí nám energie, děti jsou naopak příliš hyperaktivní. Můžeme mít pod jejich vlivem depresivní období nebo nám může chybět inspirace pro vytvoření nějakého projektu, neumíme vyjádřit svůj názor, potřebujeme dodat sebedůvěru a podobně,“ vyjmenovává odbornice s tím, že si barvami můžeme také pomoci od fyzických potíží, tedy podpořit své zdraví buď preventivně, nebo jako doplňkovou léčbu.

Naše tipy

Ženskost, něžnost, divokost! Pestré legíny, princeznovské šaty a další tipy do šatníku

Můžete s nimi úžasně kouzlit a rozproudit pomocí nich potřebnou energii. Je proto dobře myslet i na to, jakými odstíny vymalujete svou pracovnu, ložnici nebo třeba dětský pokojíček. „Pokud máte problémy se soustředěním, špatně usínáte nebo trpíte třeba přílišnou chutí k jídlu, příčinou mohou být barvy. Právě ty mohou ovlivňovat naši náladu, ale také například proces učení, schopnost soustředit se, podpořit či utlumit aktivitu a mnoho dalšího.

Správným použitím barev můžeme ale i v prostoru, ve kterém žijeme, docílit jedinečnou atmosféru. Tedy zdůraznit, nebo potlačit skutečnou velikost místnosti, korigovat slabiny tvaru, nízký či vysoký strop a podobně,“ vysvětluje Petra Mičulková. O tom, jaké barvy vidí novorozenci, se vedou diskuse. Dokonce existují teorie, že je nevidí vůbec. Studie z posledních let ovšem napovídají, že je barevné vidění omezené, ale nevidí pouze černobíle.

Podle expertky na vnímání barev Anny Franklin z University of Sussex rozhodně vidí třeba červenou, přičemž s tím, jak rostou, schopnost rozlišovat barvy stoupá. Jakmile tak váš drobeček za pár měsíců povyroste, nasává barvy kolem sebe a už i na něj ve velkém působí. Ovlivňuje ho přitom třeba to, co má jejich „střed vesmíru“, tedy maminka, na sobě.

Novorozenec

Oči novorozence: boříme mýty kolem šilhání a správného vývoje

Obklopte se barvami, které vám zlepší náladu a naladí vás do pohody

Samozřejmě to neznamená, že pokud si občas natáhnete černé tepláky a tmavé tričko, vychováte depresivní dítě. Jistý vliv, minimálně na jeho momentální náladu, to mít ale může. Ve velkém množství může černá barva navodit sklíčenost a špatnou náladu, zhoršit tělesnou i duševní pohodu člověka. Zejména malé děti, pokud si mohou vybrat, sahají automaticky po červené barvě.

A to údajně proto, že je to vůbec první barva, kterou vnímaly v děloze. Červená podle odborníků dokáže rozproudit energii a pobídne k aktivitě. Pokud je tak vaše dítko hodně živé, obklopte jej spíš studenými barvami, které zklidňují mysl – zelenou, modrou či fialovou. Pokud chcete svého broučka trochu „rozproudit“, hodí se naopak barvy červená, žlutá nebo oranžová.

Růžová holčička a modrý chlapeček?

Kdo vlastně přišel s tím, že růžová je pro kluky tabu? Jasně, dneska se tenhle zažitý stereotyp pomalinku rozpouští, ostatně růžová košile je údajně na mužích symbolem úspěchu. Stále je ale ještě spousta rodičů, především tatínků, kteří ji na svých synech nesnesou. Růžová je vnímána jako holčičí, protože si ji obvykle spojujeme s láskou.

Je to barva, která pomáhá probouzet ženský aspekt a mateřství. Všichni mají zkrátka zažité, že růžová je až moc roztomilá a křehká, a proto se hodí k holčičkám. Pozor na to, tenhle stereotyp totiž můžete na svou princeznu nevědomky přenést, pokud ji budete oblékat výhradně do růžové. Takže tahle barva ano, ale svět je přece barevný, tak ji nechte okusit i jiné barvy!

A pokud si chlapeček oblíbí růžové tričko, už vůbec z toho není třeba dělat předčasné závěry. Tahle barva navíc tlumí agresivitu, což se dá využít pro nezvladatelné děti, které dokáže zklidnit a ovlivnit i pokles svalového napětí. Jaká je barva roku? Podívejte se níže na video.

PETRA MIČULKOVÁ,

– colorterapeutka, barevnestranky.cz Má podle vás vliv na dítě, když se maminka obléká barevně a když naopak chodí jen v černém? V jakých barvách jsme oblečení, ledacos vypovídá. Není náhodou, jakou barvu má oblečení, které jsme dnes vytáhli ze skříně. Každý den si vybíráme barvy a jsou to právě barvy na oblečení, protože jej nosíme celý den. Intuitivně víme, že daná barva s námi bude celý den a dodá nám to, co naše duše vnitřně potřebuje. Sdělujeme tím okolí, jak se vlastně psychicky cítíme. Jsme tak vedeni naším momentálním psychickým stavem. Velice důležitá je vědomá volba barev, jelikož může podtrhnout naše přednosti, podpořit náš cíl, ale také nám může den velice zpříjemnit.

Barva není nic hmotného, je to vlastně taková energie, která odráží náš vnitřní stav. Působí jak na nás, tak i na naše okolí, tedy i na naše dítě. Tím chci říct, že pokud máme dětskou místnost vymalovanou špatnými barvami, tak to působí na dítě špatně, ale taktéž na dítě špatně působí, pokud maminka chodí třeba jenom v černém oblečení. Samozřejmě, pokud mám dnes zrovna černé oblečení, tak se nic neděje, černá má i svá pozitiva, ale pokud budu s dítětem v černém oblečení každý den, tak to nějakým způsobem částečně na něj může mít negativní vliv. Takže černou klidně nosit můžete, ale uvážlivě. Jaký je váš názor na genderové rozlišení barev – modrá je pro chlapečky, růžová pro holčičky? Má to nějaký hlubší význam? Zmíněné barvy pro rozlišení pohlaví nejdou až tak daleko do historie, využívají se od počátku minulého století. Právě kdysi růžová patřila chlapcům, jelikož je to barva, která působí výrazněji, a dívkám modrá, jelikož zase naopak působila jemně. Ale podle mě spíše záleží na odstínu. Některá růžová působí opravdu jemně a jiný tón růžové působí výrazně a silně. A taktéž jeden odstín modré působí jemně, ale jiný odstín modré působí chladně, výrazně…

Teprve až někdy ve 40. letech minulého století se růžová vžila jako barva u dívek a modrá jako barva u chlapců. Během válečných let byla růžová velice v módě a říkalo se, že je to barva, kterou nosí „pravé dámy“. A od té doby už to tak zůstalo. Podle mě spíše módní fenomén, který máme sžitý s momentální dobou. I když – časy, kdy jsou holčičí pokojíčky vymalovány růžovou barvou, ustupují. Nově se u holčiček využívá více červená, žlutá a u chlapců třeba zelená.