• 05/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 485 Pohledy

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře<

Pozor: Aktuální informace po schválení poslanci najdete v novém článku!

Jestli si přesto chcete přečíst archivní článek o původním vládním návrhu, tady je:

Zaměstnanci, kteří kvůli zavřené škole nebo karanténě dítěte zůstávají doma a nemohou pracovat, už nepřijdou o tolik peněz. Ošetřovné stoupne z 60 na 80 procent takzvaného redukovaného výdělku. Šanci ho získat mají lidé, kteří jsou s dětmi doma od začátku listopadu. Rozhodla o tom končící vláda ANO a ČSSD, když se zpožděním podpořila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Vrací se tedy takzvané krizové ošetřovné, které podobně fungovalo letos na jaře, ale skončilo s příchodem letních prázdnin. Návrh teď zamíří k poslancům a senátorům. Vláda ho Poslanecké sněmovně předkládá se žádostí o zrychlené projednání v takzvané legislativní nouzi.

Výše ošetřovného standardně dosahuje 60 procent redukovaného výdělku, dočasně teď stoupne na 80 procent. Minimální výše ošetřovného u zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru má podle mimořádných pravidel dosahovat nejméně 400 Kč za kalendářní den (s případným krácením při kratší pracovní době).

Kvůli koronavirovým omezením na něj budou mít rodiče nárok po celou dobu, kdy zůstanou s dětmi doma. Výjimečně se tedy neuplatní standardní limit maximálně devíti kalendářních dnů (šestnácti u samoživitelů). Nárok na krizové ošetřovné budou kromě zaměstnanců mít i lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud odvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře

Věkový strop 10 let se nemění. Ošetřovné tedy nelze začít čerpat na dítě, které už mělo desáté narozeniny (pokud čerpání začalo dřív, může pokračovat). Bez ohledu na věk dosáhnou na krizové ošetřovné i rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, konkrétně se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem.

Pořád je tu

Zdroj: Shutterstock

Na ošetřovné by však – na rozdíl od prvního pololetí – měl mít nárok jenom standardní okruh příjemců: tedy rodiče (bez ohledu na společnou domácnost) a případně další osoby žijící s dítětem v domácnosti. Vláda odmítla, aby se okruh možných příjemců opět rozšířil o všechny příbuzné v linii přímé nebo vedlejší podle § 772 občanského zákoníku, případně sourozence, přestože s dítětem nežijí v domácnosti. Není vyloučeno, že poslanci tento okruh nakonec rozšíří (v praxi může jít především o prarodiče, tety nebo strýce, ale také třeba o starší sourozence).

Vláda navrhuje platnost krizového ošetřovného na období od 1. listopadu do 28. února, tedy do konce období, na které schválila poslední mimořádná proticovidová opatření. Návrh ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.

Ani po zvýšení se ošetřovné nevyrovná čisté mzdě, kterou si vydělají zaměstnanci, kteří dál pracují. „Například u všeobecné zdravotní sestry bez specializace, pokud má průměrně za rok 25 211 Kč čistého měsíčně, činí dosavadní ošetřovné po zvýšení 21 990 Kč. A například svářeč s čistou mzdou 27 263 Kč bude mít ošetřovné 23 970 Kč,“ upřesnila už na jaře poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Ozveme se, kdyby něco!

Zdroj: Shutterstock

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a pravidelně vám budeme přinášet další důležité aktuality a praktické rady z osobních financí. Můžete si objednat i náš newsletter.

Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Vytisknout