• 26/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 390 Pohledy

Koronavirus: náhrada mzdy, ošetřovné, pendleři - rady a tipy | Peníze.cz<

Zaměstnanec v karanténě, náhrada mzdy a nemocenská

Pokud jste zaměstnanec a máte nařízenou karanténu, platí v zásadě totéž jako u nemocenské: Prvních čtrnáct dní vám vyplácí zaměstnavatel za každý váš pracovní den náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Potvrzení o nařízení karantény vystavuje lékař a zasílá ji zaměstnavateli a příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud by karanténa trvala déle, budete za každý den v karanténě dostávat dávky nemocenské.

Zaměstnavetelé mohou žádat o příspěvek od státu v rámci programu Antivirus. Ten funguje do konce října, pak ho má nahradit kurzarbeit.

Nahoru

Ošetřovné při zavřené škole

V novém školním roce (od září 2020) zatím platí standardní pravidla:

Teprve 8. října vláda podpořila návrh na rozšíření ošetřovného, zákon teď míří k poslancům. Může začít platit ve druhé polovině října, a to i pro ošetřovné, které začalo (a neskončilo) předtím. Zaměstnanci, kteří už ošetřovné ukončili a vrátili se do zaměstnání, však žádný doplatek za září ani první polovinu října nedostanou.

Co se od druhé polovině října změní:

Vedle péče o děti mladší 10 let získají rodiče nárok na ošetřovné výjimečně také při péči:

Další rozšíření, která Maláčová navrhovala, však neprošla. Jde především o zvýšení věkové hranice na všechny děti mladší 13 let. Kromě zmíněných výjimek tak dál bude platit standardní omezení ošetřovného na děti mladší 10 let. Rozhodující je den žádosti. U desetiletého už tedy rodiče nemají nárok, pokud ošetřování nezačalo před jeho 10. narozeninami.

Nezvýší se ani částka, kterou zaměstnanci za každý den dostanou. Dál tedy dosahuje 60 procent denního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno jeho hrubá mzda (s omezeními pro vyšší příjmy).

Koronavirus: náhrada mzdy, ošetřovné, pendleři - rady a tipy | Peníze.cz

Zatím není jisté, jestli obdobu ošetřovného opět dostanou i podnikatelé.

Tady jsou podrobnosti:

Dávky ošetřovného 2020 - kalkulačka

dní

Další kalkulačky


Nahoru

Výpověď, propouštění, podpora v nezaměstnanosti

Pravidla pro výpověď, hromadné propouštění nebo podporu v nezaměstnanosti se ani během epidemie koronaviru nemění.

Podrobnosti najdete tady:


Nahoru

Program Antivirus

Program Antivirus, který má zaměstnavatelům přispět na udržení pracovních míst, prodloužila vláda do konce října. Státní příspěvek proti propouštění funguje zpětně od 12. března, původně měl trvat do konce srpna.

Prodloužení se týká jenom podpory typu A a B. Áčko pomáhá firmám se zaměstnanci v karanténě a těm, kteří lidem nemohou přidělovat práci, protože z rozhodnutí úřadů museli přerušit provoz. Stát přispěje 80 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně do výše 39 tisíc korun. Béčko pomáhá zaměstnavatelům, kteří přeruší provoz například kvůli chybějícím zakázkám či dodávkám materiálu. Výše příspěvku je 60 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 29 tisíc korun.

Naopak podporu typu C, což je odpuštění odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen, vláda neprodloužila.

Od listopadu by mohl odstartovat takzvaný kurzarbeit, politici však stále ladí jeho podobu.

Nahoru

Kurzarbeit

Vláda na konci září dohodla na pravidlech takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát.

Kurzarbeit má podle plánů vlády od listopadu navázat na dočasný program Antivirus. Spouštět ho má vláda při vážném ohrožení ekonomiky, tedy typicky (ale nejen) v době pandemie, a to buď na celou ekonomiku, nebo jen pro určitý region či odvětví.

Pokud by vláda o vážném ohrožení rozhodla, mohli by zaměstnanci zůstat doma jeden až čtyři dny v týdnu, a to až rok. Za odpracované dny by je dál normálně platil zaměstnavatel. Za dny doma by dostávali od státu 70 procent čistého, počítaných nejvýš z průměrné mzdy.

Nová podpora se má týkat jen zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou, kteří ve firmě působí minimálně tři měsíce.

Za neodpracované hodiny by firma za zaměstnance platila odvody, a to sto procent u zdravotního a 70 procent z hrubé mzdy u sociálního pojištění.

Vládní návrh má řadu kritiků, poslanci ho chtějí změnit. Také předseda vlády Andrej Babiš uznal, že návrh se nepovedl. Je proto pravděpodobné, že ho Parlament do konce října nestihne schválit. Pak by se zřejmě prodloužil dosavadní program Antivirus.

Nahoru
Vytisknout