Po zjištění, že muž potřebuje nový oblek, následuje otázka, kde a jaký si pořídí. Má tři možnosti, jež se liší finanční i časovou náročností, kvalitou materiálu a podílem ruční práce.
Konfekční obleky jsou ušité podle daných měr, které však nemusí sedět každému. Zejména pokud jde o délku rukávů nebo rozměry v ramenou. K nákupu obleku v konfekci se rozhodnou muži z důvodu omezených financí, ale i časové tísně. Jejich cenu sráží nižší kvalita materiálu i výroba v zahraničí v mnohatisícových sériích.
Módní řetězce maskují své potíže výrobou ekologického oblečení |
Z nekvalitních materiálů je využíván především polyester, který se nemačká, ale je vysoce neprodyšný. Výhodou nákupu v konfekci je časová nenáročnost. Zákazník si vybere oblek a po zaplacení s ním může okamžitě odejít.
V módních řetězcích lze sehnat pánské sako i kalhoty kolem 4000 korun. Materiály však nejsou příliš kvalitní. Levnější modely jsou ušity až ze 70 procent z polyesteru. Saka ze směsi bavlny a kašmíru je možné pořídit do tří tisíc korun. Problém je však stále s polyesterovou podšívkou, jíž je podšita většina sak. Dražší konfekce nabízí obleky již z výrazně kvalitnějších materiálů od deseti tisíc korun.
Pokud se zákazník rozhodne pro konfekci, je třeba být opatrnější a nepodvolovat se zcela radám prodejců. Několik stovek korun je dobré si ušetřit na služby švadleny, která dotáhne jemné nedostatky – zkrátí kalhoty, upraví délku rukávu. Při výběru je nutné zaměřit se především na velikost šatů v ramenou. Zkoušení saka je dobré nepodcenit. Špatnou velikost ramen nenapraví ani zkušenější švadlena.
Střední cestou mezi konfekcí a šitím na míru je měřenka neboli made to measure (na míru). Zákazník je oblečen do zkušebního saka, které se podle jeho měr a proporcí těla sešpendlí a následně upraví. K objednávce takového saka patří volitelné možnosti tvaru klop, typ i počet kapes, rozparků. Nadiktovat si lze i materiál vrchní části, podšívky či knoflíků.
Nejvyšší možnou třídou je šití na míru, kterému se odborně říká bespoke (na zakázku). Jedná se o vysokou krejčovinu, srovnatelnou s šitím dámských šatů v ateliérech haute couture. Samozřejmostí je zde sako složené nikoli ze dvou částí, jak je tomu v případě konfekce, ale ze tří – svrchní části, žíněnky a podšívky.
Prostřední vrstva, jež je vyrobena z koňských žíní, dodává obleku třetí rozměr. Jemně obepíná a perfektně kopíruje tvar těla. Pokud jde o pohyb v saku bespoke, je flexibilnější. Lze s ním zakrýt i drobné nedostatky postavy. Ke svrchní a spodní části saka je po celé délce trupu přišita žíněnka drobnými stehy.
Nahoď oblek! Seriálová hláška se stává aktuálním módním trendem |
Pro označení takového typu saka se používá termín full canvas. Lze však volit i levnější variantu, takzvaný half canvas, kdy je sako podšito žíněnkou jen od ramenou do oblasti pasu.
Vytvoření takového oblečení vyžaduje značnou krejčovskou zručnost. Principem tvorby obleku na zakázku je vysoký podíl ruční práce, která zahrnuje například i ručně obšívané knoflíkové dírky.
Šití na míru zahrnuje průměrně tři zkoušky u krejčího, který je schopen ušít pánský oblek přibližně za pět týdnů. Cenová náročnost je zde ovlivněna především výběrem materiálů. Obecně však lze říci, že průměrná cena obleku na zakázku se pohybuje kolem 20 tisíc korun. Pokud se však zákazník rozhodne investovat do nejkvalitnějších látek a stoprocentně využije um krejčího, žádná cena není dost vysoká.
