• 13/09/2022
 • Podle wizewebsite
 • 557 Pohledy

Tomio Okamura je v exekuci. Kvůli lžím o novinářích z HlídacíPes.org — HlídacíPes.org<

Dosluhující místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura čelí exekuci. Dosud se totiž neomluvil Ústavu nezávislé žurnalistiky za slova o „podvodném webu“ HlídacíPes.org, přestože mu omluvu již v květnu pravomocně nařídil Vrchní soud v Praze. Potvrdil tak předchozí rozhodnutí pražského Městského soudu, kam Ústav podal žalobu.

„Exekuce je součástí naší snahy o obranu nezávislých médií v Česku. Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl k vyhlášení exekuce zakladatel HlídacíPes.org a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

Ve sporu šlo o konkrétní výroky, které zazněly na konci roku 2017. HlídacíPes.org tehdy zveřejnil text, v němž popsal, že se Okamura zbavil podílu ve své pražské restauraci, ale neuvedl to ve svém majetkovém přiznání. Místopředseda sněmovny reagoval právě slovy o „podvodném webu“.

„Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky,“ řekl při vyhlašování rozsudku soudce Jiří Čurda s tím, že článek podle něho sice obsahoval chyby, kritika by se ale měla pohybovat v určitých mantinelech. A ty byly překročeny.

„Pokud Tomio Okamura nesplní svoji povinnost uloženou soudem, může mu exekutor uložit pokutu až do výše 100 000 Kč. Pokud nesplní svoji povinnosti ani poté, může exekutor ukládat další přiměřené pokuty, které připadají státu,“ dodal k čerstvému vyrozumění o zahájení exekuce advokát Aleš Rozehnal, který Ústav nezávislé žurnalistiky ve sporu zastupoval.

Městský soud v Praze vynesl svůj první verdikt ve věci už v srpnu roku 2019. Soudkyně Růžena Kučerová tehdy rozhodla, že Okamurova kritika není přiměřená a nevychází z žádného konkrétního pravdivého základu. Okamurovi nařídila zveřejnit omluvu na jeho facebookovém profilu.


Dokument o zahájení exekuce si můžete přečíst zde:

Vyrozumění o zahájení exekuce.

Text vymáhané omluvy:

„Dne 14. 12. 2017 jsem na svém facebookovém profilu uveřejnilpříspěvek, ve kterém jsem označil web Hlidacipes.org za web podvodný, jeho novináře zapodvodníky a mediální žumpu obelhávající dokola občany a uvedl, že jeho cílem jako ziskovkyje rozklad tradičních hodnot a lživé útoky na SPD. Za výše uvedená tvrzení se Ústavunezávislé žurnalistiky, z. ú., který provozuje zpravodajský server Hlidacipes.org, omlouvám.“


A zase ten Soros

O co přesně šlo? HlídacíPes.org text „Tomio Okamura už není restauratér“ publikoval 11. prosince 2017 a nabídl čtenářům tato fakta:

 1. Okamura prodal o rok dřív svůj podíl ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze
 2. V jeho majetkovém přiznání poslance se částka z této transakce neobjevila
 3. Pokud by se ukázalo, že příjem z prodeje byl vyšší než 100 tisíc, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů

Okamura na text zareagoval následujícím facebookovým příspěvkem:

„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci,“ napsal Okamura a dodal i grafiku „sítě se Sorosem spojených neziskovek a projektů v České republice“.

Nechybí mezi nimi například americké velvyslanectví, fondy EU, Člověk v tísni, ale i prakticky všechna česká ministerstva, Piráti nebo Česká televize.

Redakce HlídacíPes.org při psaní původního textu žádala o informace přímo Tomia Okamuru. Na zaslanou SMS ale tehdy nijak nereagoval, na otázky poslané e-mailem pak odepsala jeho asistentka s tím, že se prodej podílu uskutečnil až v roce 2017, a proto v přiznání být nemusí.

Jenže prodej se uskutečnil skutečně už o rok dřív, jak ukazuje i tento výpis z obchodního rejstříku.

Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, pak už ani přes urgence od Okamury žádná odpověď nepřišla.

Dobrá zpráva pro média

„Tomio Okamura se opakovaně snaží znedůvěryhodnit zdroje nepříjemných informací, zastrašovat je, opakovaně útočí na jednotlivé novináře i konkrétní média. Jeho oblíbeným terčem jsou hlavně média veřejnoprávní. Když takto koncem roku 2017 napadl i náš web, který označil za podvodný, rozhodli jsme se bránit soudní cestou,“ vysvětluje šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan.

