• 21/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 392 Pohledy

Kdy říct dětem, že Ježíšek není? Trauma nehrozí, horší je i školka<

Zdroj: Profimedia

Kdy je ten správný čas dětem říct, že dárky nenosí Ježíšek? Podle psychologů je ideální dobou mladší školní věk. Nemusíte se přitom bát, že by měly trauma, hůř než na toto zjištění reagují třeba na první pobyt ve školce.

Ježíšek neexistuje - věta, které se děsí před Vánocemi takřka každý rodič. V kolika letech by se měly děti pravdu dozvědět? A existuje způsob, jak z této situace elegantně vybruslit?

Podle psychologa Jeronýma Klimeše hodně záleží na tom, zda je rodina věřící, nebo nevěřící. "Pro děti z věřících rodin jde asi o takovou změnu, jako když se dozví, že dopisy nenosí babička, ale listonoš. Rodiče jsou tak vlastně jenom listonoši, kteří předávají dárek od Ježíška dál. Jde jen o změnu interpretace. Zatímco u nevěřících lidí jde o čistý výmysl, folklór. Dětem se pak musí říct, že se to prostě tak dělá, že se máme rádi, tak si dáváme dárky," vysvětluje Klimeš.

Související obsah

Nevíte, jaké dárky nadělit blízkým? Tohle jsou hity letošních Vánoc

Kdy říct dětem, že Ježíšek není? Trauma nehrozí, horší je i školka

Pro nevěřící děti je to tak větší změna. "Musíme jim vysvětlit, že dříve Ježíš žil a takto si jeho památku připomínáme," říká psycholog. V křesťansky založených rodinách se pro děti vlastně nic nemění. Ježíšek pro ně stále existuje, posílá dárky, jen je lidé dostávají prostřednictvím pošťáků (rodičů).

Jak dětem říct pravdu?

Pokud se vás dítě narovinu zeptá, jak to je, mnoho prostoru pro zatloukání vám nezbývá. Můžete si sice zarputile stát za svým, v dítěti ale minimálně vzbudíte podezření. Pokud ale máte možnost, jděte na to postupně. "Nejdřív dětem říkejte, že všechno nosí Ježíšek, pak, že některé dárky si dáváme my a nakonec to to dítě úplně opustí," radí Klimeš.

Ideální dobou, kdy dítěti o neexistenci Ježíška říct, je podle psychologa chvíle, kdy samo dokáže dát dárek. "Například když k dárkům od Ježíška samo ještě přidá žvýkačky pro tatínka, to si myslím, že je tak mladší školní věk," vysvětluje odborník.

Související obsah

Kdy objednat dárky, aby vám je dodali do Vánoc?Termíny e-shopů

Traumatu se bát nemusíte

Že by pravda o Ježíškovi dítě nějak výrazněji zasáhla, se bát nemusíte. Oproti jiným traumatům, která děti někdy zažívají, o nic nejde. "Když to srovnáte s válkami o děti, rozvody či křikem na děti, nic to není. Horší pro ně bývá i Mikuláš nebo to, že je rodiče nechávají ve školkách. Z toho, že se rodiče od dítěte ve školce odtrhnou, vznikají skutečná traumata. Tam dítě pociťuje osiření," zakončil psycholog.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

LEGENDA: Každý rok o Vánocích ji denně potkáváte! Neuvěříte ale, jak se roztomilá holčička za 13 let změnila

TO VÁS DOJME! Chlapeček si přál k Vánocům ten nejkrásnější dárek na světě

mom, TN.cz