• 20/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 374 Pohledy

Jedovatí pavouci v banánech z Tesca: Žena se zděsila, když banán podávala 6leté dceři!<

Hnízdo brazilských pavouků, jejichž kousnutí může být smrtelně jedovaté, našla v banánech zákaznice waleské pobočky řetězce Tesco v Pontardave. Informoval o tom Daily Mail, který zveřejnil i fotky napadených banánů, které se však nedopatřením dostaly na pult prodejny.

"Můj manžel koupil banány z Tesca, byly v domě celý den, než jsem roztrhla pytel a banány otevřela. Siri mě požádala o banán. První banán na sobě měl poněkud legrační kousanec, tak jsem jí dala jiný a vtom jsem si všimnula, že je na něm velký pavoučí kokon. I na dalších banánech pak byla pavučina," cituje britský web paní Laytonovou, která s hrůzou vzpomínala, jak své 6leté dceři podávala banán s pavoukem, jehož jed může zabít!

Zavřela pavouky do mrazáku

Duchapřítomná matka prý poté rychle rozeznala typ pavouků. A to díky tomu, že o nich viděla nedávno reportáž. Pro jistotu si ještě "vygooglila", o jaký typ se přesně jedná, a utvrdila se v tom, že jde opravdu o nebezpečný druh. Šlo o hnízdo palovčíků brazilských (Phoneutria fera), kterým se říká někdy i "banánový pavouk" kvůli tomu, že se mohou schovávat v banánových trsech. Mohou být nebezpeční i pro člověka, bez podání protilátky může být jejich jed smrtelný. Žijí pouze v tropické oblasti Jižní Ameriky, dorůstají velikosti 6 centimetrů. Od roku 1926 způsobil 14 hlášených úmrtí.

Paní Laytonová přiznává: "Bála jsem se – nemám vůbec ráda pavouky – a navíc jsem četla o brazilských putovních pavoucích, takže jsem byla velmi vyděšená z možného ohrožení." Banány s pavouky zavřela do krabice a tu dala do mrazáku. "Omluvili jsme se paní Laytonové a požádali jsme ji o vrácení produktu do našeho skladu, abychom mohli provést plné šetření," uvedl mluvčí pobočky Tesca ve Walesu.

Jedovatí pavouci v banánech z Tesca: Žena se zděsila, když banán podávala 6leté dceři!

Na britských ostrovech jde o poměrně výjimečný případ, ale nikoli první, upozornil Daily Mail. K podobnému došlo loni v říjnu při objednávce zboží z online obchodu Waitrose v jižním Londýně.

Tehdy si pavouka v trsu banánů všiml otec rodiny Tim. A poté i stovky pavoučích vajíček. "Ačkoli si lidé myslí, že jsou tyhle věci sranda, najít pavouka v banánech, myslím si, že tenhle pavouk mohl zabít mě nebo mého syna, kdyby ode mně banán dostal," vzpomínal na děsivý moment s brazislkým pavoukem Tim v Mail on Sunday. "I když je to velmi neobvyklé, vzali jsme to velmi vážně a konzultovali s naším dodavatelem, abychom minimalizovali riziko, že se to stane znovu," říkal tehdy mluvčí obchodu. Rodině také nabídl jako omluvu 150 liber v nákupních poukázkách.

Guardian upozornil, že problém s brazilskými pavouky měl v minulosti problém i obchod Tesco v Kentu, který museli na několik hodin zavřít po nálezu pavouků v krabici banánů.

Jedovatí pavouci jsou i u nás! Ženě po kousnutí zápřednicí ochrnula záda