Soudní verdikt i exekuce ve vztahu k Okamurovi a jeho výrokům podle něho jsou dobrou zprávou nejen pro Ústav nezávislé žurnalistiky, ale i pro celou českou mediální scénu. „Aspoň pro tu, která se pořád snaží o poctivou žurnalistiku,“ dodává Břešťan.

Tomio Okamura je v exekuci. Kvůli lžím o novinářích z HlídacíPes.org — HlídacíPes.org

Podle ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna nerespektuje Tomio Okamura demokratická pravidla dlouhodobě. „Žalobou jsme se mu rozhodli připomenout, že v Česku ještě nějaká pravidla stále platí. Navzdory soustavné destruktivní aktivitě Tomia Okamury a jemu podobných. Jsem moc rad, že tuzemské soudy navzdory stupňujícímu se tlaku rozhodují svobodně. A že svobodná zůstává i část tuzemské mediální scény,“ říká Neumann.

Advokát Aleš Rozehnal, který Ústav nezávislé žurnalistiky před soudem zastupoval, podle svých slov doufá, že rozsudky i tato vyhlášená exekuce přispějí k ukončení útoků politiků na nezávislá média.

Líbil se vám tento text?Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

Platbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

60 komentářů

 1. napsal:20.10.2021 (6:47)

  Pouhé dvě strany v opozici není dobrá zpráva pro posluchače rozhlasu a diváky televizí! Za opozici se budou v těchto médiích střídavě objevovat jen Babiš …a právě neuvěřitelně ukecanej Okamura!Co jsme komu udělali?

 2. napsal:20.10.2021 (8:37)

  Berte to pozitivně. Už tam nebude Filip s Hamáčkem.

 3. napsal:20.10.2021 (8:53)

  Špatně jsme volili!

 4. napsal:20.10.2021 (9:04)

  Český lid si je zvolil.Ti co je nevolili musí vydržet, ale nemusí je poslouchatTelevice, rozhlas mají tlačítka na vypnutí.

 5. napsal:20.10.2021 (9:19)

  Tak se k nim přidej.

 6. napsal:20.10.2021 (10:48)

  Tak špatně bych to neviděl. Prymulu vyhodili před rokem z funkce ministra, a stejně ho média jakožto „význačného experta“ citujou pořád. Takže v tomto se ani komunisti, ani socani neztratí, a můžou kritizovat Fialovu vládu třeba na Twitteru a oni si to tam ti novináři najdou..

 7. napsal:20.10.2021 (7:25)

  Ublíženectví, kydání hnoje ze strany Pitomia a jemu podobných (primárně česká, nebo lépe řečeno česko-ruská dezinfoscéna), vykreslování Šoroše jako satanáše s rohama, podyrývání důvěry ve standardní média, to již mnoho let náleží do arzenálu mimoňů a lidí žijících v alternativních vesmírech. Pro redakci HP by to mělo sloužit jako ocenění a důkaz toho, že dělá svoji práci správně.

 8. napsal:20.10.2021 (17:52)

  Pane Loucký–že se nestydíte. Nenávist z vás úplně čiší na dálku…..Pitomio–to jste inteligent–zesměňovat jméno člověka,jen proto,že je cizinec…Není to trestné?…u nás asi ne,teda pokud je to nepohodlný politik,že?….Znáte vůbec program SPD ? Napište mi prosím,co je na něm špatného,možná se to nechá napravit???.. A sorosovské aktivity ,NWO-Nový světový řád–snad nemyslíte ,že jsou to dezinformace,a výmysly!!! Jste přece sečtělý člověk,musíte vědět,co je nová multikulturní Evropa,zánik národních států!. Vždyť globalisté ani jejich mopslíci se s tím netají,prosazují to přímo,a viditelně,tak snad nejste poslední,kdo se to dozví…Ovšem–že to někdo nebere,zrovna jako VY neberete vlastence–to je přece demokracie…To vás asi nezajímá,že -to dnes peníze nepřináší…..

 9. napsal:20.10.2021 (18:18)

  Pane/chlapče, asi dlouhodobě žijete naprosto mimo realitu. Občas to chce zvednout oči od monitoru a klávesnice/myši a zapojit svůj mozek, čímž nechci nijak dehonestovat vaše myšlení. Naprosto hloupé urážky a nálepky pro ev. názorové protivníky zde už dlouhodobě byly a nebylo to nijak dobré. Není třeba reagovat, pokud zloba a zášť převládne nad pohodou a klidem.

