• 20/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 319 Pohledy

V Jihlavě se objeví kontejnery na starý textil pro charitu<

Projekt v krajském městě Vysočiny spouští Oblastní charita Jihlava. "Je to naše reakce na zvyšující se zájem obyvatel města, kteří nás neustále kontaktují a ptají se, co dělat se šatstvem, pro které nemají nadále uplatnění, a chtěli by, aby dále sloužilo," vysvětlila pracovnice jihlavské charity Hana Fexová.

Organizace se inspirovala u "mateřské" organizace v Brně, kde projekt funguje už přes rok.

Kromě toho se v ulicích objeví kontejnery na starý textil. Dvě velké nádoby žluté barvy by měly začít sloužit nejpozději od listopadu.

Kde bude sběr?

Oblastní charita Jihlava otevře v říjnu sběrnu starého textilu na adrese Žižkova 99, vedle hřbitova. Otevřena bude od pondělí do čtvrtka. V pondělí a úterý bude v provozu od 9:00 do 17:00, ve středu a ve čtvrtek do 15:00 hodin. Do konce října navíc v Jihlavě přibudou i dva speciální kontejnery na oděvy, jeden bude stát u OD Patrol v ulici Romana Havelky a druhý před Teskem.

Sběrna textilu se usídlí v Žižkově ulici hned vedle městského hřbitova. Její poskytnutí zdarma odsouhlasili jihlavští radní.

V Jihlavě se objeví kontejnery na starý textil pro charitu

Koncem října se pak na dvou stanovištích v Jihlavě objeví i nové kontejnery žluté barvy. Jeden bude stát na prostranství mezi obchodním domem Patrol a akvaparkem Vodní Ráj v ulici Romana Havelky. Druhý kontejner má být postaven před hypermarketem Tesco na Březinkách.

"Máme přislíbeno z obou dvou stanovišť, že tam tyto kontejnery mohou stát," dodala vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarina Ruschková.

Nádoby na textil budou široké 3,5 metru a hluboké dva metry."Kontejnery budou mít dva otevírací boxy s vaničkou uvnitř. Budou opatřeny ještě jakousi stříškou a bude tak nemožné z nich tímto otvorem cokoliv vyndat," odmítla možnost případného "rabování" a nepořádku v okolí kontejnerů Ruschková.

Pracovníky dodá úřad práce

Kontejnery nebudou určeny na jiné věci než obnošené oblečení a starý textil. "Na tato místa se nenosí boty, hračky, elektrospotřebiče, kontejnery budou určeny pouze na textil," upozornila Ruschková. "V první fázi se dá očekávat, že v kontejnerech bude ledacos, lidé si rádi doma vyčistí skříně," naznačil náměstek primátora Rudolf Chloupek.

Do budoucna není podle Ruschkové vyloučené, že se další kontejnery objeví i v jiných částech Jihlavy.

Při sběru textilu oblastní charita využije i nezaměstnané evidované na úřadu práce. "Od 1. října by mělo pět lidí evidovaných na úřadu práce nastoupit na veřejnou službu, kde budou pomáhat při přebírání a třídění oblečení v Jihlavě," zmínila Fexová. K nim přibude i jedno stálé pracovní místo.

Textil uleví i skládce

Oblečení se bude třídit v prostorách charity, a ta dále vybrané oblečení využije. Jednou z forem jsou speciální prodejny, které nabízejí textil potřebným za symbolické ceny. Takový obchod však prozatím v Jihlavě nebude.

"Do budoucna bude rozhodovat, jaký bude zájem ze strany obyvatelstva," dodala Fexová.

Část oblečení také půjde na prodej dalším odběratelům. "Nejedná se o ziskovou činnost, proto musíme pokrýt provozní náklady s projektem spojené," vysvětlila Fuchsová. Díky projektu sběru starého textilu by se podle náměstka primátora Chloupka mohlo podařit snížit i objem odpadu ukládaného na skládku v Henčově.

V Jihlavě přibude sběrna starého textilu a dva kontejnery na oděvy.