• 24/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 413 Pohledy

Patří dětem na oči sluneční brýle? - Babyweb.cz<

UV paprsky, které slunce vyzařuje, jsou pro oči nebezpečné – zejména u moře nebo v horách. A dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost otevřít oči. Proto bychom měly chránit své i dětské oči.

Má to však své ale. Máte pravdu, že v našich zeměpisných šířkách u malých dětí (do dvou let) nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. „V tomto věku postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům nevystavovat. Avšak pokud se chystáte k moři nebo vysoko do hor, už i pro malé dítě sluneční brýle přibalte,“ míní oftalmoložka Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko. Postupně je však na nošení slunečních brýlí zvykejte, protože starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je.

Řešením mohou být brýle s páskem, který jejich stržení znesnadňuje. Ale pokud opravdu máte doma notorického odpírače brýlí a nefunguje ani váš vzor, tak těmto dětem alespoň důsledně nasazujte kšiltovku nebo klobouček.

Čtěte také:

Patří dětem na oči sluneční brýle? - Babyweb.cz

Pro děti volte brýle, které jim dobře sedí a jsou praktické. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400. Brýle nesmí být příliš tmavé. I U moře se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent,“ radí oftalmoložka s tím, že kvalitní brýle poznáte tak, že na vnitřní straně postranice brýlí bude uveden certifikát CE a zároveň i stupeň ochrany (pro děti volte 2–3).

Ovšem pozor! Pokud se vaše dítě léčí s tupozrakostí, na sluneční brýle zapomeňte nehledě na počasí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením.