• 26/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 414 Pohledy

Desetiletá nahá modelka pózovala se souhlasem mámy. Rodina za fotografie dostala 450 dolarů Desetiletá nahá modelka pózovala se souhlasem mámy. Rodina za fotografie dostala 450 dolarů<

Fotografa Garryho Grosse nejvíce proslavila série kontroverzních snímků, na kterých mu pózovala nahá desetiletá modelka a později i herečka Brooke Shields (The Blue Lagoon – v češtině známá jako Modrá laguna, Pretty Baby, seriál Suddenly Susan). Povolení na odhalené záběry malého děvčete dostal přímo od její matky Teri Shields. Rodina za ně obdržela 450 dolarů. O několik let později však Shields fotografa Grosse žalovala.

Stěžovala si na to, že šíření fotek, na kterých desetiletá Brooke stojí nahá ve vaně, způsobuje její dceři újmu. Soud však prohrála a série nahých fotografií koluje do dnešního dne. Můžeme takové záběry považovat za umění? Nejde už v podstatě o volně dostupnou dětskou pornografii, čili lákadlo pro pedofily?

Článek je příběhem Garryho Grosse a jeho nechvalně známé série fotografií. V žádném směru neodráží názory redakce Refresheru.

ČtitakéDrastické mučení v Iráku či výskoky lidí z Dvojčat. 10 slavných fotografií a příběhy, které se k nim vážouDrastické mučení v Iráku či výskoky lidí z Dvojčat. 10 slavných fotografií a příběhy, které se k nim vážou

V tomto článku si prečteš:

Ve vaně před fotografem stála bez jakéhokoliv oblečení

Fotograf Garry Gross se v roce 1975 postaral o extrémně kontroverzní sérii fotografií, na kterých mu pózovala nahá desetiletá modelka a později i známá herečka Brooke Shields. Maskéři její tvář upravili make-upem tak, aby působila jako dospělá žena. Ve vaně však stálo mladé děvčátko, které mělo do dospělosti ještě pořádně daleko.

Desetiletá nahá modelka pózovala se souhlasem mámy. Rodina za fotografie dostala 450 dolarů Desetiletá nahá modelka pózovala se souhlasem mámy. Rodina za fotografie dostala 450 dolarů

Před fotografem se postavila do vany v rouše Evině a Garry Gross desetiletou modelku se souhlasem její mámy a zároveň manažerky Teri Shields zvěčnil zepředu i zezadu. Rodina za to podle The Guardian dostala finanční odměnu 450 dolarů.

Teri se se svou dcerou pokoušela prosadit od jejích 11 měsíců, kdy Brooke začala s modelingem. Spolupráce s Garry Grossem měla být tedy součástí její cesty za slávou. Zřejmě tehdy ale netušila, že série kontroverzních fotografií učiní její dceru populární, ale ne zcela způsobem, jakým by si to přála.

The Sydney Morning Herald uvádí, že zveřejňování fotografií nahých modelek mladších 18 let, by v současnosti v USA považovali právně za zločin. V minulosti s tím ale zjevně neměli až takový problém.

Fotografie nahé Brooke se totiž objevily v publikaci Sugar and Spice od Playboye a očekávaně vyvolaly pořádnou vlnu kritiky. Můžeme tuto sérii považovat za umění, nebo jde o překročení meze?Adam Suchánek, fotograf s 15letou praxí, který nafotil řadu známých slovenských osobností a spolupracoval s magazínem Break, si myslí, že umění je třeba vnímat v kontextu doby.

„V sedmdesátých letech fotografie stále hledala své hranice. Navíc je vždy důležitý způsob, jakým je umění prezentované. Grossův původní úmysl mohl být umělecký, protože pracoval na ucelené publikaci, ale použití fotografií v publikacích Playboy Press je rozhodně hodné odsouzení,“ řekl pro Refresher.

ČtitakéV síti: Co se stalo s predátory, kteří v dokumentu vystupují?V síti: Co se stalo s predátory, kteří v dokumentu vystupují?

Nezletilá Brooke se svlékla i ve filmech

Začátkem 80. let se Teri Shields rozhodla, že fotografa požene před soud. Byla to přitom právě ona, kdo mu dal na záběry nahé dcery souhlas. Podle tvrzení matky modelky, kontroverzní záběry Brooke způsobují dívce „nenapravitelnou újmu“ a vadilo jí také, že Garry Gross z fotografií nadále profituje.

Článek pro předplatitele REFRESHER+71% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ klubu. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.71% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ komunity. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SEnebo Odemkni článek přes SMSPošli SMS na 90211 s textem CLANEK 91569 a dočti tento článek.Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

Upozornit na chybu.Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.Zdroj: upi.com, imdb.com, newspapers.com, wordpress.com, theguardian.com, artsy.net, sandiegouniontribune.com, ac.uk, theguardian.com, go.com, com.au, digitalspy.com, nytimes.com, amazon.com, amazon.comNáhledový obrázek: Paramount Pictures