• 16/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 392 Pohledy

Rudá věž smrti připomíná děsivé dědictví komunistického režimu<

Jen zlověstná meluzína se prohání v sedmipatrové věži v bývalém areálu Škody Ostrov, kde připomíná otrockou práci politických vězňů v době komunistického režimu. Červené cihly a tragický osud novodobých nevolníků - i to symbolizuje název Rudá věž smrti.

„Jde o provoz bývalé třídírny a drtírny uranové rudy, která tam byla svážena nejen z jáchymovských dolů ale i z Horního Slavkova a Příbramska. Věž a areál, který ji bezprostředně obklopoval, fungovala v letech 1951 až 1956," poznamenal Tomáš Bouška, spolupracovník Konfederace politických vězňů.

10 fotografií

Dřina čekala na hrdiny západního odboje, letce, vojáky, katolické kněží a intelektuály, kteří se nesmířili s bolševizací tehdejšího Československa. Lidé nepohodlní komunistickému režimu se hodili jako pracovní síla. Museli zajišťovat dodávky radioaktivní uranové rudy do bývalého Sovětského svazu.

Rudá věž smrti připomíná děsivé dědictví komunistického režimu

Jak připomněl Bouška, radioaktivní prach byl i v okolí věže. Hlavně v oblečení, které vězni nosili po celý svůj pobyt v táboře. Měnilo se jedině spodní prádlo, a to jen jednou za tři týdny.

Rudou věž smrti si mohou zájemci prohlédnout při komentovaných prohlídkách o víkendech a svátcích od května do října. Součástí prohlídky je také expozice části výstavy muzea III. odboje, výrobky vězňů nebo dobové vězeňské ošacení. Přihlásit k prohlídce je možné zde.