• 03/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 295 Pohledy

V domácí léčbě covid–19 při srážení horečky nezapomeňte na staré „babské rady“<

Na onemocnění covid–19 zatím nejsou běžně k dispozici léky ani vakcína a každý běžný pacient se nemoc snaží nejdříve zvládnout v domácím prostředí. Jako první pomoc při nachlazení a vysokých horečkách jsou překvapivě tzv. „babské rady“ - zábaly, česnek a cibule.

Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, na které antibiotika nezabírají, léčí se samozřejmě i léky, které se běžně používají při chřipkovém virovém onemocnění na snížení teploty – acylpyrin, paralen nebo ibalgin. Pokud je horečka nad 39° C, mohou pomoci studené zábaly na celý hrudník.

Jestliže ale horečka ani po 2-3 dnech nepůjde dolů, pak již neprodleně telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře, který napíše žádanku na odběr nacovid–19. Pak je skutečně pravděpodobné, že jste se tímto onemocněním nakazili, i když v okolí nikoho pozitivního nemáte ani jste s ním nebyli v kontaktu.

Problém navíc je, že pokud byste praktického lékaře navštívili při prvních příznacích chřipkového onemocnění a dodatečně se zjistilo, že jste pozitivní na covid–19, jeho ordinace by mohla být z důvodu nutné karantény uzavřena.

Další léčba

V domácí léčbě covid–19 při srážení horečky nezapomeňte na staré „babské rady“

Celková léčba ale závisí především na tom, jestli pacient trpí pouze vysokými horečkami nebo má přidružený i některý z mnoha dalších možných příznaků.

V Praze a středních Čechách se nejčastěji jako příznak objevují hlavně průjmy. Pokud někdo neměl dietní chybu a má silný průjem, je v současnosti velmi pravděpodobné, že i tyto symptomy signalizují onemocnění covid–19. S bolestmi břicha ale nikdy neotálejte a svého praktického lékaře kontaktujte co nejdříve.

V Praze a středních Čechách se ale jako další symptomy objevují nově i vyrážky, především malé boláčky, které se neobjevují pouze u dětí, ale stále častěji i u dospělých. Samozřejmě kašel, rýma…, ale časté jsou i velké bolesti hlavy, bolesti žaludku, bolesti na prsou, pocit schvácenosti i v podstatě bolesti celého těla.

Příznaků je mnoho, a proto lepší zavolat praktikovi, aby vás poslal na test. Pokud se po odběru ukáže, že jste „covid negativní“ a máte i nadále bolesti břicha, musí ihned k lékaři. Obzvláště nepodceňujte bolesti břicha bez průjmu. Jak se říká - „nad bolestmi břicha nesmí slunce zapadnout“.