• 10/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 411 Pohledy

Aš plánuje rekonstrukci bazénu, v Ostrově otevřou nový už v létě<

V Aši plánují zakoupit nové bazénové vany místo nynějších betonových, které už propouštějí vodu. A také vybudovat saunové centrum, úpravy dispozice vestibulu s recepcí a občerstvením, nové šatny, zateplený plášť budovy včetně výměny skleněných výplní. Nesmí chybět ani moderní technologie úpravy vody a fotovoltaického systému či lepší vnitřní osvětlení.

Fotogalerie

zobrazit 5 fotografií

Ašská radnice za projekt modernizace koupaliště, na kterém už pracují odborníci, zaplatí podle smlouvy 2,42 milionu korun. Z tohoto dokumentu vyplyne předpokládaná cena rekonstrukčních prací. Ta skutečná vzejde z tendru na zhotovitele.

„Už nyní je zřejmé, že se bude pohybovat v řádu desítek milionů korun,“ poznamenal mluvčí města Aš Milan Vrbata s tím, že radnice se už poohlíží po dotacích.

Plavecký bazén v Aši se přitom postupně modernizuje už několik let. Podle Vrbaty se jedná vesměs o investice, které jsou nutné pro udržení bazénu v provozu.

„Například v roce 2009 se opravila a zateplila střecha bazénu. Na podzim roku 2012 společnost Juming Heřmanův Městec provedla výměnu technologií úpravny bazénové vody. V roce 2013 byla opravena sociální zařízení v pánské části, o rok později proběhly rekonstrukce prostor vyhrazených pro ženy. V roce 2014 byl také pořízen solární systém instalovaný na střechu bazénu a došlo na propojení venkovního areálu s vnitřními bazény. V roce 2016 byly v bazénu opraveny rozvody ústředního topení,“ vyjmenoval největší investice Vrbata.

Chystané úpravy by měly směřovat i k úsporám. Například podlahové vytápění má v bazénu naprosto raritní podobu. Podlahu totiž vytápějí trubky, které vedou pod stropy sklepení, takže se současně komfortně vytápí i celý sklepní prostor. Rovněž solární systémy na ohřev vody jsou už dožilé.

Aš plánuje rekonstrukci bazénu, v Ostrově otevřou nový už v létě

„Radnice nemá ambici budovat v Aši nové aquaforum, kterých je tu v okolí hned několik. Chceme upravit bazén zejména pro plavání a jeho výuku. Jednat se bude o modernizaci odpovídající současným trendům, která umožní provozování našeho bazénu zase na další roky,“ uvedl starosta Aše Dalibor Blažek.

Ašský bazén patří ve městě k nejoblíbenějším sportovištím. Jak připomněl mluvčí Milan Vrbata, v době před covidem jej ročně navštívilo 53 tisíc lidí.

„To je na třináctitisícovou Aš opravdu hodně. Bazén vyrostl v takzvané akci Z, což byla za socialismu neplacená brigáda obyvatel. Uvedený do provozu byl v roce 1978. Tvoří jej dva bazény. Malý pro začínající plavce a velký s délkou 25 metrů a šířkou 12 metrů. Pro relaxaci je k dispozici teplá parní lázeň, ve venkovní části jsou vodní atrakce pro děti a louka na slunění. Zajímavé je, že pro bazén město využívá vodu z nedalekého pramene,“ dodal Vrbata.

Spor o nárůst ceny

Do rekonstrukce koupaliště v Ostrově investuje město už několik let. Zatím poslední etapa bude hotová už pro letošní letní sezonu a obnáší mimo jiné novou vanu velkého bazénu. Areál bude přístupný bez jakýchkoli omezení v nadcházející sezoně.

Město za práce zaplatí bezmála 50 milionů korun. Kvůli ceně díla se ovšem radnice dostala do křížku s dodavatelem. Ten požadoval navýšení ceny o 2,8 milionu kvůli narůstajícím cenám stavebního materiálu. S tímto požadavkem dodavatel nepochodil.

Na radnici už ale spřádají plány, jak komplex modernizovat v dalších letech. Už v příštím roce by chtěli stavět nové zázemí koupaliště. To stávající ještě před začátkem letošní sezony zbourají. „Je hotová studie na nové, v němž se počítá i se saunou a wellness provozem,“ naznačil místostarosta Marek Poledníček. Nyní se pracuje na projektové dokumentaci.

Dílčí změny spojené s tímto záměrem se ovšem projeví už letos. „Kvůli demolici části zázemí se změnilo nástupní místo na tobogan. Ten bude kompaktnější a nový nástup na něj bude přímo u bazénu,“ řekl Poledníček.