• 30/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 425 Pohledy

Kolik stojí dítě od narození až do dospělosti - iDNES.cz<

Náklady jsou orientační, vzali jsme v úvahu to, že dítěti dopřejete každý rok sportovní i umělecké vyžití, školní výlety, hory v zimě, letní tábor i dovolenou. Jsou to sice věci zbytné, ale většina rodičů se snaží peníze na tyto věci sehnat, zvláště ve chvíli, kdy by byl jejich potomek jediný, kdo místo školy v přírodě zůstane doma.

Dítě do jednoho rokuVe chvíli největšího rodičovského zmatku – dítě pláče, je nemocné, hladové – zjistíte, že vám něco podstatného chybí. Prostě jste při nákupu záplavy věcí zapomněli na to skutečně důležité. A naopak jste nakoupili zbytečnosti, které navždy zůstanou ležet na dně skříně. Protože pořízení nové výbavy je otázkou desítek tisíc korun, poradíme vám, jak je vynaložit smysluplně.

Musíte mít

jednorázové nákupy

oblečení 3 000 až 14 000 Kč

drogerie

hračky 1 000 Kč

jídlo 3 500 Kč až 15 000 Kč – pokud může matka kojit, je to obrovská úspora, v prvním půlroce i 2 000 Kč měsíčně

zdraví

Usnadní vám život:

. roční výdaje

35 800 až 92 000 Kč (kočárek za 10 000 Kč)

Lapač na peníze

Tip, kde ušetřit:Kojenci a batolata netouží po drahých značkových hračkách. Spíš je důležité, aby hračka zaujala, a to může i to nejobyčejnější chrastítko.

Nepřežeňte to s nákupy oblečení, dítě rychle roste a některé věci mu třeba ani nestihnete obléknout.

Dítě od 1 do 5 letPřipravte se, že budete nakupovat oblečení, hračky, ale i sportovní potřeby, jako je tříkolka, koloběžka, kolo, lyže...Předškolák začíná navštěvovat různé kroužky. A nezapomínejte na školku. V této věkové skupině je tato položka už aktuální. Stejně jako výdaje za různé "atrakce“, jako jsou návštěvy divadel, kina, poutí, hradů, zámků a podobně. Zhruba tří- až čtyřleté dítě se také většinou stěhuje do svého pokojíčku. A ten je potřeba vybavit.

Kroužky a zábavu pro děti hledejte pomocí internetu například v mateřských centrech nebo se zeptejte na místním úřadě. V obcích působí například nezisková sdružení, která pořádají různé cenově výhodné programy pro matky s dětmi nebo samotné děti.

Lapače na peníze

Kolik stojí dítě od narození až do dospělosti - iDNES.cz

Kolik stojí:

jednorázové nákupy

školka

jídlo

oblečení a obuv

koníčky a volný čas

drogerie

dárky

zdraví

kapesné

. roční výdaje

56 500 až 63 640 Kč (obecní školka), měsíčně: 4 700 až 5 300 Kč

Poznámka: jednorázové náklady jsou rozpočítány na celé období

Tip, kde ušetřit:Neberte malé děti na nákup, budou chtít vše, co uvidí, a když neodoláte, utratíte až o čtvrtinu více peněz.

Čím dřív naučíte svého potomka chodit na nočník, tím víc peněz ušetříte. Jestliže to bude umět v roce a půl namísto ve třech letech, uspoříte v případě, že používáte jednorázové plenky, zhruba 11 tisíc Kč.

Oblečení nakupujte v secondhandu. Je levnější a obvykle vydrží déle než nové tepláky ze stánku.

Školáci 6 až 11 letPotomek jde do školy, připravte se na výdaje, které jste až dosud neznali – pomůcky, kroužky, školní jídelna, tramvajenka.

Musíte mítPravděpodobně budete s nástupem do školy přestavovat dětský pokojík. Přinejmenším je potřeba psací stůl a dobrá židle. Výbava pro prvňáka stojí kolem 2 000 korun.

