• 23/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 457 Pohledy

Máte namožené svaly nebo naraženou kostrč? Zkuste homeopatika!<

Nemusíte být zrovna aktivní sportovec, tuto bylinku využijete při jakékoliv fyzické aktivitě – třeba jako senior pracující na zahrádce ke zmírnění bolestí zad a kloubů. To potvrzuje MUDr. Ilona Ludvíková, praktická a zubní lékařka s mnohaletou homeopatickou praxí z Brna: „Každý sportovec, ať už vrcholový, či rekreační, který navštívil mou ordinaci, dostal lék Arnica montana v homeopatickém ředění, protože jeho dosah je opravdu hluboký.“

Díky své schopnosti zmírnit trauma, utišit bolest, snížit nebezpečí krvácení a působit protizánětlivě je arnika vhodná též při pooperační léčbě. „Chirurgický zákrok může u pacienta vyvolat úzkost a je vždy určitou formou traumatu. Pacientovi můžeme doporučit homeopatika, která ho připraví na zákrok i na období, jež po něm následuje. Zásadním doporučovaným přípravkem je Arnica montana 15 C. Je vhodný v prevenci, v časné pooperační péči i ve fázi rekonvalescence. Zlepšuje pružnost cév, omezuje krvácení, urychluje vstřebávání hematomů a zmírňuje bolestivost po zákroku,“ říká PharmDr. Renata Semeráková z pražské lékárny Nemocnice Na Homolce.

Zdravý životní styl

Nespíte? Zkuste homeopatika

Farmaceutka dodává, že Francouzská společnost anesteziologie a resuscitace uznala analgetické účinky rostliny a v roce 2014 ji doporučila pro léčbu po operaci krčních mandlí.

Tři v jednom

Máte namožené svaly nebo naraženou kostrč? Zkuste homeopatika!

Tradičně široké využití arniky je výsledkem jejích unikátních vlastností. V přírodě se brání proti býložravcům hořkou chutí. Látky, které ji způsobují, mají významné protizánětlivé účinky. Arnika také obsahuje flavonoidy, které ji chrání před slunečním zářením. Flavonoidy mají v lidském těle antioxidační a taktéž protizánětlivé účinky.

Další zbraní arniky jsou esenciální oleje (především thymol), které květině pomáhají v boji proti bakteriím a houbám obsaženým v půdě. Ve farmacii se esenciální oleje úspěšně využívají pro své vlastnosti zabraňující nákaze mikroby.

Vzhledem k takto unikátnímu mixu důležitých látek může arnika nabídnout hned trojí účinek: je protizánětlivá, působí proti bolesti a chrání naše cévy. Díky tomu je bylina využívána v homeopatii i fytoterapii. „Arniku můžete koupit v homeopatické formě v lékárně a lokálně jako mast, gel nebo tinkturu pro obklady. Nať na přípravu nálevu na obklady můžete koupit v lékárně nebo speciálních obchodech s bylinami. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji koupit homeopatikum a tinkturu nebo gel,“ vysvětluje možnosti PharmDr. Jana Strieglerová z lékárny Na poliklinice v Moravském Krumlově, která má s bylinkami bohatou zkušenost.

Přírodní medicína

Bylinkové obklady: Jak je připravit, kdy pomáhají a jak léčí

Léčí miminka i seniory

Arnica montana je zkrátka bylinkou, která se v domácí lékárničce neztratí od narození do stáří. V homeopatii dokonce bývá prvním lékem, se kterým se miminka setkávají! V případě obtížného porodu se v prvních hodinách po narození dítěte podává pro zmírnění a léčbu malých traumat. Ze stejného důvodu je vhodná i pro maminku.

Když děti povyrostou, je arnika pomocníkem při úrazech a jiných problémech. MUDr. Martina Holá z Českých Budějovic ve své praxi využívá Arniku montanu již řadu let, a to v homeopatickém ředění. „Je netoxické, šetrné a s velmi rychlým efektem,“ vysvětluje, proč si oblíbila právě přípravek pro vnitřní užití, a dodává: „Vnitřní účinek homeopatické arniky je navíc možné doplnit i zevně arnikovou mastí či gelem.“ Můžete proto vždy využít rostlinu v alternativě, která vám v danou chvíli vyhovuje.

Ve vyšším věku jsou homeopatika mimo jiné výhodná v tom, že u nich nehrozí, že by se nedala kombinovat s jinými léky, se kterými by byla v kontraindikaci.

Novinky

Homeopatie skutečně funguje, potvrzují vědci. Dokazují to četné studie

Novinky

Bolavá záda? Lékárnice radí, co na ně zaručeně zabere