 10. napsal:21.10.2021 (9:21)

  Děkuji pánové za reakce, humor a smích po ránu člověka velice povzbudí a příjemně naladí. Bohužel pouze do okamžiku, než si člověk uvědomí, že podobné názory sdílí zhruba 1/3 populace 🙁Počítám sem sympatizanty SPD, KSČ, VB, TSS, Přísahy, částečně se ale lunatici a mimoni všech barev nacházejí ve všech stranách, ale v těch co nyní prohráli volby, je jich řádově víc.Dovolte mi rozloučit se krásným arabským příslovím:„Ten, kdo ví a neví, že ví, spí. Probuďte ho.Ten, kdo neví a ví, že neví, je prostý. Poučte ho.Ten, kdo neví a neví, že neví, je hloupý. Vyhněte se mu.Ten, kdo ví a ví, že ví, je moudrý. Následujte ho.

 11. napsal:21.10.2021 (9:52)

  Soros je ve Francii řádně odsouzený zločinec (za insider trading). Řada jeho aktivit byla a je naprosto jednoznačně nemorální či amorální a na hraně zákona. Babišovi se tu opakovaně vyčítají věci,. které byly naprosto v souladu se zákonem, jen se nelíbí nějakým pochybným aktivistům.Lidem jako Soros by mělo být totálně znemožněno jakkoli zasahovat do politiky, dokonce i dary.

 12. napsal:20.10.2021 (8:38)

  To mu zfendujou ten ohyzdnej barák ?

 13. napsal:20.10.2021 (8:49)

  To se nedivím, ono téměř všichni politici lžou. V nové vládě je také hodně lhářů. Ne nadarmo je přísloví: „Kdo lže ten krade“.

 14. napsal:20.10.2021 (8:56)

  Ach ta neštastná novinářská čeština, naprosto bombastický titulek že prý „p. Okamura je v exekuci“, a při čtení článku se člověk dozví, že p. Okamura byl kdysi výrokem soudu odsouzen k naprosto formální omluvě. Kteroužto na něm teď vymahá exekuční úřad, a taky je v tom exekučním výměru napsáno “ k vymožení nároku .. ve výši 0,00 Kčdále splnění nepeněžité povinnosti v podobě omluvy. “ Naprostá šaškárna, kterou měl exekuční úřad okamžitě odmítnoiut, s tím že dělat propagandu pro kohokoliv není jeho roleOno ostatně, i pan zastupující advokát informoval HP mylně, žádná pokuta 100 000 Kč, ale pouhá polovina, a pouze za určitých okolností, jak je ostatně v tom exekučním lejstru v bodu 9 zmíněno. Což tedy pro p. Okamuru i jen s jeho poslaneckým příjmem pakatel, a rozhodně kvůli tomu své názory, ani jejich projevy měnit nebude.

  Ovšem dobrou zprávu pro média jistě je , že Hlídací pes neobelhává své čtenáře, ani že nedostává žádné peníze od p. Sorose. Což tedy snad soud jasně konstatoval, že toto se p. Okamurovi nepodařilo doložit. Popřípadě to jistě potvrzují sami ti čtenáři, kteří HP sledují a jemu důvěřují.Takže zase nebyl větší důvod, v tomto sporu pokračovat a to bahno roztahovat dál..

 15. napsal:20.10.2021 (11:46)

  Nedělal bych tak rychlé soudy, možná by to stálo a hlubší analýzu a ověření faktů.

  Nejsem právník, ale předpokládám, že těch požadovaných 100 000 Kč je zmíněno třeba zde: § 351 zákona č.99/1963 Sb

 16. napsal:20.10.2021 (9:53)

  Myslím, že diskreditace politických oponentů tím, že je označíte za „nepřátele demokracie a svobody“ je skutečně podvod, neboť tímto labellingem se vylučují osoby z demokratické diskuze – a pokud tak tento web činí, jediným možným závěrem je, že jde o o podvodný web. V obou případech (zmíněného labellingu osob i označení webu za podvodný) jde o hodnotový soud. A na ten mají dle přirozeného citu pro spravedlnost právo OBĚ strany sporu.