Ačkoli v české politice i společnosti je pevně zakořeněná černá barva jako ideální na jakoukoli příležitost, jedná se spíše o oděv vhodný na svatbu či do divadla.
Vlastnit pouze jeden model této barvy je pro muže pohybujícího se v byznyse, politice či v kanceláři as diářem plným schůzek s vysokými představiteli firem či obchodními partnery zcela nedostačující. Ideální barvou k dennímu nošení je tmavě modrá.
Klopy padnoucího saka přiléhají k tělu a neplandají. Límec obtahuje krk. Rukávy přirozeně splývají a při rovném postoji se nekrabatí. S délkou saka hýbou módní návrháři a podle trendů ho zkracují či prodlužují. Univerzální pravidlo však říká, že vpředu končí u kořene palce.
Nahoď oblek! – nejdůležitější přikázání seriálového svůdníka Barneyho Stinsona. Výjimky byly povoleny jen v případě, kdy sváděl ženu z duše nenávidějící obleky nebo byl v těžké depresi.
Výběr detailů a jednotlivých prvků samotného obleku závisí nejen na etiketě, ale i módních trendech, vkusu a osobnosti majitele. Čím mohutnější postavu zákazník má, tím by měly být klopy širší. V byznys módě je nyní nejoblíbenější velmi úzký profil klop.
Kapsy mají opět několik typů. Rovné kapsy jsou označovány za anglické, zatímco šikmé jsou v italském stylu. Byznys sako bude vybaveno nejčastěji kapsami s klopou, zatímco sportovnější oblek má kapsy nakládané a společenský oděv kapsy spíše výpustkové.
Pokud jde o záda obleku, jeden rozparek působí sportovněji, dva elegantněji, zatímco zadní díl bez rozparku je běžný u smokingu. V barvě podšívky nelze nikoho omezovat. Páni ji mohou sladit s oblekem nebo naopak zvolit výrazně kontrastní odstín a zaujmout tak pozornost při sundávání saka.
Po první otázce krejčího, na jakou příležitost si gentleman přeje oblek ušít, bude pravděpodobně následovat dotaz na počet knoflíkových dírek a jejich řad. Jednořadé obleky jsou modernější a lichotí většině postav. Počet knoflíků se zde pohybuje od jednoho do tří, přičemž dvě knoflíkové dírky jsou zlatou střední cestou. Zapínání na tři knoflíky je zastaralejší, zkracuje klopy a nelichotivě tak prodlužuje trup.
Dvouřadá saka působí svou vojenskou fazonou velmi slavnostně. Zatímco jedna řada knoflíků je funkční a slouží k zapínání, druhá linie je pouze ozdobná. Lze si vybrat z možností 4x 2, 6x 1, 6x 2. První číslo označuje celkový počet knoflíků, druhá cifra značí knoflíky určené k zapnutí.
Délka kalhot se v poslední době stává vděčným tématem diskusí. Nynější sezona určuje velmi krátké kalhoty, jež obnažují celou botu, jemně se dotýkají vázání a odkrývají ponožku. Lze se však řídit i obecnými pravidly. Nohavice se vzadu dotýká podpatku, v přední části přiléhá do poloviny šněrování a u kotníku se zvlní maximálně na jeden záhyb. Příliš dlouhé kalhoty jsou považovány za nedostatek a bývají často znakem mužů, kteří se nezajímají o vhodné ošacení.
Přestože miliardáři ze Silicon Valley odmítají nosit saka a zarputile se drží černých roláků nebo bavlněných triček, sako s kalhotami stále potvrzuje pravidlo – šaty dělají člověka a oblek dělá muže. Ovšem jen oblek kvalitní a dobře padnoucí dokáže podtrhnout osobnost i společenské postavení svého nositele.