• 30/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 415 Pohledy

Kojenecké ublinkávání může potrápit. Jak si s ním poradit?<

Ublinkávání se objevuje téměř u poloviny kojenců do půl roku věku. S přibývajícím věkem se upravuje, až postupně vymizí. Čerstvé rodiče však dokáže pěkně vyděsit.

Příčiny ublinkávání

Toto vracení potravy ze žaludku do jícnu a ústní dutiny je v prvních měsících života do jisté míry považováno za normální jev. Jeho příčinou je nedokončený vývoj svěrače mezi jícnem a žaludkem, který se vyvíjí až do konce prvního roku života. Pokud nemá dítě jiné problémy a i přes častější blinkání dobře prospívá, stav nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu.

Někdy však může kyselý obsah žaludku poškodit sliznici v jícnu a způsobit zhoršení zdravotního stavu miminka. Pak se jedná o refluxní chorobu jícnu, kterou je potřeba léčit. Ve výjimečných případech dítě obloukovité zvrací žaludečního obsah po každém příjmu potravy. Děti s refluxní nemocí mívají problémy s prospíváním.

„Děti s refluxem často pláčou, zejména pokud jsou hned po kojení uloženy do vodorovné polohy. Pokud dítě po kojení položíte na rovný povrch, potrava se mu vrací ze žaludku do jícnu, což mu působí podobné pocity, jako když vás pálí žáha. Pokud dítě zvednete, pláč obvykle ustává a dítě se uklidní,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová.

Kojenecké ublinkávání může potrápit. Jak si s ním poradit?

Potrava se mu totiž vrací zpět do žaludku a pocit nespokojenosti odeznívá. Nechte dítě po krmení delší dobu ve svislé poloze, aby se mu mlíčko usadilo v žaludku.

Čtěte také:

Pomoci může změna strany

Jedním z možných řešení je zahuštění stravy miminka. Pokud se jedná o děťátko kojené, lze před každým krmením podat speciální přípravek rozpuštěný ve vodě, který zahustí v žaludku vypité mateřské mléko. Pokud je dítě krmené umělým mlékem, podává se speciální druh antirefluxní umělé výživy, ve které je zahušťující složka obsažena. Pozor však na možný vznik zácpy u některých takto krmených dětí.

Důležité je správné polohování

„Dalším z důležitých režimových opatření je zvýšené polohování dítěte jak při spánku, tak během bdění. U mladších dětí je nejvhodnější spaní na zádíčkách, u dětí starších jednoho roku se doporučuje poloha na levém boku s mírně zvýšenou polohou hlavičky,“ doplňuje Mgr. Karasová. Dítěti v postýlce podložte matraci, nikoliv jen hlavičku. Vhodný je také například polohovací klín, který se může umístit přímo pod stahovací prostěradlo.

Polohovací klín můžete zakoupit v obchodě Špuntík

Jak ublinkávání předcházet?

Děti s refluxem je třeba krmit častěji a v malých dávkách. Vždy dbejte na odříhnutí a na šetrnou manipulaci s dítětem po jídle. Pokud děťátko během pití pláče, odstrkuje se nebo se vzteká, zkuste ho nechat odříhnout víckrát v průběhu jednoho kojení.