Počítejte, že školákovi budete muset kolem devátého roku pořídit mobil. Je praktické, když můžete zkontrolovat, kde se dítě pohybuje, a hlavně, všichni okolo už ho mají. Zatím nevadí, když je mobil po tatínkovi nebo když patří do levnější kategorie.

Lapač na penízeSběratelské kartičky pořiďte jen s jedním motivem (např. hokejové, animované postavičky). Jeden balíček sice pořídíte za pár korun, ale budete je kupovat neustále.

Zbytečně draho vyjde nové oblečení. Většině dětí v tomto věku je navíc jedno, jestli mají džíny za 2 000, nebo jestli nosí kalhoty za 50 korun ze sekáče nebo zadarmo po sestřenici.

Kolik stojí:

jídlo a stravné

oblečení a obuv

koníčky a volný čas

škola a kurzy

drogerie

hračky

jednorázové nákupy

dárky

mobil

zdraví

doprava

kapesné

. roční výdaje

61 820 až 66 520 Kč, měsíčně: 5 150 až 5 550 Kč

Tip, kde ušetřit:Nedejte na prosby školáka a nekupujte školní tašku s Barbie nebo penál s Harrym Potterem. Věci by vás tak vyšly klidně na trojnásobek. A dítěti se může jeho idol brzy omrzet.

Školák 12 až 15 letS nástupem na druhý stupeň základní školy či na osmileté gymnázium je třeba počítat se vzrůstajícími výdaji za školní pomůcky, mnohdy se nevyhnete přebudování dětského pokojíčku, ve kterém už nebude chybět vlastní počítač.

Lapač na penízeDrahé značkové věci nejsou nezbytné. Místo "skejťáckých" kalhot za 5 000 korun dobře poslouží i konfekční za pětinu.

Kolik stojí:

jídlo a stravné

oblečení a obuv

koníčky a volný čas

škola a kurzy

drogerie

hračky

jednorázové nákupy

mobil

zdraví

doprava

kapesné

. roční výdaje

113 950 až 141 350 Kč, měsíčně: 9 500 až 11 800 Kč

Tip, kde ušetřit:Děti v tomto věku neocení dovolenou v luxusním hotelu, daleko lépe a svobodněji se budou cítit v chatce či pod stanem a vás to vyjde na pětinu.

Student 16 až 19 letNejvíc vydají rodiče těch, kteří nastupují na odborné školy, kde si na praxi musí pořídit speciální pomůcky či oblečení. Navíc kolem šestnáctého roku mladé lidi čekají taneční.

Musíte mítPokud nechcete, aby se vaše dítě doma jen povalovalo u počítače, investujte do jeho dalšího vzdělávání a podpořte alespoň jednoho koníčka.

Lapač na penízeNež pořídíte potomkovi manažerský mobil, zvažte, zda ho opravdu využije.

Nenechte se přemluvit k nové super lyžařské či snowboardové výbavě. Jestli není dítě každý víkend na sjezdovce, vyjde vás půjčovna levněji.

Kolik ročně stojí:

jídlo a stravné

oblečení a obuv

koníčky a volný čas

škola a kurzy

drogerie

jednorázové nákupy

dárky

mobil

zdraví

doprava

. roční výdaje

126 030 až 173 930 Kč, měsíčně: 10 500 až 14 500 Kč

Tip, na čem ušetřit:Veďte dítě k tomu, aby si samo přivydělalo, za vydělané peníze si může koupit věci, na které v rodinném rozpočtu nezbývá.

Zdá se vám to hodně? A to ještě zdaleka nejsou všechny peníze, které vás bude váš potomek stát. Ve výčtu nejsou zahrnuty položky za bydlení, energie, topení, vodu, náklady na benzin, pevnou telefonní linku, internet, prací a čisticí prostředky. Tedy to, o co se s dospělými děti dělí. Za každé dítě tak můžete s klidným svědomím přidat zhruba další tisícovku až dvě měsíčně. Dále připočítejte peníze za stavební spoření, životní a úrazové pojištění a školné, pokud je dětem platíte.