• 05/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 437 Pohledy

Polskem otřásá smrt ženy, jež čekala dvojčata. Odmítli jí vyndat mrtvý plod<

Sedmatřicetiletá Agnieszka T. byla v prvním trimestru těhotenství, když ji manžel 21. prosince odvezl do nemocnice Blahoslavené Panny Marie v Čenstochové. Žena čekající dvojčata podle příbuzných pociťovala bolesti, do nemocnice ale dorazila „při plném vědomí a v dobré fyzické kondici“.

První plod zemřel 23. prosince, lékaři jej ale odmítli odstranit s odvoláním na současnou potratovou legislativu. „Agnieszčin stav se poté velmi rychle zhoršil,“ uvedla ve středu rodina na Facebooku.

O týden později, 29. prosince, se zastavilo srdce i druhému plodu. Lékaři však čekali další dva dny, než oba 31. prosince ručně odstranili.

„Celou tu dobu v ní byla rozkládající se těla nenarozených synů. Zdravotníci ale nezapomněli včas zavolat kněze, aby přišel na oddělení a odsloužil pohřeb dětí,“ popsala rodina v emotivní výpovědi.

Agnieszka zemřela 25. ledna po týdnech zhoršujícího se zdraví. Podle příbuzných umírala pomalu a v bolestech. Rodina má podle The Guardianu podezření, že žena podlehla následkům sepse. Nemocnice příčinu její smrti ve svém středečním prohlášení neupřesnila.

Žádáme spravedlnost, uvedla rodina

„Je to důkaz, že současná vláda má na rukou krev,“ domnívá se Agnieszčina rodina, která rovněž publikovala video, na němž je žena vidět těsně před smrtí. Na záběrech leží na nemocničním lůžku a je ve špatném zdravotním stavu.

„Kontakt s nemocnicí byl velmi špatný. Odmítla nám sdělit výsledky Agnieszčiných lékařských testů s tím, že údajně nenapsala povolení pro svého manžela nebo sestru,“ doplnili blízcí s tím, že lékaři jim údajně naznačovali, že ženino úmrtí mohlo způsobit BSE, známé jako nemoc šílených krav, či neurodegenerativní Creutzfeldtova–Jakobova choroba.

39 fotografií

Nemocnice na tato tvrzení nereagovala. „Poté, co odumřelo první dítě, jsme vyčkávali, protože byla šance zachránit druhé dítě. Přes úsilí lékařů zemřel i druhý plod,“ řekla stanici tvn24 s tím, že lékaři poté okamžitě rozhodli o ukončení těhotenství, nicméně tělo pacientky nereagovalo na jejich procedury a potrat provedli až 31. prosince.

Polskem otřásá smrt ženy, jež čekala dvojčata. Odmítli jí vyndat mrtvý plod

Dodali, že Agnieszka měla před smrtí pozitivní test na koronavirus, i když předtím byla dvakrát negativní. „Zdůrazňujeme, že personál nemocnice udělal veškerá nezbytná opatření k záchraně pacientky,“ podotkla.

Schvalujete přísné zákony o potratech?

ANO379
NE15689

„Žádáme spravedlnost a odškodnění za smrt naší manželky, matky, sestry a kamarádky. Opět zemřela těhotná, nevinná mladá žena, matka a manželka. Zůstaly po ní tři děti, které svou maminku už nikdy neuvidí přicházet domů,“ prohlásili příbuzní.

„Chtěla jenom žít. Kdo je na vině? Nemocnice? Ústavní soud? Poslanec, co hlasoval pro protipotratový zákon v Polsku?“ líčí blízcí s tím, že jsou nyní v kontaktu se zaměstnanci nemocnice, kteří jim potvrdili, že její vedení o okolnostech úmrtí dvojčat zveřejnilo nepravdivé informace.

Okresní prokuratura v Čenstochové ve středu zahájila vyšetřování případu, ve čtvrtek ho ale předala do Katovic, kde působí oddělení specializující se na pochybení lékařů. Vyšetřovatelé uvedli, že přesnou příčinu smrti určí pitva, která bude provedena v nejbližších dnech.

Lékaři se bojí postihu, proto nejednají

Agnieszčina smrt přichází jen několik měsíců poté, co Polsko na podzim pobouřila smrt třicetileté Izabelly z města Pszczyna, která podlehla sepsi, protože lékaři namísto potratu čekali na odumření plodu. Následné vyšetřování ukázalo, že k Izabelině smrti vedlo zanedbání lékařské péče.

Týdeník Polityka s odvoláním na Federaci pro ženy a plánování rodiny píše, že v posledních měsících se v polských nemocnicích stále častěji stává, že gynekologové odmítají provést potraty těhotným pacientkám, kterým zcela chybí plodová voda nebo jí mají nedostatek.

Ženy posílají domů s doporučením, aby se pozorovaly. „Lékaři čekají, až ustane tep plodu, ačkoliv vědí, že se to stane a vada je smrtelného charakteru. Počítaly jsme, že nějaká změna přijde po případu z Pszczyny, ale nepřišla,“ uvedla šéfka Federace Krystyna Kacpurová.

Plod nemusí před potratem zemřít, rozhodli v Polsku po smrti těhotné Izabely

Těhotenství lze nyní v Polsku legálně ukončit jedině tehdy, když je důsledkem znásilnění či incestu nebo když ohrožuje matčin život. Lékaři ale podle médií ve strachu z postihu raději odmítají uskutečnit potrat i v případech, kdy je matka v ohrožení života.

Až do předloňského rozhodnutí ústavního soudu, kterému dominují soudci dosazení vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), byly přípustné potraty ve třech případech: když těhotenství bylo důsledkem znásilnění či incestu, když ohrožovalo život matky, a když lékaři zjistili těžké poškození plodu.

Z tohoto posledního důvodu bylo legálních interrupcí nejvíce, skoro tisícovka ročně. Podle ústavního soudu ale právě toto ustanovení odporovalo polské ústavě, tedy žena musí porodit i těžce poškozené dítě.