• 28/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 375 Pohledy

Krvavé devadesátky, orlický gang: Vraha s dětskou tváří hraje v novém seriálu Matouš Ruml, policisté mu připisují další promlčenou vraždu – G.cz<

Orličtí vrazi se vymykali snad vším. Byli první, kdo použil v Česku k likvidaci těl obětí louh. Kriminalisty překvapovali také svou bezcitností. Vraždili, i když vidina zisku byla nízká. Jeden z vyšetřovatelů poznamenal, že na to, kolik zabili lidí, vydělali tak málo, že by více peněz vydělali, kdyby měli třeba pekárnu. Jak to ale celé začalo?

Kluci z posilovny

Karel Kopáč, označovaný jako organizátor gangu, se s dalším komplicem Vladimírem Kunou znal od dětství. Ludvík Černý, hitman celého gangu, byl Kunův soused, také chodili do stejné posilovny, kde začali spřádat plány. Černý většinou necvičil, zajímalo jej hlavně solárko. Černý jediný byl v minulosti trestán – v roce 1985 mu byla prokázána krádež. Za komunismu se živil také jako vekslák.

orlictiv.png

Z leva: Ludvík Černý, Karel Kopáč a Vladimír Kuna (Foto: https://www.blesk.cz/)

Zpackaná vykrádačka

První akcí gangu ovšem nebyla vražda. Od svého známého z Jablonce Milana Porady dostali tip na dům v Německu, který můžou vykrást. Jednalo se o manželský pár žijící na předměstí Berlína. Jak později Kopáč poznamenal, nebyli organizovaná skupina, nýbrž organizovaný bordel. Celá akce dopadla komicky. Kopáč si těsně před přepadením narazil nohu, když vzteky nakopl pneumatiku auta, což mu omezilo pohyblivost. Člověku, který měl zajišťovat bezpečný průběh celé akce, se zamlžily brýle kvůli kukle. Spletl si koruny stromů kymácejí se ve větru s lidmi s baterkami. Alarmoval všechny, aby utekli. Při úteku přes plot si měl Černý roztrhnout zadek. Byl to právě on, kdo po této anabázi nadnesl jinou možnost, jak získat peníze...

2662584.jpg

kriminalista Jan Štoček, který orlické vraždy vyšetřoval (Foto: Česká televize)

První vražda

První vraždu spáchali na Aleši Katovském – podnikateli, kterého Kopáč chránil jako bodyguard. Je o to více zavrženíhodné, že člověk, kterému absolutně věřil, jej přivedl do vražedné pasti. Černý měl mít zájem o výměnu valut jakožto záminku k vylákání podnikatele na schůzku. Přišel na schůzku pozdě, a když se Katovský dozvěděl, že peníze nemá, chtěl jet zpátky do Prahy. Černý požádal, zda by nemohl jet s nimi. V autě vytáhl opatrně pistoli. Kopáč se mu posunky snažil sdělit, ať nestřílí. Pozdě. Černý zastřelil podnikatele, když jeli zrovna z kopce. Řítili se s mrtvolou za volantem v neovladatelném voze. První mrtvoly se zbavili tak, že ji zabalili do pletiva a hodili do Orlíku. Jak řekla kriminalistka Jiřina Hofmanová, s každou vraždou se zdokonalovali.

ruml.png

Matěj Ruml si v novém seriálu Devadesátky zahrál Ludvíka Černého (Foto: Česká televize)

Čtverák

Krvavé devadesátky, orlický gang: Vraha s dětskou tváří hraje v novém seriálu Matouš Ruml, policisté mu připisují další promlčenou vraždu – G.cz

Další obětí byl číšník Leorent Lipoveci, původem z Kosova. Motivem nebyly pravděpodobně peníze, ale pomsta, z celé akce inkasovali pouze 30 000 Kčs. Měl mít konflikty s Kopáčovou družkou. Vylákali jej do sklepa Kuny pod záminkou prodeje samopalu, o který měl Lipoveci zájem. Když se nakláněl nad kufřík, přiskočil k němu zezadu Černý a střelil jej do hlavy. Kunu poté napadlo dát ho do sudu s louhem. Vyzkoušeli to a sud na místě i zavařili a hodili jej do Orlíku. Černý si po střelbě všiml zaražených obličejů svých kumpánů. Aby odlehčil atmosféru, poskočil se slovy: „Jsem to ale čtverák!“ Gang si poté řekl, že největší peníze jsou v erotice – rozhodli se postavit si vlastní klub. Dostali půjčku, postavili i základy, ale začaly jim docházet prostředky. Museli se uchýlit k další vraždě. Na přání Vladimíra Kuny poslali výbušný balíček jeho matce Anně Medkové, která vlastnila sadomaso salon a živila se jako domina. Výbuch zdevastoval její byt a zabil ji. Tento zločin vynesl skupině 1,6 milionů Kčs. Poslední vraždu spáchali na manželovi Kopáčovy sestry Jaroslavu Meierovi. Nechtěl jim dům poskytnout jako ručení bance, pro další půjčku na erotický salon. Jeho manželka si tedy objednala Kopáče, ten slib nedodržel, tak oslovila Černého. Ten ochotně souhlasil a Meiera popravil samopalem v jeho vlastním domě.

rpg.png

RPG a granáty nalezené při prohlídce Kunova sklepa (Foto: http://databazeznamychmist.cz/)

Resumé

Členové gangu dostali vysoké tresty – Kopáč se ve vězení (prý pod tíhou viny) oběsil, Černý sedí dodnes. Neúspěšně žádal v roce 2017 o propuštění, stal se z něj křesťan (adventista) a změnil si příjmení na Zámečník. Milost mu byla zamítnuta, Černý všechny činy popíral, až v poslední době se vězeňské psycholožce začal pomalu přiznávat. Ludvík Černý, poté co měl Kopáč nehodu, která jej upoutala na vozík, vraždil na zakázku na vlastní pěst. Chtěl si udělat firmu na odstraňování lidí. Nyní je mu připisována další vražda z roku 1993, kdy měl škorpionem zastřelit Albánce Afrima Kryezia.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Orličtí_vrazi

Až na dno Orlíku ( dokument, 2002)

Legendy kriminalistiky (dokument, 2017)