• 21/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 477 Pohledy

Konec éry Angely Merkelové. Proslula jako pragmatická krizová manažerka, ale ne vizionářka<

„Měli byste druhému naslouchat, i když je jeho vnímání světa zcela odlišené než to vaše. Koneckonců, kdybychom se vzájemně neposlouchali, žádná řešení bychom nikdy nenašli.“ I tato slova zazněla v bilančním rozhovoru pro německou televizi Deutsche Welle, ve kterém Angela Merkelová hodnotila své působení ve funkci spolkové kancléřky.

Bývalá šéfka Křesťanskosociální unie (CDU), kterou vedla dlouhých 18 let (2000–2018), nyní předává kancléřské otěže do rukou sociálního demokrata Olafa Scholze. Po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech v čele Německa tak končí „éra Angely Merkelové“.

Na rozdíl od řady jiných politiků úřad opouští ve chvíli, kdy se stále těší mimořádné popularitě. Podle novinářky a politoložky Báry Procházkové si získala důvěru mnoha Němců právě tím, jaká je – klidná a stabilní.

„Je to vyrovnaná žena, nemá žádné skandály, umí hasit problémy, umí řešit krize, je pragmatická, trpělivá. Kdybychom to měli shrnout, má trochu jiný styl politiky, než mají mužští kolegové,“ uvedla v zářijovém rozhovoru v podcastu Vinohradská 12. Za důvěryhodnou ji přitom považují i ti, kteří ji nevolí.

Konec éry Angely Merkelové.
Proslula jako pragmatická krizová manažerka, ale ne vizionářka

Političku, známou pro její klidné vystupování a typické gesto spojených prstů do kosočtverce, označuje za „kotvu stability“ také odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Jakub Eberle.

„Myslím, že její oblíbenost vychází z toho, že dokázala vytvořit určitý pocit stability a bezpečí v době, která nejméně posledních deset let stabilní a bezpečná není. Dokázala Němcům prodávat představu, že se ve světě mohou dít věci jako změna klimatu, hrozba rozpadu eurozóny až po migrační krizi, Německo to ale v klidu zvládne bez toho, aby se muselo zásadně změnit. To je jádro jejího úspěchu. Její hlavní politickou metodou je pak pragmatické řešení dílčích, dosažitelných věcí,“ říká pro iROZHLAS.cz.

Pocit bezpečí ale podle analytika Ústavu mezinárodních vztahů jde tak trochu na dluh. Angela Merkelová se totiž ukázala jako politička, která umí řešit spory, ale už podle něj „nevidí za roh“. Problémy, které Německo za jejího vládnutí odložilo, tak budou muset řešit její nástupci. Jako pragmatickou krizovou manažerku, ale rozhodně ne vizionářku, ji ostatně hodnotí i další pozorovatelé a média včetně britské BBC.

Jaká byla éra Angely Merkelové a co za sebou odcházející kancléřka zanechává, ukazuje osm největších momentů její kariéry, kterými se zapsala do historie – nejen německé, ale i té evropské a mezinárodní.