 17. napsal:20.10.2021 (10:21)

  Bohužel, nedozvěděli jsme se nic o podstatě problému. Totiž, jestli Okamura měl paravdu, když tvrdí : „Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím.“Prověřili to investigativci z HP ?

 18. napsal:20.10.2021 (13:43)

  Označení za „podvodný web“ je opravdu v tomto případě nevhodné a neodpovídající, podvod je konkrétně vymezený čin a je třeba jej dokázat, což se Okamurovi nezdařilo, pokud se o to vůbec pokusil.HP je neomarxistický eurohujerský web a netají se s tím. I proto jej pravidelně čtu a když se neudržím i komentuji, protože pročítat si pouze obsah webů „mého kmene“ mi nic nového nepřinese. Poznej svého nepřítele lépe než sám sebe.

 19. napsal:21.10.2021 (10:31)

  Podvod je čin, kterého se dopustí ten, kdo zneužije cizí nevědomosti či důvěřivosti k vlastnímu prospěchu čí, resp. někoho za tímto účelem uvede v omyl.Typicky jde i media a WEBi kde čtenáři poslucahči jsou líní sami i myslet a tak se jesnaží přesvědčit, co si mají myslet, koho mám mít rádi, koho mají mít nerad

 20. napsal:21.10.2021 (20:27)

  Víte, obávám se, že to je složitější. Ono je nutné rozlišit podvod jako trestný čin, a podvod(ný, podvodník) jako hanlivé označení

  Čili, pokud by pan Okamura vnímat činnost HP, jako trestný čin, tak by to šel udělat podání na policii. Pak by ovšem sám nezodpovídal za nic, ale bylo by věcí policie, ať to prokáže nebo ne.No, ale že to označení použil v hanlivém smyslu, tak za to si zodpovídá sám, i právně. Pokud to tedy někomu stojí za to se s ním soudit..

 21. napsal:20.10.2021 (13:59)

  Všeci kradnů.

 22. napsal:20.10.2021 (18:50)

  Je to kariérista a jde mu pouze o moc. Lid jako takový jej nezajímá….

 23. napsal:20.10.2021 (19:16)

  A neporušili jste spíš něco vy, třeba zveřejněním rodného čísla v odkazu na exekuční výměr na 0 Kč?Nemluvě o tom proč by se měl uvádět prodej podílu za 20 000…

 24. napsal:20.10.2021 (23:05)

  Není možné, aby na ně lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura a další nepřátelé svobody slova lživě a beztrestně útočili,“ uvedl k vyhlášení exekuce zakladatel HlídacíPes.org a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.

  A co dát do tlamy Ondřeji Neumannovi? To mi zase naopak připadá velice možné. Jsem značně alergický na šmejdy, co si zakládají „ústavy“ a hrajou si ochránce veřejného zájmu. MŮJ ZÁJEM NEOCHRAŇUJEŠ, KRIPLE.

 25. napsal:21.10.2021 (8:14)

  Podle Aleše Rozehnala prý dojde k ukončení útoků politiků na nezávislá média. Já si myslím, že dojde k fyzickým útokům na novináře, protože neexistuje legální způsob, jak zabránit neobjektivitě médií včetně veřejnoprávních. Média šíří mainstreamovou propagandu, mají podporu soudů a mediálních rad, a ostatní jsou lynčováni. Jedná se hlavně o ČT, ČRo Plus, Forum, Hlídací pes, Seznam. Označovat tato média za nezávislá je od Rozehnala facka všem slušným lidem. Tu facku by měl dostat zpátky.

 26. napsal:21.10.2021 (17:30)

  Jste vsichni zavistivci Babis nas zivi, Chcete dovazet samy smejdy ze zapadu a nasi.lide budou na pracaku cekat na almuznu, zatim co vy podvodnici budete exekutori to se muze dit jen u nas ve Velke Demokracii – nejsem prekvapenaTo si o nas mysli i na zapade daleko za vodou.Cech proda babicku za staryho ojetyho medaka“. ostuda.

 27. napsal:22.10.2021 (6:40)

  Pisalky bych si dovolil upozornit, že si v současné době hrají na ředitele zeměkoule. Politici jsou voleni, na rozdíl od vás, voliči. Tedy prezentují jejich názory. Vy, pouze vaše soukromé. A že naprostá většina médii jede něčím žoldu není nutno připomínat. Takže v takovýchto případech by se stím soud neměl vůbec zabývat.

Přidávání komentářů není povoleno