• 26/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 501 Pohledy

Domácí pomocníci k přípravě lahodné kávy - Novinky.cz<

Domácí pomocníci k přípravě lahodné kávy

Na trhu je velké množství kávovarů a zorientovat se v nich není snadné. Před nákupem je důležité si říci, kolik osob v domácnosti kávovar využije, jaké máme prostorové možnosti, kolik jsme ochotni investovat.

Kávovary na kapsle

Jsou velmi oblíbené. Káva je hned po upražení a namletí hermeticky uzavřena, proto si zachovává svoji čerstvost a aroma.

Používat kapsle je praktické, vybírat lze až ze 13 druhů káv podle osobní chuti a preferencí.

Kdo se nemůže rozhodnout, určitě využije praktickou ochutnávkovou kazetu, která obsahuje více druhů káv (8 kusů) v jednom balení (cena 75 Kč).

Při celkové investici do „kapslového“ kávovaru nezapomeneme rovněž započítat, na kolik nás jednotlivé kapsle vyjdou.

V každodenním rozpočtu rodiny, kde se káva pije několikrát za den, zvýšené náklady za prožitek určitě zaznamenáme. Také počítejme s tím, že od daného výrobce kávovaru budeme muset pořizovat i jejich kapsle.

Jestliže máme rádi jemnější latte macchiato nebo cappuccino, pořídíme si přístroj, který má trysku pro výrobu mléčné pěny nebo integrovanou nádobku na mléko.

Automatický kávovar

Domácí pomocníci k přípravě lahodné kávy - Novinky.cz

Jde o finančně náročnější variantu přípravy espressa. Ovšem jedním tlačítkem ovládneme vše: zrnková káva se sama namele, upěchuje, spaří a automatický je i proces samočištění.

Tento kávovar se vyplatí v domácnostech s větším provozem nebo do kanceláří. Kávovar je vybaven parní tryskou pro přípravu mléčné pěny a vyhřívanou deskou pro předehřátí šálku.

Důležitý je jeden detail: zda kávovar umí různě nastavit výšku výpusti šálku. Pak totiž nemáme problém s různými velikostmi hrnků, všechny se pod automatickou výpusť vejdou.

Překapávaná káva versus espresso

Rozdíl je ve způsobu přípravy. Překapávaná neboli filtrovaná káva vzniká průchodem horké vody přes vrstvu kávy za standardního tlaku. Není tak silná a lze ji pít ve větším množství.

Základem espressa je proces přepaření namleté kávy s vodou o daném objemu při teplotě 90 °C při tlaku 9–15 bar po dobu cca 30 sekund. Získáme tím velmi kvalitní kávu vynikající chutě a typické vůně.

Kávové speciality

Espresso: klasická káva, správně se pije bez mléka, pouze oslazená cukrem.

Ristretto: je klasické espresso s menším objemem vody. Výsledkem je káva s více koncentrovanou chutí.

Cappuccino: skládá se z 1/3 espressa, spařeného mléka a mléčné pěny.

Latte: vysoká sklenice párou našlehaného mléka s espresem.

Macchiato: klasické espresso s kapkou nebo dvěma horkého mléka.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC