• 14/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 314 Pohledy

Dětská cukrovka mění život celé rodiny - Novinky.cz<

Dětská cukrovka mění život celé rodiny

Doby, kdy u sebe děti musely nosit jehly a injekce s inzulinem, jsou naštěstí téměř pryč. Moderní zařízení, jako jsou inzulinová pumpa, pero a další, ulehčují život nejen dětem samotným, ale také rodičům a v neposlední řadě učitelům ve školách i školkách. Přesto děti i jejich rodiny musejí počítat s omezeními proti normálu a naučit se s nimi žít.

Co je nutné vědět o dětské cukrovce, jak nemocným dětem i jejich rodinám usnadnit život a kde hledat pomoc a informace?

Příčinu neznáme

Diabetem prvního typu trpí v Česku zhruba 3600 dětí. Jde bohužel o celoživotní chronické onemocnění, které do života přináší řadu komplikací.

„Cukrovka 1. typu je charakterizována nízkou hladinou inzulinu způsobenou především úbytkem buněk slinivky břišní, které inzulin produkují. Při propuknutí cukrovky 1. typu se vlastní imunitní systém k těmto buňkám chová jako k buňkám v těle cizím a snaží se je zlikvidovat. V medicíně se takovéto reakce nazývají autoimunitním procesem.

Prediabetes varuje před cukrovkouZdraví

V důsledku úbytku inzulinu dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, který není inzulinem zpracován, dochází k jeho hromadění v krvi a tkáních, které přestávají správně fungovat a vyvolají obtíže a příznaky, na jejichž základě lze onemocnění cukrovkou poznat a léčit,“ popisuje Josef Štolfa, praktický lékař a vedoucí katedry všeobecného lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Lékaři přitom stále netuší, co přesně je u dětí jeho spouštěčem.

Co napoví, že dítě trpí diabetem

Důležité je nemoc včas podchytit. Jak případný diabetes u dítěte poznat?

Podle Mayo Clinic, neziskové organizace a mezinárodně uznávaného prestižního amerického lékařského a vzdělávacího centra při univerzitní nemocnici v americkém Rochesteru, můžeme sledovat šest nejčastějších příznaků diabetu prvního typu.

Jako první v ČR dostal inzulinovou pumpu s funkcí umělé slinivky, významně se mu uleviloZdraví

Josef Štolfa ještě doplňuje další varovné signály:

Nemoc lze jen držet na uzdě

Diabetes mellitus zatím neumíme vyléčit. „Nelze odstranit příčinu nedostatečné produkce inzulinu, protože slinivkové buňky zanikly nebo jich je málo. Proto je léčba zaměřena na dodávání inzulinu, kterého je v těle nedostatek, zvnějšku,“ vysvětluje Josef Štolfa.

Nicméně pomocí kompenzace inzulínu se cukrovka 1. typu dá udržovat ve stadiu, kdy nemocného akutně neohrožuje. Aplikaci inzulinu lze zahájit kdykoli během vývoje nemoci a platí, že čím dříve, tím je tato fáze léčby snadnější a bezpečnější. Je ji také třeba dodržovat kontinuálně a trvale.

Příčiny civilizačních nemocí často najdeme v naší mysliZdraví

Dětská cukrovka mění život celé rodiny - Novinky.cz

„Základním předpokladem úspěšné léčby je včasná diagnostika, rozpoznání dětské cukrovky a její léčba. Pokud rodiče nebo mladý člověk zpozorují přítomnost výše popsaných příznaků, je vždy vhodné poradit se s praktickým lékařem. Ten provede jednoduchá vyšetření již ve své ordinaci, případně odešle k podrobnějším vyšetřením krve a moči. Velmi podstatnou zprávou pro lékaře, ale i pro pacienta, je informace o tom, zda někdo v rodině trpí nebo trpěl a léčil se s cukrovkou,“ vysvětluje Josef Štolfa.

Aplikace MyDiabetic, léčba hrou
Aplikaci využívající principu propojení hry s učením vyvinul pro děti s diagnostikovanou cukrovkou tým výzkumníků pod záštitou docenta Daniela Nováka z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT.
Je určena pacientům ve věku pět až deset let. Děti se hravou formou starají o virtuálního kamaráda trpícího diabetem, měří mu glykemii, krmí ho vhodnou stravou, aplikují mu inzulin a učí se tak reagovat na komplikace spojené s nemocí.
„Pozitivní reakce přichází i od lékařů, diabetických sester a rodičů. Oceňují zejména šíři témat, která dětem prezentujeme přístupnou formou. Impulz pro vznik aplikace byla situace mé kolegyně, jejíž malé dítě onemocnělo cukrovkou a během krátké doby ona i dítě musely pochopit a dát si do souvislostí velké množství informací pro správnou kompenzaci nemoci,” říká docent Daniel Novák.
Vývojáři vytvořili jen základní koncept a hru jako takovou dotvořily samotné děti na diabetických táborech s první autorkou hry Veronikou Černohorskou. Aplikace je bezplatně k dispozici pro Android i iOS.

Moderní přístroje ulehčují život

Řekne-li se cukrovka léčená inzulinem, většina laiků si podle Štolfy představí denní aplikaci injekcí pod kůži, často i několikrát denně.

„Rozvojem moderní medicíny došlo ke značné modifikaci léčby a tato představa již neplatí. Zvláště u dětí by bylo problematické zajistit touto cestou pravidelnou a potřebnou dávku inzulinu, která se mění i podle denní aktivity dítěte, respektive člověka s cukrovkou 1. typu. Proto se k léčbě stále častěji využívá systému inzulinové pumpy.“

To je malé diagnostické zařízení, které monitoruje hladinu cukru v krvi a podle ní do těla vpravuje potřebnou dávku inzulinu z připojeného zásobníku.

„Hladina cukru a přísun inzulinu jsou tak optimalizovány a přizpůsobeny potřebám organismu člověka s diabetem,“ dodává lékař.

Jak vypadá použití pumpy v praxi?

Výrazný úbytek váhy může vést k odstranění příznaků diabetu 2. typuZdraví

Léčba vyžaduje aktivní spolupráci

Jelikož se dětská cukrovka může týkat i velmi malých dětí, nelze se bavit o možné důkladné prevenci, ale dohledem na zdravou stravu a pravidelný pohyb jistě nic nezkazíte, ba naopak. Cukrovka je totiž přímo vyžaduje, a to celoživotně. Tyto faktory pozitivně podpoří vhodnou léčbu a dítě pak může vést kvalitní život, i když s jistými omezeními.

Snad nejdůležitější je pro rodinu s diabetickým dítětem informovanost a aktivní přístup nejen k léčbě, ale i při vyhledávání případné pomoci a podpory, které mohou poskytnout různé zdravotnické a jiné organizace, jež se specializují na dětský diabetes.

Základem je intenzivní komunikace s dětským diabetologem, který malého pacienta léčí a může doporučit i řadu možností, jak dítěti zjednodušit život, jak přistupovat k výživě včetně mlsání, které k životu patří atd.

Využít lze také internetové stránky České diabetologické společnosti. Různá zařízení poskytují zdarma i školení pro rodiče takto nemocných dětí, pořádají se tábory pro diabetické děti, jež by měly mít nárok i na lázně.

Život v praxi

Stále je nutné, aby rodič informoval učitele, případně vedoucí na táborech atd., o zdravotním stavu dítěte. Dnes ale sami učitelé říkají, že děti jsou s moderními technologiemi schopné si stav cukru hlídat samy, jsou na to zvyklé a dochází pouze k minimu rizikových situací.

Lékaři ovšem mají pro rodiče malých diabetických pacientů dobrou zprávu - se správným a pravidelným léčebným režimem je podle nich cukrovkář schopen jakékoli činnosti.

Znát přesnou hladinu glykémie je při léčbě cukrovky zásadníZdraví
Kde hledat informace
Kromě pomoci vašeho lékaře-diabetologa lze využít například internetové stránky České diabetologické společnosti (www.diab.cz), kde se prokliknete na Projekt dětský diabetes a speciální portál dětské diabetologie (www.detskydiabetes.cz). Najdete tam nejen informace, ale i konkrétní odkazy na různé podpůrné projekty, seznam dětských diabetických center, pacientských organizací nebo úhrad zdravotnických pomůcek.
Různá zařízení poskytují zdarma i školení pro rodiče takto nemocných dětí a další akce.
Dobré je také informovat se u své zdravotní pojišťovny, jaké možnosti může vašemu dítěti nabídnout.
yknivoNumanzeSaNyknalC