• 24/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 364 Pohledy

Školy pošlou žáky domů i s rýmou, rodiče musí kvůli ošetřovnému k lékaři. Zbytečné riziko, varují pediatři<

Školám zasaženým covidem umožní Plaga změnit organizaci výuky. Rodiče o ošetřovné nepřijdou

V takovém případě nastane problém pro rodiče. Aby dosáhli na ošetřovné, budou muset s potomkem k lékaři. Jen on jim může vystavit potvrzení o nemoci, případně o tom, že je dítě zdravé a do školy může. Obojí znamená, že se tím vystaví riziku skutečné nákazy v čekárně.

Lékaři proto apelují na učitele, aby se řídili zdravým selským rozumem a dítě s běžnou rýmou domů neposílali.

„Onemocnění tu je a nejspíš ještě nějakou dobu bude. Pokud bychom měli všechny děti s rýmou a kašlem posílat domů, můžeme školy zavřít rovnou,“ uvedla pro server Lidovky.cz předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Začal nový školní rok, kvůli karanténě neotevřely dvě desítky škol. Plaga mluvil o nezbytných omezeních

Sdružení proto vypracovává pro lékaře i školy pokyny, jak v podobných případech postupovat. „Školy si musejí uvědomit, že všechna potvrzení, která po nás chtějí, jsou jen rizikem pro rodiče a děti, které musejí do ordinace přijít. Nehledě na to, že se jedná o placené výkony, které nehradí pojišťovna,“ doplnila Šebková.

Školy pošlou žáky domů i s rýmou, rodiče musí kvůli ošetřovnému k lékaři. Zbytečné riziko, varují pediatři

V případě potvrzení o alergii se lékaři snaží dosáhnout toho, aby stačilo čestné prohlášení a rodiče by nemuseli do ordinací.

Bez razítka zákaz vstupu

Vzdělávací ústavy se však zatím tváří neústupně. „Pokud škola žáka odešle ze školy s podezřením na nějaké infekční onemocnění, pak by měl rodič konzultovat stav a přinést potvrzení. Pokud potvrzení nepřinese, pak je problém dítě do školy pustit,“ uvedl Jaroslav Novák, ředitel pražské Základní školy Na Planině.

Opačný přístup volí pražská základní škola na Petřinách. Tam podle slov její ředitelky Jany Kindlové žádná speciální potvrzení od rodičů požadovat nebudou, a pokud dítě vykáže příznaky pouze běžného nachlazení, nebudou mu v docházce bránit.

„Usoudí-li se, že i přes podezření nejde o nic závažného a dítě může pokračovat v běžné docházce, tak nebudeme vyžadovat žádná speciální vyšetření ani potvrzení,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kindlová.

Co se týká postupu, jak dosáhnout na ošetřovné v případech, kdy škola dítě odmítne, zůstává situace nejasná. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odkázala server Lidovky.cz na tiskové oddělení úřadu. „Je připravených několik návrhů na krizové ošetřovné, které nyní čekají na projednání v rámci koalice,“ uvedl mluvčí Jan Brodský.