• 01/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 373 Pohledy

Od advokacie a IT zběhli k pivu. Vaří ho podle starých holandských receptů Forbes<

„Vytvořila jsem koncept, jak by mohly být jednotlivé části podnikání propojené tak, aby vše pocházelo z kvalitních domácích surovin a nikde se neplýtvalo. Kamarádka mě následně přesvědčila, abych svůj podnikatelský plán poslala do soutěže T-Mobile Rozjezdy. Nejdřív jsem odmítla, ale pak mi to nedalo a asi hodinu před deadlinem jsem ho odeslala,“ popisuje Anna.

Pivo

Bernard nejen o pivu: Náš slogan „držme se“ vyjádřil podstatu lidství

Miroslav Němý – 6 minut čtení

O to větší bylo její překvapení, když s ním skončila ve Středočeském kraji na druhém místě. To ji utvrdilo v tom, že její podnikání dává smysl. A přestože měla stále spoustu advokátní práce a doma vedle zvěřince ještě dvouletou dceru, rozhodla se do toho pustit naplno.

„Věnuji se rodinnému právu,takže často řeším nejhorší lidské momenty, a ať chcete nebone, ten stres se na vás přenáší. Kdežto v pivovaru člověksice musí zabrat, ale psychicky je to mnohem příjemnější,“říká advokátka.

Smršť fuckupů

Ve svých ekonomických propočtech ovšem nepočítala s tím, že přijde pandemie. S manželem se tak pustili do stavby, ale s příchodem první vlny zmizeli všichni zahraniční dělníci. Stavěli proto svépomocí a pomocí subdodávek. Nicméně lhůty se prodlužovaly a stavba se prodražovala.

Byznys

啤酒, Píjiǔ, čínsky pivo. V asijské zemi se ho uvařilo nejvíc, Česko je osmnácté

Filip Saiver – 3 minuty čtení

„Cokoliv jsme udělali, tak byl průšvih. Nové chladicí boxy nechladily, rekuperace neodvzdušňovala a celníci ztratili žádost k povolení daňového skladu. Takže jsme nemohli vařit další tři měsíce,“ líčí podnikatelka.

Vařitpivo nakonec začali na konci léta 2020. Udělali první ochutnávkya zpětná vazba je mile potěšila. Byť jsou Češi spíšekonzervativní, nebáli se zkoušet holandskáa belgická piva, která má pivovar v nabídce. A s chutí sevraceli.

Jenže do toho přišla dalšívlna a spolu s ní nejrůznější zákazy. Česko-nizozemský párse ale nevzdával. Manželé si pořídili pojízdný výčep ajezdili s ním po vesnicích a městech. Vzápětí ale přišlavyhláška zakazující jakékoliv točení piva. A postupněskončily i farmářské trhy, kterých se s oblibou účastnili.

Reklama

Od advokacie a IT zběhli k pivu. Vaří ho podle starých holandských receptů Forbes

„Navíc se nám nedařilozprovoznit plničku a etiketovačku, takže jsme všechno dělaliručně ve čtyřech lidech. Byli jsme na hranici sil. Ale vědělijsme, že musíme jít dál. Rozhodla jsem se tak otevřít e-shop asama piva rozvážet. Ekonomicky to nedávalo moc smysl, nicménělidé se o nás alespoň dozvěděli a vytvořili si k nám vazbu,“popisuje Anna van der Weerden.

Jenže, jak se ukázalo, fuckupům ještě stále nebyl konec. V listopadu si Anna zlomila nohu a do toho se rodině rozbil motor obou aut, takže nebyl ani kdo, ani čím by rozvážel. Oproti první vlně byla ta druhá navíc delší, méně kompenzovaná a banky nestoply úvěry ani sociální a zdravotní pojištění. Majitelé pivovaru Švihov se tak vyčerpali z finančních zásob celé rodiny.

Piva s puškvorcem i grepem

Její manžel se v mezičase naplno věnuje vaření piva, kterým tráví dvanáct hodin denně. Využívá k tomu technologii, kterou si sám postavil. A vedle zmíněných historických nizozemských piv vyrábí třeba i pivo grepové.

„Vytvořil ho kvůli mně. Játotiž paradoxně pivo nepiji. Ovocná piva jsou jediná, která michutnají. A překvapivě právě pro grepové se k nám vracínejvíc lidí,“ říká Anna van der Weerden. V nabídce mápivovar také višňové pivo a nejrůznější druhy belgických piv– od pšeničného až po silná klášterní.

Pivo Švihadlo a Grep Ale jsou vařená na bázi koření a bylin. „Patří mezi ně třeba puškvorec. A je zajímavé, že i v Česku se historicky dělala čistě puškvorcová piva. Možná proto, že má údajně afrodiziakální účinky,“ směje se podnikatelka.

Life

Tekuté zlato. Deset míst v Česku, kde vám načepují plzeň, od níž nebudete chtít odejít

Filip Saiver – 3 minuty čtení

A dodává, že do budoucna chtějí s manželem do receptur zakomponovat i české superpotraviny, jako je bez nebo borůvky. Nyní Martijn připravuje dva nové sezonní speciály: Princeznino pivo a Podzimní Bok.

Pivo zatím prodávají nejvíc napřímo nebo na food festivalech, které v létě za víkend objedou i dva nebo tři. Postupně si také budují síť odběratelů z řad kaváren a restaurací. Chtějí se přitom zaměřit hlavně na podniky z Gastromapy Lukáše Hejlíka, kde je mimo jiné i samotný pivovar.

Párování piva a pivní lahůdky

„Hledámkvalitní šmrncovnípodniky. A ráda bych našepivo dostala ido restaurací, kde by se párovalo s jídlem. Mojí vizí je takénajít šéfkuchaře, který by nám pomohl vařit z našich piv. Vplánu máme vlastní restauraci vrámci pivovaru, kde bychomměli grilovací meníčka a lehkou mezinárodní kuchyni z čerstvýchsurovin,“ prozrazuje své vize Anna van der Weerden.

Do budoucna připravují také ubytování, sestávající ze čtyř apartmánů a dvou chatek na zahradě. Rádi by si zároveň sami pěstovali některé plodiny, jako třeba hlívu ústřičnou, k jejímuž pěstování chtějí využít pivovarské mláto. A plánují si rovněž vyrábět vlastní produkty, například chmelovou limonádu, kterou už nyní paní majitelka občas vaří.

Forbes Food

Dva tisíce piv na jednom místě. Bruselské Delirium kraluje knize rekordů

Mikoláš Rec – 3 minuty čtení

Vzhledemk tomu, že se kvůli dopadům pandemie zatím nemohla vzdátadvokacie, na to ale nemá příliš času. A pokud by přišla dalšívlna, plánuje se k softwarovému inženýrství načas vrátit iMartijn.Oběma s podnikáním pomáhá celá rodina. A v pivovaruzaměstnávají několikmístních žen, které jsou obvykle na rodičovské.

„Je to strašně příjemnýkolektiv. Vzájemně si vždycky vypomůžeme. Koronu jsme přežilitak, že jsme si v pivním klubu udělali dětský koutek a pořádněkdo odbíhal napojit nějakého potomka,“ popisuje majitelkapivovaru.

Dotýmu v současnosti hledá ještě dalšího společníka, který bypandemií zkoušený byznys pomohl posunout zase o kus dál. „Pokudpřijde nová vlna, bude topro nás další rána.Nicméněvzdát to nehodláme. Je to náročná, ale hezká práce. A ažnepůjde jen o permanentní krizový management, tak bude ještěhezčí,“ říká optimisticky podnikatelka.