• 30/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 509 Pohledy

Vláda přehledně: Testy v práci dvakrát týdně, ve školách jednou. A pro koho platí pracovní karanténa?<

O čem vláda rozhodla:

„Od 17. ledna upravujeme systém ve školách,“ nastínil Válek. Testování bude probíhat jen jednou týdně, pokud dětem vyjde pozitivní antigenní test, budou muset jít na konfirmační PCR test.

„Testování ve školách tento týden jasně ukazuje, že míra incidence ve školách se zvětšuje,“ navázal ministr školství Petr Gazdík (STAN). Podle něj to potvrzuje, že vlna omikronu se skutečně zvedá. Příští týden chce navrhnout změnu zákona, aby ve školách vedení dostalo možnost vyhlásit tzv. pandemické ředitelské volno, kdy by děti mohly být určitý počet dní doma.

Podle Válka splňují nakoupené antigenní testy pro školy přísné normy, dokonce přesahují německé normy, kterých se původně chtěl držet.

Vláda také sjednotila pravidla pro lyžařské kurzy. Na potíže upozorňovaly školy. Bez ohledu na to, kdo bude lyžáky pořádat, budou platit stejná pravidla jako ve školách. „Na lyžařské kurzy odjíždějí děti, které mají negativní PCR test. Pokud má někdo pozitivní výsledek, odjet nemůže, ale ostatní děti odjet mohou,“ doplnil Válek.

Koronavirus ONLINE: 47 220 nových případů za pátek, pacientů v těžkém stavu ubývá

Od pondělí také znovu začíná testování všech zaměstnanců. Povinné bude dvakrát týdně, nebo jednou za 3 - 5 dní. Právě kolem testů a následných karantén a izolací panovaly největší zmatky.

Ministerstvo zdravotnictví po zjištění Blesku přiznalo, že pravidla karantény jako takové se mění - záleží na tom, zda ke kontaktu s nakaženým dojde v rodině, či na pracovišti.

Karanténa a izolace v Česku

Vláda přehledně: Testy v práci dvakrát týdně, ve školách jednou. A pro koho platí pracovní karanténa?

Od posledního oficiálního vyjádření vlády museli do karantény všichni očkovaní i neočkovaní. Nově ale do karantény nemusejí lidé, kteří jsou očkovaní, prodělali nemoc v posledních 180 dnech a nevykazují žádné příznaky. Pětidenní karanténa se pak bude nově vztahovat pouze na zaměstnance, kterým vyjde pozitivní antigenní test.

„To bude pro ty zaměstnance, to bude ještě speciální režim pro testování zaměstnanců, vláda to bude dnes projednávat.,“ řekl Blesku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Do karantény půjde ten, kdo bude mít pozitivní angtigenní test. To jsme ale mnohokrát řekli,“ dodal.

Kolem povinné karantény přesto panují jisté zmatky. Zaměstnanec, který bude mít pozitivní antigenní test, zamíří do izolace - a kdo má příznaky, má jít i na PCR test. Vláda tak zjednodušeně vyrobila dva režimy – když se nakazím v práci, musím vždy do izolace, ale když se nakazím v rodině – a jsem očkován či po nemoci a nemám příznaky, žádná karanténa mě nečeká…

Farský mění americké plány: Kvůli odloženému hlasování o důvěře z Česka dnes neodletí

Povinné testy ve firmách budou státem hrazeny ze zdravotního pojištění všem lidem v zaměstnaneckém poměru. Nespadají mezi to žáci a lékaři, u kterých je režim trochu jiný. Válek počítá, že to bude platit zhruba do února, kdy by měla vlna varianty omikron opadnout.

Pracovní karanténa pro zdravotníky a sociální služby

Pracovní karanténa se podle Válka bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty.

Co se týče pracovní karantény, podle Válka bude zavedena jen v mimořádných případech. „Využívá se zcela raritně,“ řekl. Pracovník, kterého se bude týkat, bude muset celou dobu pozitivity nosit respirátor a jíst v oddělené místnosti. Režim se bude vztahovat zejména na zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, a to specialisty.

Válek odhaduje, že takových nepostradatelných lidí, na které bude možné uvalit pracovní karanténu, je v Česku několik desítek, maximálně stovek. „Musí být nulové riziko, že takový pracovník nakazí kolektiv,“ řekl ministr.

Nově se také budou muset testovat všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Bude to probíhat jednou týdně antigenním testem, doplnil Válek. Dosud to musela dělat jen lůžková zařízení.

Pět PCR testů měsíčně

„Úplně zásadní a klíčová skupina jsou senioři,“ řekl dále Válek s tím, že všechny trasování kapacity jsou mířeny na ně. Uvedl také, že ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno 5 PCR testů pro osoby, které jsou rozočkované nebo mají kontraindikaci k očkování.

Vláda očekává s nastupující vlnou varianty omikron prudký nárůst nakažených.„Budu velmi spokojený, pokud začátkem příštího týdne bude pod 20 000 pozitivně testovaných antigenním testem a do pátku se nedostanou přes 50 000,“ dodal Válek..

Podmínky vstupu na kulturní akce se zatím nemění. Válek ale nevylučuje zpřísnění v případě, pokud by se křivka nakažených významně zhrošovala. To lze podle šéfa zdravotnictví odhadnout s pětidenním předstihem.

Video Tisková konference po jednání vlády (14.1.2022) - ČTK/Blesk